Na dotaz odpověděl Vlastimil Šponer ze zkušební organizace UNO Praha.
Kolegové by rádi svařovali, na což potřebují svářečský průkaz. Ten ale nemají. Přišli nyní s variantou nákupu - navařovačky. S tím, že když to není svářečka, tak průkaz nepotřebují. Mně ale přijde, že i navařovačka pořád taví kov pomocí elektřiny pod ochrannou atmosférou, a tedy je to pořád svařování. Chtěl bych se zeptat, protože jsem toto nikdy neřešil, potřebují, nebo nepotřebují svářečský průkaz? Skutečně název zařízení zruší platnost předpisů pro svařování?
Navařování je jedna z metod svařování a spadá tudíž pod legislativu svařování. V tom případě je nutné mít kvalifikaci minimálně dle ČSN 05 0705 Zaškolení pracovníků a základní kurzy svářečů, tj. Osvědčení o zkoušce a Průkaz odborné kvalifikace svářeče, kde jsou zapsány platné zkoušky a lékařská potvrzení o zdravotní způsobilosti ke svařování dle ČSN 05 0601 Zváranie. Bezpečnostné ustanovenia pre zváranie kovov. Prevádzka.
Je pravdou, že Průkaz odborné kvalifikace je informativní dokument a je na dobrovolnosti svářeče udržovat jej v aktuálním stavu. Slouží pro státní dozorčí orgány, hlavně jeho 3. část, kde je zapisováno pověření ke svařování, a 6. část, kde jsou zápisy o zdravotní způsobilosti svařovat.
Rozhodujícími doklady o kvalifikaci jsou Osvědčení a/nebo Mezinárodní certifikát dle ČSN EN ISO 9606-1 Zkoušky svářečů - Tavné svařování - Část 1: Oceli aj.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.