Podle jakého předpisu je možné odvolání proti lékařskému posudku (žádost o posouzení zdravotní způsobilosti) při vstupní lékařské prohlídce?
Jednou ze základních povinností zaměstnavatele v oblasti BOZP je dle ustanovení § 103 odst. 1 písm. d) zákoníku práce sdělit zaměstnancům, které zařízení závodní preventivní péče jim poskytuje závodní preventivní péči a jakým druhům očkování a jakým preventivním prohlídkám a vyšetřením souvisejícím s výkonem práce jsou povinni se podrobit. Tato povinnost vychází z obecného pravidla obsaženého v ustanovení § 40 zákona č. 20/1966 Sb., o péči o zdraví lidu, ve znění pozdějších předpisů, totiž že každý zaměstnavatel musí pro své zaměstnance zajistit závodní preventivní péči. Součástí závodní preventivní péče je též provádění lékařských preventivních prohlídek, a to za účelem posouzení zdravotní způsobilosti zaměstnance k práci. Podkladem pro převedení na jinou práci je zde zaměstnavateli lékařský posudek vydaný jeho smluvním zařízením (lékařem) závodní preventivní péče, popř. rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává.
Lékařský posudek ve výše uvedeném smyslu je tedy výsledkem přezkoumání zdravotní způsobilosti zaměstnance k práci, a to příslušným zařízením (lékařem) závodní preventivní péče. Vyhláška č. 385/2006 Sb., o zdravotnické dokumentaci, ve znění pozdějších předpisů, ve své Příloze č. 1, bodu 8, vymezuje, co musí být součástí lékařského posudku v rámci zdravotnické dokumentace (včetně lékařského posudku, který je vydáván pro pracovněprávní účely). Vyhláška stanoví, že lékařský posudek musí vždy obsahovat mj. posudkový závěr. Výslovně je přitom uvedeno, že z posudkového závěru lékařského posudku vydaného za účelem posouzení zdravotní způsobilosti musí být zřejmé, zda posuzovaná osoba:
a) je zdravotně způsobilá,
b) je zdravotně způsobilá s podmínkou; zdravotní způsobilostí s podmínkou se rozumí např. použití nezbytného zdravotnického prostředku posuzovanou osobou nebo jiné omezení posuzované osoby kompenzující její zdravotní omezení; v posudku se vždy tato podmínka vymezí,
c) je zdravotně nezpůsobilá, nebo
d) pozbyla dlouhodobě zdravotní způsobilost.
Nezbytnou náležitostí lékařského posudku je též poučení o možnosti podat návrh na jeho přezkoumání. Jak předpokládá ustanovení § 77 odst. 2 zákona o péči o zdraví lidu, má-li pacient, k jehož zdravotnímu stavu byl lékařský posudek vydán (v našem případě zaměstnanec), nebo osoby, pro které v souvislosti s vydáním tohoto posudku vyplývají povinnosti (v našem případě zaměstnavatel) zato, že lékařský posudek je nesprávný, mohou podat návrh na jeho přezkoumání. Návrh se podává vedoucímu zdravotnického zařízení, a to prostřednictvím lékaře, který posudek vypracoval. Pokud by šlo o lékaře poskytujícího zdravotní péči vlastním jménem, je třeba návrh na přezkoumání podat přímo jemu.
Pro podání návrhu na přezkoumání lékařského posudku stanoví zákon o péči o zdraví lidu lhůtu 15 dnů ode dne jeho prokazatelného obdržení. Pokud žádná z dotčených stran návrh nepodá, je lékařský posudek platný ode dne jeho prokazatelného předání pacientovi. Jestliže bude naopak takový návrh podán a vedoucí zdravotnického zařízení nebo lékař návrhu na přezkoumání lékařského posudku nevyhoví, postoupí ho jako odvolání do 30 dnů od doručení správnímu úřadu, který vydal rozhodnutí o registraci tohoto zdravotnického zařízení nebo je jeho zřizovatelem.
Správní úřad se při svém rozhodování o odvolání proti lékařskému posudku řídí ustanoveními zákona č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů. Odvolání může dle ustanovení § 77a zákona o péči o zdraví lidu buď zamítnout a tím pádem napadený lékařský posudek potvrdit, nebo tento lékařský posudek zruší a vrátí věc zdravotnickému zařízení, které tento posudek vydalo, k vydání nového lékařského posudku.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
Doplňující komentář
dotaz na zdravotní způsobilost