Zaměstnavatel po mě požaduje sdělení všech pracovních poměrů, které vykonávám. Jako důvod uvádí bezpečnost práce. Mám povinnost mu danou informaci sdělit?
Má plnou pravdu, tuto povinnost máte. V zákoníku práce sice není tzv. expresis verbis řečeno, že se má zaměstnavatel před nástupem konkrétně zeptat na to a na to, ale platí zásada, že zaměstnavatel si musí zjistit, jestli zaměstnanec nemá uzavřeny ještě další pracovněprávní vztahy. Jednak z ustanovení § 304 zákoníku práce vyplývá, že zaměstnanci mohou vedle svého zaměstnání vykonávaného v pracovněprávním vztahu vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem. Jestliže zaměstnavatel svůj souhlas daný zaměstnanci odvolá, musí být odvolání písemné; zaměstnavatel je povinen v něm uvést důvody změny svého rozhodnutí. Zaměstnanec je pak povinen bez zbytečného odkladu výdělečnou činnost skončit způsobem vyplývajícím pro její skončení z příslušných právních předpisů. Toto omezení se nevztahuje na výkon vědecké, pedagogické, publicistické, literární a umělecké činnosti. Na základě tohoto ustanovení si tedy zaměstnavatelé zjišťují, zda nemáte uzavřen pracovní poměr ještě u jiného zaměstnavatele, u jeho konkurence.
Celá tato věc má ale i svůj podtext bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Podle ustanovení § 385 zákoníku práce platí, že u zaměstnance, který je v době pracovního úrazu nebo zjištění nemoci z povolání v několika pracovních poměrech nebo je činný na základě dohody o práci konané mimo pracovní poměr, se při stanovení výše náhrady za ztrátu na výdělku vychází z průměrných výdělků dosahovaných ve všech těchto pracovněprávních vztazích, a to po dobu, po kterou by mohly trvat. Z toho vyplývá, že kdyby se Vám stal pracovní úraz a zaměstnavatel teprve následně zjistil, že máte uzavřeny ještě dva další pracovní poměry, byl by pak postaven před nemilou věc hradit Vám škodu do výše součtu všech průměrných výdělků. Z toho důvodu na školeních BOZP zdůrazňujeme, že zaměstnavatel si musí zjistit, jestli práce, na kterou bude zaměstnance zařazovat je pro něj vhodná ze zdravotních důvodů a pak si musí ověřit, jestli zaměstnanec nemá ještě uzavřeny další pracovněprávní vztahy, jestli nebude chodit do práce unavený, což je předpoklad vzniku pracovního úrazu. Zaměstnavatel za zaměstnance z hlediska bezpečnosti a ochrany zdraví při práci plně odpovídá, nakonec i jeho odpovědnost za škodu z titulu pracovních úrazů a nemocí z povolání je objektivní, nezkoumá se nikdy zaměstnanavatelovo zavinění, jako v jiných systémech náhrady škody, takže se nelze divit, že se zaměstnavatel jistí.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
oponentní názor