Má firma povinnost najít nové místo propouštěnému zaměstnanci se zdravotním postižením?

Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová

Naše firma zaměstnává jednoho zaměstnance se zdravotním znevýhodněním (dříve ZPS - chybí mu 2 články na prstě levé ruky) jako stavebního dělníka. Pro zvýšení efektivnosti se zaměstnavatel rozhodl nahradit všechny neefektivní stavební dělníky kvalifikovanými zedníky. Z tohoto důvodu byla uvedenému zaměstnanci dána výpověď ze strany zaměstnavatele dle § 46 odst. 1 písm. c), s výpovědní lhůtou 3 měsíce a dvouměsíčním odstupným. Jinou vhodnou práci pro tohoto zaměstnance  firma nemá k dispozici, proto mu nebyla ani nabídnuta. Dle § 47 musí zaměstnavatel zajistit pro takového zaměstnance jiné vhodné zaměstnání. Prosím o sdělení, jak tato situace probíhá v praxi. Jakým způsobem má zaměstnavatel zajistit uvedené zaměstnání a jaké máme možnosti v případě, že toto zaměstnání tento zaměstnanec odmítne. Musíme stále hledat nové zaměstnání, nebo je firma také chráněna nějakým zákonem před touto situací? Tento zaměstnanec si zároveň zažádal o invalidní důchod. V této chvíli nevíme, zda mu bude přiznán. Jak se pro nás změní situace v případě, že mu bude přiznán částečný nebo plný invalidní důchod? Museli bychom zrušit výpověď?

Zásadně platí, jak správně v dotazu uvádíte, že podle § 47 odst. 2 zákoníku práce platí, že při výpovědi dané mimo jiné zaměstnanci se zdravotním postižením, který není zabezpečen důchodem, z důvodů uvedených v § 46 odst. 1 písm. c), je zaměstnavatel povinen zajistit tomuto zaměstnanci nové vhodné zaměstnání, a to podle potřeby i s pomocí svého nadřízeného orgánu. V těchto případech výpovědní doba skončí teprve tehdy, až zaměstnavatel tuto povinnost splní, pokud se se zaměstnancem nedohodne jinak. Formulace o nadřízeném orgánu zaměstnavatele je dnes již prakticky nepoužitelná. Dnes může zaměstnavateli s vyhledáním nového místa pomoci výhradně úřad práce. Podle zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů však platí, že osoby se zdravotním postižením jsou považovány za osoby, kterým úřady práce poskytují zvýšenou péči při zprostředkování zaměstnání. Proto doporučuji spojit se s příslušným úřadem práce Vašeho zaměstnance (tedy příslušným podle jeho místa trvalého bydliště), vysvětlit jim situaci a požádat je o pomoc při vyhledání vhodného zaměstnání pro dotyčného zaměstnance. Musí mu poskytnout zvýšenou péči. Pro Vás - zaměstnavatele - však výpovědní doba uplyne (bez ohledu na to, že budete vyplácet odstupné) až tuto povinnost splníte nebo tehdy, když by dotyčný prohlásil, že na vyhledání nového místa netrvá. V případě, že by dotyčnému byl přiznán invalidní důchod (lhostejno jestli plný nebo částečný) byl by již ve smyslu výše citovaného ustanovení § 47 odst. 2 zákoníku práce zajištěn důchodem a zaměstnavateli by zanikla povinnost hledat dotyčnému nové vhodné zaměstnání.

Závěrem poznamenávám, že po 1. lednu 2007, kdy vejde v účinnost zákon č. 262/2006 Sb., nový zákoník práce, zaměstnavatel povinnosti podle dnešního § 47 zákoníku práce mít nebude.

JUDr. Eva Dandová

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout X youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail