Na dotaz odpověděl JUDr. Pavel Kučina.
Musí i primátor města a jeho náměstci absolvovat vstupní a periodické lékařské prohlídky? Jsou v pracovněprávním nebo obdobném vztahu? Jak by se v jejich případě řešil úraz?
Postavení členů zastupitelstva obce je vymezeno v § 70 zákona o obcích. Funkce člena zastupitelstva obce je veřejnou funkcí. Zastupiteli jsou též primátor a jeho náměstci. Definici veřejné funkce (včetně demonstrativního výčtu veřejných funkcí) popisuje zákoník práce v ustanovení § 201 odst. 1 a 2. Výkon veřejné funkce nelze rozhodně zaměňovat nebo ztotožňovat s pracovněprávními vztahy, tj. takovými vztahy, které vznikají při výkonu závislé práce mezi zaměstnanci a zaměstnavateli. Člen zastupitelstva obce není ve vztahu k obci, do jejíhož zastupitelstva byl zvolen, v pracovním nebo jiném obdobném poměru. Zákoník práce se na tyto vztahy použije pouze, pokud to výslovně stanoví nebo pokud to stanoví zvláštní právní předpisy. Právní postavení člena zastupitelstva obce, jeho práva a povinnosti jsou upraveny v dalších ustanoveních zákona o obcích.
Vstupní a periodické prohlídky se řídí zákonem č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách. Zákon upravuje tyto prohlídky u zaměstnanců v pracovněprávním vztahu. Jak již bylo řečeno, zastupitelé obce v pracovněprávním vztahu nejsou.
Pokud zastupitelé obce utrpí úraz nebo jinou škodu, odpovídá za tuto škodu ten, pro koho jsou činní, tedy obec. Tak stanoví zákoník práce v § 392 odst. 1.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.