Krácení odškodnění pracovního úrazu

Zdroj: 
Na dotaz odpověděl JUDr. Zdeněk Přeslička.

Naše firma je z titulu pracovních úrazů a nemocí z povolání pojištěna u Kooperativy. Máme nyní případ, kdy zaměstnanec s banálním pracovním úrazem byl v pracovní neschopnosti rok. Kooperativa si nyní při likvidaci úrazu vyžádala veškerou zdravotní dokumentaci a je docela možné, že na jejím základě rozhodne o krácení odškodnění, protože zjistí, že celá pracovní neschopnost až tak úplně nesouvisela s pracovním úrazem. Zaměstnanec ale v takovém případě požaduje od zaměstnavatele doplatek náhrady ztráty na výdělku do 100 %. Je zaměstnavatel povinen tuto částku doplatit nebo není?

Zaměstnanec má právní nárok na náhradu ztráty na výdělku po dobu pracovní neschopnosti za předpokladu, že pracovní neschopnost vznikla a trvá jako bezprostřední následek pracovního úrazu nebo nemoci z povolání za předpokladu, že se nedopustil jednání na jehož základě se může zaměstnavatel zbavit odpovědnosti za škodu vzniklou při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání. Podle § 61 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů, je ošetřující lékař povinen vést evidenci dočasně práce neschopných pojištěnců, u nichž rozhodl o vzniku dočasné pracovní neschopnosti nebo které převzal do své péče; touto evidencí se rozumí písemný záznam o každém rozhodnutí o vzniku a o ukončení dočasné pracovní neschopnosti, který obsahuje evidenční číslo předepsaného tiskopisu, jméno, popřípadě jména a příjmení pojištěnce, datum vzniku dočasné pracovní neschopnosti, diagnostický kód nemoci nebo úrazu, den ošetření a datum další kontroly, datum ukončení dočasné pracovní neschopnosti a další. Z toho vyplývá, že je povinen zkoumat důvod vzniku a trvání dočasné pracovní neschopnosti (např. pracovní úraz). Dojde-li ke změně důvodu pro uznání dočasné pracovní neschopnosti a tato neschopnost dále trvá, je lékař povinen oznámit pojištěnci na předepsaném tiskopisu změnu diagnózy nemoci, která odůvodňuje dočasnou pracovní neschopnost, a to nejpozději v pracovní den následující po dni, kdy o této změně rozhodl, a příslušnému orgánu nemocenského pojištění na předepsaném tiskopisu zásadní změnu diagnózy nemoci, která odůvodňuje dočasnou pracovní neschopnost, a to nejpozději do 7 kalendářních dnů; zásadní změnou diagnózy se zde rozumí změna povahy chorobného procesu nebo změna jeho etiologie (§ 61 písm. n) cit. zákona.

Skončí-li dočasná pracovní neschopnost z důvodu pracovního  úrazu nebo nemoci z povolání a tato pracovní neschopnost i nadále trvá pro jiné interkurentní onemocnění, končí i nárok na náhradu za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti.

Zaměstnanec se pak nemůže domáhat na zaměstnavateli dalšího plnění ve formě náhrady za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti.

Autor článku: 

Komentáře

Drobná poznámka

02.05.2012 - 11:55 Radoslav Vlasák
Asi by bylo vhodné zdůraznit, že neodškodňuje Kooperativa - ta pouze hradí zaměstnavateli náklady, které mu s odškodněním pracovního úrazu či nemoci z povolání vzniknou. Odškodňuje zaměstnavatel (viz §§ 365 a násl. Zákoníku práce) a jenom ten může uplatnit částečné či úplné zproštění se odpovědnosti za škodu z titulu PÚ či NZP (v případě sporu pak rozhodne soud). Jinou otázkou je, jakou část náhrady škody pak Kooperativa (či Česká pojišťovna) zaměstnavateli uhradí - ale to už je pojistný vztah mezi příslušnou pojišťovnou a zaměstnavatelem, který se zaměstnance prakticky netýká. Proto i případné argumenty zaměstnavatele, že nemůže zaměstnanci poskytnout vyšší odškodnění, než které mu následně uhradí pojišťovna, jsou zcestné. V praxi dochází k tomu, že náhradu škody poskytuje zaměstnanci přímo příslušná pojišťovna - podle mého názoru je to jednak nezákonné (viz výše), jednak je to tzv. platba od třetí osoby, zřejmě zakládající povinnost daňového přiznání pro zaměstnance. Nejsem ekonom - ale v takovém případě by to byla vynucená povinnost pro zaměstnance, nejspíš s rizikem postihu v případě nepodání daňového přiznání, byť by i daň byla nulová.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout X youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail