Zaměřují se na oblast pohostinství a ubytovacích zařízení. „Jen za první dva červnové týdny bylo v rámci celé České republiky zahájeno bezmála tři tisíce kontrol, které se v první fázi soustředily především na lokality krajských měst. Prováděny byly zejména v době vydávání obědů, ve večerních hodinách a velká část kontrol byla provedena ve víkendových dnech,“ vysvětluje Jaromír Drábek. Kontroly budou ve stejné intenzitě pokračovat i v následujících týdnech.
Kontroly se zaměřují zejména na tyto aspekty:
„Faktem je, že při provádění kontrol dochází poměrně často k agresivnímu verbálnímu napadání členů kontrolních skupin jak ze strany zaměstnavatelů, i tak zaměstnanců, dokonce jsme zaznamenali jeden případ fyzického napadení, a to přivolaného policisty. Ničím neobvyklým nejsou útěky zaměstnanců z provozovny v průběhu kontrol a kontroloři se také setkávají s nejrůznějšími výmluvami – jedna z kontrolovaných kuchařek v nejmenované restauraci například tvrdila, že si zde pouze sama pro sebe připravuje večeři, protože se jí rozbil doma sporák,“ popisuje práci kontrolních skupin ministr práce.
Průběžné výsledky:
V rámci celé České republiky bylo v období od 1. do 13. června zahájeno 2948 koordinovaných kontrol. Kontrolní skupiny odhalily celkem ve 348 případech výkon nelegální práce občanů ČR, ve 124 případech byla odhalena nelegální práce cizinců. U těchto případů bude zahájeno správní řízení o uložení pokuty ve věci spáchaní správního deliktu. „V závažných případech bude o zjištěních a uložených sankcích informován příslušný živnostenský úřad za účelem zrušení živnosti, případně budou o těchto skutečnostech informovány orgány činné v trestním řízení,“ říká ministr práce.
„Ve 208 případech bylo zjištěno, že lidé pracující v kontrolovaném zařízení jsou zároveň v evidenci na úřadu práce, kde pobírají podporu v nezaměstnanosti, případně sociální dávky a státem placené zdravotní pojištění. Jen odhalením těchto lidí, s nimiž bude zahájeno správní řízení o vyřazení s evidence úřadu práce, stát ušetřil 7,2 milionu korun, “ říká Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí. Ze zákona je uchazeč o zaměstnání povinen oznámit příslušnému úřadu práce výkon činnosti na základě pracovního poměru (případně na základě služebního poměru, DPČ nebo DPP) nejpozději v den nástupu k výkonu této činnosti.
Z kontrolní činnosti oblastních inspektorátů práce vyplynulo celkem 690 porušení zákoníku práce v oblasti pracovních vztahů a podmínek. Nejčastějšími porušeními zákoníku práce bylo nevedení evidence pracovní doby (194), neposkytnutí doplatku do příslušné nejnižší úrovně zaručené mzdy (162), neposkytnutí příplatku za noční práci a za práci v sobotu a neděli (70) a neposkytnutí doplatku do minimální mzdy (47).
Příklady úspěšných kontrol:
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.