V současné době řešíme v naší společnosti dokument, ve kterém se podrobně popisuje celá problematika týkající se alkoholu a návykových látek. Narazili jsme na problém. Když u našeho zaměstnance zjistíme, že je pod vlivem alkoholu nebo návykové látky, nejsme schopni zajistit další postup, co s takovým případem. V nejbližších nemocnicích nám zaměstnance k odběru krve nevezmou, náš smluvní lékař závodní preventivní péče také ne. My v tomto případě nejsme schopni zajistit dostatečný důkaz, že zaměstnanec pracoval pod vlivem alkoholu či jiné návykové látky. Na oblastním inspektorátu práce (OIP) jsme se dotazovali, zda bychom mohli spolupracovat s Policí ČR z důvodu podezření, že zaměstnanec spáchal trestný čin obecního ohrožení. Řekli nám, že takto by to bylo asi v pořádku. Policie ČR nám to vyvrátila, že prý v tomto případě nemůže jít o trestný čin obecního ohrožení a že s odběrem krve na zjištění alkoholu nám též nepomohou. Prosíme o radu, jak se k celé záležitosti postavit?
Podle zákona, resp. podle zákoníku práce a nařízení vlády č. 201/2010 Sb., můžete oznámit Policii ČR až pracovní úraz, u kterého máte podezření, že byl při něm spáchán trestný čin.To ale nejsou běžné případy kontroly, zda zaměstnanec není pod vlivem alkoholu. Odběr krve pro vyšetření, zda není zaměstnanec pod vlivem alkoholu, by měla být pravidelná náplň práce lékaře závodní preventivní péče. Například středisko, které bude zajišťovat závodní preventivní péči (ZPP) u našeho zaměstnavatele, předložilo návrh smlouvy o zajištění ZPP a o kontrole alkoholu tam nebyla samozřejmě ani zmínka. Já nevím, kde ty návrhy smluv ZPP kolují po internetu a kdo je sestavuje, vcelku se ale dá říci, že jsou naprosto mimo požadavky praxe. Tak jsme tam požadavek kontroly zaměstnanců, zda nejsou pod vlivem alkoholu, dopsali a středisko ZPP to akceptovalo. Vy jako zaměstnavatel si objednáváte od lékaře ZPP určitou službu a nejde jen o prohlídky zaměstnanců, ale i o kontrolu pracovišť. Lékař ZPP zaměstnavateli doporučí i některé změny vybavení pracoviště (myslím z hlediska hygienického) apod. Lékař ZPP nemůže říci, že Vám neprovede odběr krve zaměstnanců, u kterých máte podezření na alkohol. To je stejné, jako kdybych šla ke kadeřnici a ona mi řekla, že neumí barvit vlasy. Navíc u ZPP máme výhodu v tom, že zatím nemáme nikde popsán její konkrétní obsah.
Ustanovení § 35a zákona č. 20/1966 Sb. sice stanoví „zařízení závodní preventivní péče provádějí odbornou poradní činnost v otázkách ochrany a podpory zdraví a sociální pohody zaměstnanců, pravidelně kontrolují pracoviště podniků, zjišťují vlivy práce a pracovních podmínek na člověka při práci, vykonávají preventivní lékařské prohlídky zaměstnanců, zajišťují poskytnutí první pomoci zaměstnancům, spolupracují s příslušným orgánem ochrany veřejného zdraví a podílejí se na výcviku a výchově v oblasti ochrany a podpory zdraví“. Je dost kusé, ale dá se o něj opřít. Zařízení nebo lékař ZPP musí provádět preventivní prohlídky zaměstnanců a zaměstnavatel si stanoví, že požaduje preventivní prohlídky za účelem zjištění, zda není zaměstnanec pod vlivem alkoholu. Vždyť tady stačí pouhý odběr krve, ostatní stejně platí zaměstnavatel. U kontroly, zda není zaměstnanec pod vlivem návykových látek, bych si tak jistá nebyla, to je odběr slin a moči a to musí provádět biologická laboratoř. Ale tu kontrolu alkoholu bych lékaři ZPP neodpustila a když byste s ním nic nesvedli, tak bych si stěžovala k příslušnému zdravotnímu radovi. Lékař, který neumí odebrat krev, nemá ani být lékařem ZPP.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
Nepřetržitý provoz
Re: Nepřetržitý provoz
Nejen lékař ZPP je povinen...
Dobrý den,
Nedá mi to, abych se
Alkohol