Vzhledem ke stálé narůstajícímu počtu hlášených nových případů chřipky A (H1N1) ECDC vydalo pro cestovatele po celém světě níže uvedené doporučení.
Chřipka se rozšiřuje z člověka na člověka kašláním, kýcháním nebo přímým či nepřímým kontaktem s dýchacími sekrety z nakažených osob. Riziko přenosu tohoto typu chřipky může být významně sníženo některými jednoduchými metodami.
MZČR navrhuje ohledně výše uvedeného typu chřipky následující :
1. Před cestou
2. Během Vaší cesty
Vyhněte se kontaktu s nemocnými osobami!
Příznakem chřipky může být jeden čí více z následujících příznaků: horečka, kašel, bolest v krku, rýma, bolest těla, třesavka a únava. Někteří lidé v souvislosti s touto infekcí trpí průjmy a zvrací.
Často si umývejte a čistěte ruce!
Důsledné mytí nebo dezinfekce vašich rukou vás pomůže ochránit před viry. Myjte si ruce důkladně mýdlem a vodou, zvláště po kašlání a kýchnutí, vždy alespoň dvacet sekund. Alkoholové čističe jsou velmi účinné v redukci množství virů. Roztoky a gely jsou účinnější než kapesníčky napuštěné alkoholem.
Nedotýkejte se vašich očí, nosu a pusy!
Viry se často přenáší když se dotknete kontaminovaného předmětu a následně se dotknete vašich očí, nosu nebo pusy.
Jestliže jste nemocní a předpokládáte že je to chřipka, měli byste:
O preventivním užívání např.Tamilu® nebo Relenzy® rozhodne ošetřující lékař podle individuálních rizik. Osoby očkovány proti sezónní chřipce nejsou chráněny proti chřipce A (H1N1)!
3. Po návratu
Pokud se během sedmi dnů po vašem návratu z cest objeví horečka (38°C nebo více) a chřipkové příznaky, měli byste okamžitě kontaktovat lékaře a informovat ho o tom, že jste nedávno přicestovali, a to všechno podle národních zdravotních doporučeních.
Více informací o chřipce A (H1N1) naleznete na webových stránkách ministerstva zdravotnictví a Státního zdravotního ústavu.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.