Protože informací o správném používání ochranných prostředků pro případ pandemie tzv. "prasečí chřipky" není nikdy dost, vracíme se k tomuto tématu znovu.
Na stránkách BOZPINFO byl dne 25. 5. 2009 zveřejněn jako téma týdne článek Ochrana před šířením prasečí chřipky vzdušnou cestou. Jsou zde uvedeny základní rozdíly mezi používáním lékařské roušky a filtrační polomasky (respirátoru). Na pandemickém webovém portálu ministerstva zdravotnictví je možno nalézt článek Dezinfekce a ochranné prostředky - Doporučení pro používání roušek a respirátorů ke snížení rizika přenosu A (H1N1), který je rovněž věnován této problematice.
Jako jednoduchá ochrana proti šíření infekce jsou v uvedených dokumentech zmiňovány filtrační polomasky, nazývané rovněž respirátory a rozšířené jsou také lékařské roušky, které jsou chápány jako nejjednodušší ochranný prostředek. Tyto výrobky je však potřeba rozlišovat, neboť ochrana, kterou poskytují, je odlišná a někdy nedostatečná.
Filtrační polomasky jsou vyráběny ve třech třídách ochrany – FFP1 až FFP3. Nejvyšší třída FFP3 poskytuje ochranu i proti virům a bakteriím, vyloučena není ani třída FFP2. V základním provedení chrání nositele před nákazou, ale také jeho okolí, pokud je uživatel polomasky infekční. Nevýhodou tohoto řešení je obtížnější dýchání, kdy zejména vydechovaný vzduch zahřívá a vlhčí prostor pod maskou.
Z tohoto důvodu jsou nabízeny filtrační polomasky s vydechovacím ventilkem. Nadechovaný vzduch je dostatečně filtrován materiálem polomasky, vydechovaný vzduch odchází ventilkem, který se při výdechu samočinně otvírá. Opět je nejlépe použít třídu FFP3. V důsledku zabudování vydechovacího ventilku do polomasky však není vydechovaný vzduch filtrován, takže infekční uživatel takové polomasky může nakazit okolí.
Základní funkcí lékařské roušky je ochrana okolí nositele před šířením kapénkové nákazy. Velmi vhodné je proto její používání infekční osobou. Pokud však uživatel chce chránit sám sebe před nákazou, rouška mu poskytne jen malou ochranu. Filtrační účinky materiálu nejsou garantovány a kolem nasazené roušky dochází k velkému přisávání vzduchu, který není filtrován a může obsahovat infekční agens.
Různé improvizované a doma vyráběné roušky jsou obvykle naprosto nedostatečné. Rovněž podezřele levné výrobky, polomasky, které nejsou označeny CE a příslušnou třídou FFP3 nebo FFP2, nelze používat. Účinnost respirátorů se silně snižuje u mužů, kteří nosí vousy. V takovém případě nelze na těsnicí linii ve styku polomasky s obličejem zabránit vnikání vzduchu.
Následující tabulka shrnuje základní vlastnosti těchto jednoduchých ochranných prostředků:
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.