je povinen zaměstnavatel dělat pravidelné školení BOZP? Musí k tomu mít nějaké podepsané dokumenty od zaměstnanců, které by dokazovaly, že se školení BOZP zúčastnili?
<p>Dobrý den,</p>
<p>ANO, zaměstnavatel je povinen dělat pravidelná školení. Vycházejte např. ze zákoníku práce 262/2006, kde §103 odstavec 3) je jednoznačně napsáno, že "zaměstnavatel určího obsah a četnost školení o právních a ostatních předpisech k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci...". Doporučuji si jako základ k BOZP vzít zákoník práce a přečíst si § 101 - 108. A aby zaměstnavatel byl "krytý" musí mít prokazatelný důkaz o provedeném školení u daných pracovníků, tudíž podepsané školení. Zde doporučuji účastníkům školení, aby požadovali kopie těchto zápisů pro případné pozdější spory. Nicméně zaměstnanec má právo nahlížet do své evidence týkající se BOZP dle §103 odstavec (1) písmeno i) Snad Vám toto pomůže.</p>
Díky za odpověď. Mne právě zajímala osobní zkušenost s praktickým naplněním, neboť v teoretické rovině si to dokážu představit, ale v praxi, aby to mělo význam, nikoliv (nedokážu si představit, že zaměstnanec si tento dokument uschová a v případě potřeby jej předloží, čímž to celé ztrácí podle mého názoru na významu, proto jsem chtěl vědět, zda s tím máte nějakou praktickou zkušenost; též mne zajímalo provedení předávaného dokumentu, neboť, aby obstálo u soudu musí splňovat určité náležitosti).
<p>Dobrý den,</p>
<p> </p>
<p>ještě bych, pane kolego, doplnil velmi důležitou povinnost a to, že je také zaměstnavatel povinen ověřit znalost předpisů o BOZP, což je stanoveno ve Vámi uvedeném § 103 odst. 3) ZP. Žádný předpis nestanoví, jakým způsobem má být znalost ověřena. Myslím, že se i s ostatními kolegy shodneme, že velmi dobrý způsob ověření znalostí předpisů je písemná forma, alespoň já bych jí doporučil a také to tak praktikuji bez nejmenších problémů.</p>
Jako bezpečák musím chránit jak zaměstnance, tak i zaměstnavatele (ale i sebe samozřejmě). A aby nedocházelo ke zneužití z jakékoliv strany, tak všichni zainteresovaní musí mít stejné podklady. Má-li je jen jedna strana, není to nejideálnější stav. Osobně nemám zkušenost, ale je to převzatý zvyk od služebně starších kolegů, kteří se již setkali s úpravou záznamů v případech, když šlo tzv. do tuhého.
Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství
Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne