Bezpečnostní přestávky při práci s bruskou

Zdroj: 
Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Zajímalo by mě, jestli zaměstnanec - brusič pracující s ruční elektrickou bruskou má nárok na přestávky v práci při osmihodinové směně.

Právní úprava ochrany před vibracemi je obsažena v nařízení vlády č. 148/2006 Sb., o ochraně zdraví před nepříznivými účinky hluku a vibrací. Toto nařízení vlády však bezpečnostní přestávky neupravuje. Pro práci v hluku se povinnost poskytovat bezpečnostní přestávky dovozuje pouze z toho, že nařízení vlády stanoví požadavek, že pokud se vyhodnocením změřených hodnot prokáže, že přes uplatněná opatření k odstranění nebo minimalizaci hluku překračují ekvivalentní hladiny hluku A přípustný expoziční limit 80 dB, nebo že průměrná hodnota špičkového akustického tlaku C je větší než 112 Pa, musí zaměstnavatel poskytnout zaměstnancům osobní ochranné pracovní prostředky k ochraně sluchu účinné v oblasti kmitočtů daného hluku a že jestliže je překročen přípustný expoziční limit 85 dB, respektive nejvyšší přípustná hodnota 200 Pa, musí zaměstnavatel zajistit, aby osobní ochranné pracovní prostředky zaměstnanci používali. V návaznosti na to pak platí ustanovení § 39 nařízení vlády č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci, které stanoví, že  „Pokud je při trvalé práci, zařazené jako riziková podle zákona o ochraně veřejného zdraví, nezbytné nepřetržité používání osobních ochranných pracovních prostředků k omezení působení rizikového faktoru nebo pokud to povaha ochranného pracovního prostředku vyžaduje, musí být během práce zařazeny bezpečnostní přestávky, při nichž může zaměstnanec odložit osobní ochranný pracovní prostředek. První přestávka se zařazuje nejpozději po 2 hodinách nepřetržitého výkonu práce v trvání nejméně 15 minut, poslední nejméně v trvání 10 minut nejpozději 1 hodinu před ukončením směny.“ Z toho tedy dovozujeme, že kdo pracuje v hluku a musí používat OOPP, má právo na bezpečnostní přestávky.

U vibrací je však situace poněkud odlišná. U vibrací jsou stanoveny hygienické limity a ty se musí dodržet a nesmí překročit. Podle nařízení vlády platí, že přípustný expoziční limit vibrací přenášených na ruce vyjádřený průměrnou souhrnnou váženou hladinou zrychlení  L ahv,8h se rovná 123 dB, nebo hodnotou zrychlení a hv,8h se rovná 1,4 m.s -2. nařízení vlády upravuje hygienický limit vibrací pro jinou než osmihodinovou pracovní dobu. Toto nařízení vlády bylo vydáno z důvodu transposice nové směrnice 2002/44/ES o minimálních požadavcích na bezpečnost a ochranu zdraví před expozicí zaměstnanců rizikům spojeným s fyzikálními činiteli (vibracemi). Tato směrnice sice zavádí hygienický limit na hodnotu 134 dB, ale nicméně s přihlédnutím k ověřeným znalostem o účincích vibrací na zdraví zaměstnanců byl ponechán v nařízení vlády hygienický limit 123 dB.

Pokud byste měli podezření, že u vás není hygienický limit dodržován, museli byste se obrátit na územní pracoviště krajské hygienické stanice (bývalou okresní hygienickou stanici), aby vám provedli měření.

Autor článku: 

Komentáře

Bezpečnostní přestávky

15.07.2008 - 15:24 Josef Burant
S odpovědí souhlasím, mírný nesouhlas vyjadřuji k poslednímu odstavci. Měření musí zajistit zaměstnavatel u autorizované osoby. OHES nebo KHS měření zajišťují pouze pro sebe v rámci kontrolní činnosti.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout X youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail