image
šipka šipka

Fulltextové vyhledávání 2.0

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
26
Osoba odborně způsobilá v požární ochraně
Technik požární ochrany
27
Osoba odborně způsobilá v požární ochraně
Technik požární ochrany
28
Zkouška a periodická zkouška z OZ k činnostem koordinátora BOZP na staveništi
Osoba odborně způsobilá v požární ochraně
Technik požární ochrany
29
Osoba odborně způsobilá v požární ochraně
Technik požární ochrany
30
Osoba odborně způsobilá v požární ochraně
Technik požární ochrany
31
Osoba odborně způsobilá v požární ochraně
Technik požární ochrany
1
Osoba odborně způsobilá v požární ochraně
Technik požární ochrany
2 3 4
Zkouška a periodická zkouška z OZ k činnostem koordinátora BOZP na staveništi
5 6 7 8
9 10 11
Zkouška a periodická zkouška z OZ k činnostem koordinátora BOZP na staveništi
12 13 14 15
16
Konzultační kurz pro získání odborné způsobilosti k zajišťování úkolů v prevenci rizik
17
Zkouška a periodická zkouška z odborné způsobilosti k zajišťování úkolů v prevenci rizik
Periodická zkouška z odborné způsobilosti k zajišťování úkolů v prevenci rizik
18
Zkouška a periodická zkouška z OZ k činnostem koordinátora BOZP na staveništi
Periodická zkouška z odborné způsobilosti k zajišťování úkolů v prevenci rizik
19 20 21 22
23 24 25
Zkouška a periodická zkouška z odborné způsobilosti k zajišťování úkolů v prevenci rizik
26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
Drobečková navigace

Úvod > Pro uživatele > Aktuality > Bolí vás často záda, klouby nebo hlava?

Bolí vás často záda, klouby nebo hlava?



Datum konání:
17.4.2025

Bolí vás často záda, klouby nebo hlava? Jednou z příčin může být i vadné držení těla, kterým je například špatný stoj či sed. Vadné držení těla způsobuje řadu problémů. Nejčastějšími z nich jsou bolesti a onemocnění svalů, kloubů, nervů, šlach, především pak v oblasti páteře, ramen, kyčlí a kolen. Postupně vám představíme sérii šesti videí a deseti plakátů, které vznikly v rámci výzkumných úkolů ve Výzkumném ústavu bezpečnosti práce, ale i další zajímavé materiály týkající se ergonomie.

 

Dlouhodobé vadné držení těla může dále zapříčinit bolesti hlavy, nesoustředěnost, nespavost, zvýšený pocit únavy, nadměrné stlačování vnitřních orgánů či zhoršení průtoku krve dolními končetinami a s tím související vznik křečových žil. Počet zaměstnanců pracujících vsedě neustále roste. Jedná se o různé pracovní pozice, především práce administrativního charakteru spojené s prací na počítači. Správné uspořádání pracovního místa a dodržování zásad správného sedu může zabránit výše zmíněným zdravotním potížím. Také práce vstoje je u mnoha pracovních činností nezbytná, někde slouží jako kompenzace dlouhodobého sedu. Dlouhodobá práce vstoje zatěžuje především bederní páteř, dále pak i klouby a cévy dolních končetin, proto je třeba dbát na správný (optimální) stoj.

 

V rámci projektů Bezpečnost práce ve vybraných oblastech sociálních služeb a Komunikační technologie v BOZP o rizicích, prevenci v aktuální, adresné a atraktivní formě pro konečné uživatele, zejména pro živnostníky, mikropodniky a MSP bylo vytvořeno 6 videí a 10 plakátů. 

 

Příklady špatného a správného stoje

Při dlouhodobém sedu či stoji je důležité měnit polohy a zařazovat úlevové polohy a kompenzační cviky. Jak na to se dozvíte z našich vzdělávacích materiálů.

Video Příklady špatného a správného stoje znázorňuje příklady špatného stoje spolu s doporučeními, jak provádět správný (optimální) stoj. K videu jsou k dispozici 2 plakáty.


Správný sed – doporučení pro správný sed

s cílem minimalizovat únavu související s prací vsedě

plakat-01-spravny-sed-1.png

Správný stoj – doporučení pro správný stoj

s cílem minimalizovat únavu související s prací vestoje

plakat-02-spravny-stoj[1]-1.png

Příklady špatného a správného sedu

Počet zaměstnanců pracujících vsedě neustále roste. Jedná se o různé pracovní pozice, především práce administrativního charakteru spojené s prací na počítači. Správné uspořádání pracovního místa a dodržování zásad správného sedu může zabránit mnoha zdravotním potížím.

Dlouhodobé sezení může mít řadu negativních důsledků na pohybový aparát. Jedná se především o změny v držení těla, rozvoj svalových dysbalancí, přetížení svalového a vazivového systému, ovlivnění tlaku na meziobratlové ploténky apod. Nejčastějšími projevy nesprávného či dlouhodobého sedu jsou bolesti zad a krční páteře. Dlouhodobá práce na počítači navíc zatěžuje horní končetiny a ovlivňuje zrak.

Video Příklady špatného a správného sedu znázorňuje příklady špatného sedu spolu s doporučeními, jak provádět správný (optimální) sed. K videu jsou k dispozici 2 plakáty.


Příklady špatného stoje – upozornění na chyby při práci

ve stoji a doporučení pro předcházení špatnému stoji

plakat-03-priklady-spatneho-stoje.png

Příklady špatného sedu – upozornění na chyby při práci

v sedě a doporučení pro předcházení špatnému sedu

plakat-04-priklady-spatneho-sedu.png

Kompenzační pohybový režim při dlouhodobém stoji či sedu

Při dlouhodobé práci vstoje nebo vsedě je vhodné během pracovní doby zařazovat protahovací a uvolňovací cviky, které mají pozitivní vliv na staticky zatěžované svaly. Tyto cviky je vhodné doplnit i posilováním oslabených svalů, které jsou nezbytné pro správné držení těla. Pokud tedy vaše práce zahrnuje dlouhé hodiny strávené v kanceláři, při jiném sedavém zaměstnání nebo vestoje, je důležité se pravidelně protahovat a praktikovat uvolňovací cvičení. Cviky pomohou zlepšit držení těla a posílit oslabené svaly, které jsou nezbytné pro správné držení těla.

Mnoho lidí si myslí, že na cvičení během pracovního dne nemají čas. Nicméně, i krátká přestávka, kdy si můžete protáhnout a uvolnit svaly, může být velmi užitečná. Můžete také využít krátké přestávky mezi pracovními úkoly a provést několik cviků, abyste se uvolnili a načerpali novou energii. Tyto cviky jsou snadno  a lze je cvičit v jakémkoli prostoru. Nezapomeňte, že pravidelné cvičení je klíčem k udržení zdraví a vitality. Máte-li zájem zlepšit své zdraví a celkovou kondici, začněte s cvičením ještě dnes a využijte naši sérii cviků.

Dvě videa Kompenzační pohybový režim při dlouhodobém stoji či sedu (1) Kompenzační pohybový režim při dlouhodobém stoji či sedu (2) znázorňují příklady protahovacích a uvolňovacích cviků vsedě i vestoje. K videu je k dispozici 5 plakátů.


Kompenzační pohybový režim při dlouhodobém sedu 1 – návod pro sérii kompenzačních cviků, které je vhodné zařadit při dlouhodobé práci vsedě

plakat-05-kompenzacni-pohybovy-rezim-pri-dlouhodobem-sedu-1.png 

Kompenzační pohybový režim při dlouhodobém sedu 2 – návod pro sérii kompenzačních cviků, které je vhodné zařadit při dlouhodobé práci vsedě

plakat-06-kompenzacni-pohybovy-rezim-pri-dlouhodobem-sedu-2.png

Kompenzační pohybový režim při dlouhodobém sedu 3 – návod pro sérii kompenzačních cviků, které je vhodné zařadit při dlouhodobé práci vsedě

plakat-07-kompenzacni-pohybovy-rezim-pri-dlouhodobem-sedu-3.png

 

Kompenzační pohybový režim při dlouhodobém stání 1 – návod

pro sérii kompenzačních cviků, které je vhodné zařadit při dlouhodobé práci vestoje

plakat-08-kompenzacni-pohybovy-rezim-pri-dlouhodobem-stani-1.png

Kompenzační pohybový režim při dlouhodobém stání 2 – návod

pro sérii kompenzačních cviků, které je vhodné zařadit při dlouhodobé práci vestoje

plakat-09-kompenzacni-pohybovy-rezim-pri-dlouhodobem-stani-2.png

 

Úlevové polohy při dlouhodobém stání

U mnoha pracovních činností je práce vstoje nezbytná, někde slouží jako kompenzace dlouhodobého sedu. Dlouhodobá práce vstoje zatěžuje především bederní páteř, dále pak i klouby a cévy dolních končetin. Proto je třeba dbát na správný (optimální) stoj, měnit polohy, zařazovat úlevové polohy a kompenzační cviky.

Video Úlevové polohy při dlouhodobém stání znázorňuje příklady správného stoje s doporučeními, jak správně zařazovat úlevové polohy a kompenzační cviky. K videu je k dispozici 1 plakát.

 

Úlevové polohy při dlouhodobém sedu

Dlouhodobé sezení může mít řadu negativních důsledků na pohybový aparát. Jedná se především o změny v držení těla, rozvoj svalových dysbalancí, přetížení svalového a vazivového systému, ovlivnění tlaku na meziobratlové ploténky apod. Nejčastějšími projevy nesprávného či dlouhodobého sedu jsou bolesti zad a krční páteře.

Pravidelné zařazování úlevových poloh pomáhá snížit následky statického či nerovnoměrného zatížení pohybového aparátu při dlouhodobém sedu. Úlevové polohy je vhodné doplnit také kompenzačním pohybovým režimem.

Video Úlevové polohy při dlouhodobém sedu znázorňuje příklady správného sedu s doporučeními, jak správně zařazovat úlevové polohy a kompenzační cviky. K videu je k dispozici 1 plakát.


Úlevové polohy při dlouhodobém stoji a sedu – návod pro sérii kompenzačních cviků, které je vhodné zařadit při práci kancelářského charakteru
plakat-10-ulevove-polohy-pri-dlouhodobem-stoji-a-sedu.png

 


Generuji PDF