Zaměstnavatel neplní své povinnosti

Zdroj: 
Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Zaměstnavatel nesposkytl za celý uplynulý rok svým pracovníkům ani ochranou obuv či oděv. Jedná se o práci venku, zásobování jídelních a lůžkových vozů. Zásobování probíhá dovozem na aku vozících nyní v zimě ve sněhu a mrazu, v létě zase ve vedru či v dešti. Jedná se o práci v nepřetržitém provozu a není zajištěno stravování či nápoje v noci. Má zaměstnavatel povinnost zajišťovat při práci v noci stravování či nápoje?

Poskytování osobních ochranných pracovních prostředků, pracovních oděvů a obuvi je jedna ze základních povinností zaměstnavatele. Zaměstnavatel musí vyhodnotit rizika Vaší práce a eliminovat je. Platí zásada, že není-li možné rizika odstranit nebo dostatečně omezit prostředky kolektivní ochrany nebo opatřeními v oblasti organizace práce, je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnancům osobní ochranné pracovní prostředky. Osobní ochranné pracovní prostředky jsou ochranné prostředky, které musí chránit zaměstnance před riziky, nesmí ohrožovat jejich zdraví, nesmí bránit při výkonu práce a musí splňovat požadavky stanovené nařízením vlády č. 21/2003 Sb., kterým se stanoví technické požadavky na osobní ochranné prostředky. Zaměstnavatel musí stanovit seznam OOPP, které Vám bude poskytovat, návod k tomu má v nařízení vlády č. 495/2001 Sb., kterým se stanoví rozsah a bližší podmínky poskytování osobních ochranných pracovních prostředků, mycích, čisticích a dezinfekčních prostředků. V případě, že by tak neučinil může mu orgán inspekce práce uložit podle zákona č. 251/2005 Sb., o inspekci práce, ve znění pozdějších předpisů, pokutu až do výše 1 000 000 Kč. Doporučila bych obrátit se na osobu odborně způsobilou v prevenci rizik (bzpečnostního technika), která působí u Vašeho zaměstnavatele. Pokud u Vás působí odoborová organizace, tak by měla zakročit i ona. Pokud byste u nikoho na pracovišti neuspěli, pak prosím kontaktujte místně příslušný (podle sídla zaměstnavatele) orgán inspekce práce (jeho adresu naleznete na www.suip.cz), aby provedl u Vašeho zaměstnavatele kontrolu.

Druhou otázkou jsou ochranné nápoje. Ty se poskytují pouze za určitých podmínek stanovených nařízením vlády č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci. Teplo i chlad jsou tzv. ve smyslu tohoto nařízení vlády tzv. rizikovými faktory, které je třeba eliminovat ochranných nápojů. Zaměstnavatel Vás musí podle energetického výdeje zařadit do tzv. třídy práce  a k tomu jsou stanoveny optimální teploty na pracovišti. Když jsou tyto teploty překračovány (ať směrem dolu nebo nahoru) pak jde o práci v riziku a zaměstnavatel Vám musí poskytnout ochranný nápoj (v letě minerálku, v zimě teplý nápoj  v množství půl litru za směnu). Jinak s poskytováním ochranných nápojů by Vám (když neuspějete u bezpečnostního technika) pomohli hygienici, obraťte se prosím na územní pracoviště krajské hygienické stanice místně příslušné sídlu Vašeho zaměstnavatele..

Poslední otázka se týkala stravování. Stravování zaměstnavatel není povinen zaměstnancům zajistit, podle výslovného ustanovení zákoníku práce je zaměstnavatel povinen umožnit zaměstnancům ve všech směnách stravování a umožnit neznamená poskytovat. Umožnit znamená, že zaměstnavatel umožní během směny zaměstnanci např. odchod z pracoviště po dobu přestávky na jídlo a oddech za účelem stravování. Podle ustanovení § 94 zákoníku práce pak pro zaměstnance pracující v noci platí navíc, že zaměstnavatel je povinen zajišťovat pro zaměstnance pracující v noci přiměřené sociální zajištění, zejména možnost občerstvení. Do jaké míry toto plní, to by zase byla oprávněna kontrolovat pouze inspekce práce.

Autor článku: 

Komentáře

OOPP

09.03.2009 - 20:59 gabriel zmátlo
Jak se zdá, tak zaměstnavatel šetří na tom nejméně vhodném místě. Tedy za předpokladu, že vůbec ví a zná pojmy OOPP, vyhodnocení rizik ap. Také není známo, zda onoho technika bezpečnosti práce zajistil, zda je činnost technika BP zajištěna. Stává se velmi často, že o těchto pojmech zaměstnavatel neví nic.Pokud lze tedy spolehlivě zjistit, že zaměstnavatel nemá technika BP ani odborové orgány, bylo by zřejmě dobré na tuto skutečnost zaměstnavatele,ještě před tím, než by se zaměstnanec obrátil na dozorové orgány, upozornit. A to jednak z důvodu, aby zaměstnavateli byla dána jakási šance na nápravu ve věci samé a také z toho důvodu, že pokud zaměstnanec nemá vytvořeny podmínky pro řádný a bezpečný výkon své práce (např. zimní obuv pro pohyb na zasněženém a ledovatém terénu) má právo takovouto práci odmítnout, ovšem za předpokladu, že na tyto nedostatky zaměstnavatele upozonil, což je naopak jeho povinností. Je pezpochyby jisté, že Zákoník práce považuje za slabší stranu pracovně právního vztahu zaměstnance a tím jej i více chrání, ale to neznamená, že zaměstnanec zůstane v nečinnosti v oblasti zjištění nedostatků na pracovišti. Oznámení příslušnému inspektorátu bych volil až jako krajní prostředek k dosažení svých nároků, kdy nebylo možné se jinak se zaměstnavatelem domluvit. Stává se totiž, že takovýto zaměstnanec nezůstane zcela v anonimitě a může se následkem toho v budoucnu těšit i ,,zvláštní pozornosti "zaměstnavatele".Upozornění zaměstnance směrem k zaměstnavateli, na nedostatky a oprávněnost poskytování OOPP může být zaměstnanci i nepříjemné a zaměstnavateli může takovéto upozornění znít kakofonně, (nelibozvučně), přesto bych volil jako první z možných variant právě tuto. Gabriel Zmátlo, DiS.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout X youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail