Pracuji v třísměnném linkovém provozu, kde není možnost střídání. Po nových úpravách linkového provozu linka stěží plní danou normu. Taktéž jakákoliv porucha je příčinou neplnění. Z důvodu, že neplníme normu, nám jsou odepřeny bezpečnostní přestávky. Chci se zeptat, zda vedení firmy může vydat směrnici, která toto dovoluje, nebo je to porušování zákoníku práce.
Bezpečnostní přestávky při práci stanoví různé právní předpisy podle činností, které zaměstnanec vykonává. Nejpodrobněji jsou stanoveny podmínky pro bezpečnostní přestávky při řízení motorových vozidel. Zde vycházejí bezpečnostní přestávky ze zákona o silniční dopravě a podrobnosti jsou uvedeny v prováděcích předpisech k zákonu. Bezpečnostní přestávky při práci jsou stanoveny i při dalších činnostech, např. při zvedání břemen, při vnuceném tempu práce (což jsou práce, kdy si nemůžete volit pracovní tempo a vaše činnost je podřízena rytmu strojního zařízení nebo jiných osob), monotónní činnosti (například práce spojené s trvale se opakujícími stejnými úkony), nepřetržitém používání ochranných pracovních prostředků, zátěži teplem či hlukem apod. Úpravu bezpečnostních přestávek naleznete v prováděcích předpisech k zákonu o ochraně veřejného zdraví, k zákoníku práce a k zákonu o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.
Poskytnout zaměstnancům čerpání bezpečnostní přestávky je povinnost uložená zaměstnavateli zákonem. Bezpečnostní přestávka se započítává do pracovní doby. Stanoví tak § 89 odst. 1 zákoníku práce: „Má-li zaměstnanec při výkonu práce právo na bezpečnostní přestávku podle zvláštních právních předpisů, započítává se tato přestávka do pracovní doby.“
Z vašeho dotazu není zřejmé, o jakou činnost v linkovém provozu se jedná. Je to linková doprava, linková výroba? Rozhodující je ale, zda máte na bezpečnostní přestávku podle některého právního předpisu právo. V tom případě je zaměstnavatel povinen vám bezpečnostní přestávku poskytnout bez ohlednu na plnění či neplnění výkonové normy.
Po dobu bezpečnostní přestávky může zaměstnavatel uložit zaměstnanci jinou práci. Ne ale stejného charakteru, pro který je bezpečnostní přestávka poskytnuta.
Pokud zaměstnavatel zaměstnancům bezpečnostní přestávku neposkytne, dopouští se tím přestupku, resp. správního deliktu podle § 15/1f), resp. § 28/1f) zákona o inspekci práce. Za to mu může být orgány inspekce práce uložena pokuta až do výše 1 000 000 Kč.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
Dotaz
Re: Dotaz
Dobrý den,
Omlouvám se JUDr. Pavlu
Dobrý den,vykonavám nově ke