Opět tu máme období, kdy prodlužující se dny a teplejší počasí lákají ke grilování a táborákům. Hasiči doporučují dbát zvýšené opatrnosti při této činnosti.
Tento způsob přípravy jídla je velmi populární. Zvlášť v posledních letech se stalo hitem grilování nejen na zahradách domů, ale i na balkonech a terasách bytů. Hasiči doporučují dbát zvýšené opatrnosti, gril používat dle pokynů výrobce, aby nedošlo ke zbytečnému zranění nebo požáru.
Dle ustanovení § 17 odst. 1 písm. i) zákona 133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů, je fyzická osoba povinna dodržovat podmínky nebo návody vztahující se k požární bezpečnosti výrobků nebo činností. Dle tohoto ustanovení je možné používat výrobky pouze v souladu s jejich návody a za podmínek stanovených výrobcem, čímž se míní nejen podmínky nebo návody pro jejich obsluhu a údržbu, ale i umístění.
Než vůbec začnete grilovat, vyberte si k tomuto účelu především vhodné místo a to tak, aby odletující jiskry nezapálily například suchou trávu. Dále je třeba mít nachystáno dostatek vody či písku kdyby se oheň vymkl kontrole.
Pokud grilujete na balkoně, uvědomte si, že můžete snadno naštvat sousedy, pokud jim z vašeho grilu bude kouř proudit do jejich bytu. Proto je potřeba k tomuto účelu vybírat také vhodný typ grilu.Všechna grilovací zařízení lze používat pouze za předpokladu, že budou dodrženy podmínky nebo návody výrobce, tedy mimo jiné, pokud grilovací zařízení budou výrobcem do těchto prostor bytových domů jednoznačně určená.
Dále je potřeba gril dobře umístit, aby nedošlo k jeho převrácení a následně ke zranění třeba hrajících si dětí. Také může při převrácení dojít k zapálení například suché trávy v okolí grilu a i malý vánek může oheň rozšířit na okolní hořlavé materiály.
Po celou dobu grilování je potřeba dodržovat základní bezpečnostní pravidla a především oheň pozorně hlídat, aby se nevymkl kontrole a nedošlo k jeho nekontrolovatelnému šíření a vzniku požáru.
Zákon se k tomu staví jednoznačně. Obecná prevenční povinnost na úseku požární ochrany vyplývá všem subjektům tedy i fyzickým osobám z ustanovení § 1 odst. 2 zákona č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů, a je vyjádřena takto: „Každý je povinen počínat si tak, aby nezavdal příčinu ke vzniku požáru, neohrozil život a zdraví osob, zvířat a majetku“. V případě použití grilovacího zařízení je nutno tento výrobek používat pouze v souladu s jeho návodem a za podmínek stanovených výrobcem (§ 17 odst. 1 písm. i) zákona 133/1985 Sb.). Další požadavky mohou vyplývat ze zákona č. 289/1995 Sb., o lesích a o změně a doplnění některých zákonů (lesní zákon) dále ze závazných vyhlášek obcí.
Zvýšené opatrnosti je potřeba dbát i při používání plynových spotřebičů. Přenosný propanbutanový vařič by neměl být vystavován vysokým teplotám. Vařiče neumísťujte do blízkosti hořlavých látek. Pozor dejte také na jeho převrácení, v přírodě může způsobit požár
Právě během letních měsíců hasiči zaznamenávají nárůst požárů v přírodním prostředí. Jejich nejčastější příčinou je nedbalost dospělých.
Posazení u táboráku
Posezení u táboráku ať už na zahradě nebo ve volné přírodě má také svá pravidla, která je potřeba dodržovat.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.