Za jakých podmínek mohou být hasiči přivolávaní k záchraně osob v různých prostředích úspěšní?
Je smutným faktem, že jsou-li hasiči přivoláni k otravě oxidem uhelnatým v uzavřeném prostoru, pravděpodobně po příjezdu zjistí, že se jedná o smrtelnou nehodu.
Hlavním problémem je čas - jestliže se postižený nadýchá oxidu uhelnatého a přestane dýchat, začíná magická doba 3-4 minut pro resuscitaci. Pokud po vašem příjezdu oběť již nedýchá, pravděpodobně jste prohráli.
Dobrá i špatná stránka věci je v tom, že k těmto nehodám dochází jen zřídka, takže výcvik a speciální výbava jsou minimální - nebo žádné. Mít ve vozidle výbavu pro zásah v uzavřeném prostoru ještě neznamená, že zasáhnete včas a úspěšně.
Klíčem úspěchu je příprava
Po příjezdu můžete zajistit, že se postižený nadýchal plynu a je v bezvědomí, ale stále dýchá nebo že se nejedná o nebezpečnou atmosféru, ale že je zraněný a vyžaduje okamžité ošetření. I když si budete myslet, že zahynul, stejně se asi budete maximálně snažit o jeho záchranu, ale pozor - bezpečnost hasičů je na prvním místě. Vyptávejte se, hodnoťte riziko. Příprava začíná před nehodou a měla by zahrnovat:
Zpracování registru známých uzavřených nebo rizikových prostorů na vašem teritoriu, v průmyslových komplexech atd.,
Práce v průmyslových zařízeních nebo ve stokách
Některé národní předpisy zakazují vstup záchranářů bez dýchacích přístrojů, pokud nejsou vybaveny detektorem plynu.protože asi ne každé požární vozidlo bude tímto přístrojem vybaveno. Ptejte se po něm po příjezdu. Jde-li o průmyslový závod, třeba bude na místě k dispozici. Pokud jsou všichni postižení naživu a při vědomí, může i to sloužit jako detektor. Mějte však na paměti,že elektronický multifunkční plynový detektor reaguje jen na některé plyny- mohou existovat exotické plyny nebo chemické směsi, které detektor nezjistí. V tom případě se dívejte po barevných kapalinách nebo výparech, používejte svůj nos (venku po zápachu rozpouštědel) a nakonec i intuici.
Převezměte iniciativu
Zdá se že se hasiči s iniciativou již narodili, nebo se u nich alespoň po krátké době projeví. Nikdy nemůže být užitečnější než při těchto nehodách.Vybavení pro uzavřené prostory bude na požárních vozidlech jen zřídka, takže bude nutné využít to co je po ruce - postroje, zvedací zařízení apod. Používání dýchacích přístrojů je v uzavřených prostorech sice vhodné, ale velmi brání při umístění postiženého do postroje nebo na nosítka. Sejmutí přístroje v těsném průlezu je sice možné, ale pokud v tom nemáte praxi, může to způsobit problémy.
Hasiči se musejí naučit pracovat v dýchacích přístrojích.Nenechte je s nasazenými přístroji podlézat tam a zpět pod požárními vozidly. Pokud se týká záchrany postiženého, nemělo by nasazení záchranného postroje bezvědomé osobě trvat déle než dvě minuty. Kromě toho cvičte přivázání postiženého na lano a jeho svislé i vodorovné protažení úzkým přístupovým otvorem. Možná že pro to nebudou mít vaši nadřízení příliš pochopení, ale výměna objemných hasičských přileb za běžné bezpečnostní helmy celou práci velmi usnadní.
Stísněné prostory
Práce bez dýchacích přístrojů je možná tehdy, je-li prokázán čistý vzduch. Běžně je to v případech náhlých zdravotních poruch nebo při zraněních pádem.To co je rutinní v běžných podmínkách, může být problémem ve stísněném prostoru. Zdravotníci by měli ve stísněných podmínkách trénovat intubaci a nasazování krčních límců a následnou evakuaci postiženého, aniž by se s ním přitom příliš hýbalo. Naštěstí je to podobná činnost jako při velkých dopravních nehodách, takže určité zkušenosti existují.
Zádové výztuhy a nosítka
Defibrilace je ve stísněných prostorech obtížná:záchranáři musí myslet na kovové stěny nebo na stojatou či proudící vodu kolem sebe, což jsou podmínky ve kterých je defibrilace vyloučena. Pro usnadnění záchrany je možné většinou otvorů protáhnout zádové výztuhy a uzavřená nosítka, ale pokud to jde, měl by se použít záchranný koš.
Vyproštění postiženého nemusí být zrovna jednoznačná záležitost, ale při troše logického uvažování a po nezbytném výcviku se vám nemusí nic stát a dokonce můžete - ale právě jen můžete - mít při ošklivé nehodě úspěch.
ZDROJ:
Kmoch, V.: Záchrana ze stísněných prostor. 112, č. 3. (2004).
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.