Pro společnost SKANSKA AB se sídlem ve Švédsku, která dává práci více než 50 tisícům zaměstnanců nejen v evropských zemích (u nás 5 tisícům), je bezpečnost zaměstnanců skutečně na prvním místě. V této činnosti plně využívá aktivity odborů, které považuje za jedinečného partnera.
Výsledkem oboustranné spolupráce je nejen každoroční snižování počtu pracovních úrazů ve firmě, ale i skutečnost, že po dvaceti letech působení v Česku SKANSKA loni poprvé zaznamenala jediný smrtelný pracovní úraz.
Bezpečná práce je součástí firemní kultury
Je to výsledek dlouhodobého působení firemních specialistů bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. SKANSKA nejenom vynakládá obrovské prostředky na ochranné pracovní pomůcky a zajišťuje podmínky pro bezpečnou práci, ale dbá i na nikdy nekončící proškolování zaměstnanců právě v BOZP. K firemní kultuře patří i každoroční akce Týden bezpečnosti, týden pro život, která má zaměstnancům vhodnou formou připomenout, že zdraví a bezpečná práce nejsou pouze na papíře v předpisech, ale měly by být především v hlavách samotných zaměstnanců. Do této iniciativy se zapojují tisíce zaměstnanců, včetně subdodavatelů. "Letos se Týden bezpečnosti uskutečnil na jaře od 13. do 19. května a tématem bylo motto „Uč se a veď ostatní k bezpečnosti“ a stejně jako v loňském roce byly vedeny diskuse s pracovníky na našich stavbách zvané Hodina pro život,“ říká Lucie Nováková, ředitelka odboru komunikace. Besedy vedli pracovníci firemního odboru BOZP a komunikace a se zaměstnanci i subdodavateli hovořili o tom, co znamená bezpečnost pro ně osobně a kdo ji tvoří v každodenním životě. Připraveny byly i sugestivní praktické ukázky vedené divizními týmy. Například jak v pracovní obuvi s vyztuženou špičkou přežije bez úhony i jablko přejeté automobilem. V běžné holínce nebo nepřípustných sandálech by to znamenalo těžkou deformaci nohou. „Celkem proběhlo 15 seminářů, na kterých školilo na 200 manažerů a specialistů na bezpečnost práce. Nechyběly praktické ukázky, poskytování první pomoci pod vedením zkušených záchranářů či praktické školení s hasičskými přístroji nebo předvádění bezpečnostních parametrů ochranných pomůcek, jako jsou bezpečnostní přilby, brýle nebo rukavice,“ vypočítává předseda Koordinačního odborového orgánu Odborového svazu Stavba ve Skanska, a. s., Milan Fišer, který ve firmě působí také jako odborový inspektor bezpečnosti práce. Ročně vykoná kolem pěti desítek kontrol. Odbory zastupuje i v komisích, které rozhodují o podílu viny zraněného dělníka při pracovním úrazu či o vině firmy. „Ve firmě jsme velmi hrdí na to, že stejně jako loňský Týden bezpečnosti se i ten letošní v České i Slovenské republice obešel bez nehod. Všechny aktivity měly společný cíl – aby se zaměstnanci vraceli z našich staveb domů zdraví a to se nám daří,“ říká Fišer.
Špičkovou akcí v oblasti BOZP byla mezinárodní bezpečnostní iniciativa Skanska Safety Week 2011. Simulací nebezpečné nehody se zásahem hasičů začala 17. října 2011 celosvětová akce, zaměřená na bezpečnost práce ve společnosti SKANSKA, na deseti tisících pracovištích v 18 zemích světa. Začátek megaakce byl věnovaný práci ve výškách, kde nejčastěji dochází k úrazům.
Pro firmu SKANSKA je bezpečnost práce nejvyšší prioritou a není náhoda, že byla oceněna jako TOP Odpovědná velká firma 2012. Od roku 2010 je součástí ojedinělého projektu – Nadačního fondu Tomáš, jehož cílem je poskytnout obětem pracovních úrazů či pozůstalým finanční i nefinanční pomoc nad legislativní rámec. Do působnosti fondu významnou měrou spadá také prevence a osvěta v oblasti bezpečnosti práce na stavbách, a to plošně v celém stavebním odvětví v České i Slovenské republice.
Původní článek byl zkrácen.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
A co menší a malé firmy?
Je to asi pul roku co jsem