V naší firmě je hlavní činností skladování, manipulace s materiálem a obsluha vysokozdvižných vozíků. Jsme nuceni nosit helmy s podbradníkem. Můj dotaz zní, zda je podbradník nutností a zda je vůbec přípustný v našem provozu. V některých případech se mi zdá, že je spíše na škodu než k užitku.
Technické požadavky na průmyslové přilby jsou uvedeny v normě ČSN EN 397:1997 „Průmyslové ochranné přilby“ a její změně A1 z roku 2001. Norma je harmonizovaná k nařízení vlády č. 21/2003 Sb., o technických požadavcích na osobní ochranné pracovní prostředky a její splnění dává předpoklad ke splnění základních požadavků na bezpečnost a ochranu zdraví.
Podle této normy není podbradní pásek nedílnou součástí přilby. Každá přilba musí být vybavena náhlavní vložkou (vnitřní výstrojí), která zahrnuje objímku hlavy, která obepíná hlavu nad očima v přibližně největším vodorovném obvodu hlavy a týlním páskem, který zajišťuje upevnění přilby na hlavě pod rovinou objímky hlavy. Týlní pásek musí být seřiditelný a jeho základní funkcí je zajistit, aby přilba držela na hlavě ve správné pozici. Použití podbradního pásku zlepšuje fixaci přilby na hlavě. Každá průmyslová ochranná přilba musí být vybavena alespoň úchyty pro připevnění podbradního pásku, vlastní pásek však nemusí být součástí dodávky. Norma požaduje provedení zkoušky upevnění podbradního pásku, při níž musí dojít k jeho porušení při zatížení silou nejméně 150 N a nejvíce 250 N (pásek musí mít určitou minimální pevnost, ale musí se porušit při vyšší síle, aby při zachycení přilby nemohlo dojít ke škrcení uživatele.
Výběr nejvhodnějších osobních ochranných pracovních prostředků je věcí zaměstnavatele, jak stanoví zákoník práce (zákon č. 262/2006 Sb.) a nařízení vlády č. 495/2001 Sb. Je tedy na zaměstnavateli, aby rozhodl, zda jsou přilby s podbradním páskem pro konkrétní činnost vhodnější.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.