Na dotaz odpověděl Ing. Jiří Vala, Ph.D.
Zaměstnavatel nás nutí zamykat hlavní vchodové dveře do budovy již od 13 hodin, přestože jsou zaměstnanci stále v kancelářích. Vchodové dveře jsou jediný přístup do kancelářských prostor a jsou i únikovým východem. Může tak zaměstnavatel postupovat kvůli ochraně svého majetku?
Požadavky na únikové cesty a východy jsou uvedeny v bodě 2.3 přílohy nařízení vlády č. 101/2005 Sb., o podrobnějších požadavcích na pracoviště a pracovní prostředí. Únikové cesty a východy musí svým druhem, počtem, kapacitou, technickým vybavením a provedením odpovídat požadavkům zvláštních právních předpisů (zákon č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů), musí zůstat trvale volné, bez překážek a vést co nejvhodnější cestou k východu do volného prostoru nebo na bezpečné místo. V případě nebezpečí musí mít zaměstnanci možnost rychle a co nejbezpečněji opustit pracoviště.
Druh a počet únikových cest a dveří, kterými prochází úniková cesta, jejich kapacita, provedení a vybavení závisí na způsobu používání, vybavení a povaze pracoviště, jakož i na maximálním počtu osob, které mohou být na pracovišti přítomny. Únikové cesty, východy a evakuační výtahy na únikových cestách musí být trvale označeny značkami pro únik a evakuaci osob. Tam, kde je to technicky vhodné, je možné použít k jejich označení orientační systémy z materiálů s dostatečnou délkou dosvitu nutnou na dobu opuštění budovy (nařízení vlády č. 375/2017 Sb., o vzhledu, umístění a provedení bezpečnostních značek a značení a zavedení signálů).
Dveře, kterými prochází úniková cesta, pro případ nebezpečí musí být průchodné bez dalších opatření a zvláštní pomoci; otevírají se zpravidla ve směru úniku; nesmí zajištěním proti vstupu nepovolaných osob bránit úniku a evakuaci osob; nesmí být posuvné nebo karuselového provedení; nouzové východy, určené v projektové dokumentaci stavby, se otevírají ve směru úniku. Mechanismus ovládání dveří, kterými prochází úniková cesta, musí být zvolen tak, aby mohly být snadno a bez zbytečného prodlení otevřeny jakoukoli osobou, která by je chtěla použít v případě nebezpečí.
Únikové cesty a východy musí být během provozní doby budovy dostatečně osvětleny a vybaveny nouzovým osvětlením vyhovujícím normovým požadavkům. Tam, kde je to technicky vhodné, je možné použít k jejich označení orientační systémy z materiálů s dostatečnou délkou dosvitu nutnou na dobu opuštění budovy (nařízení vlády č. 375/2017 Sb.).
Nařízení vlády č. 101/2005 Sb. výslovně nestanoví, zda dveře, kterými prochází úniková cesta, musí být trvale odemčeny, nebo zda můžou být uzamčeny. V tomto nařízení se, mimo jiné, uvádí, že „dveře, kterými prochází úniková cesta, pro případ nebezpečí musí být průchodné bez dalších opatření a zvláštní pomoci“, „nesmí zajištěním proti vstupu nepovolaných osob bránit úniku a evakuaci osob“, „mechanismus ovládání dveří, kterými prochází úniková cesta, musí být zvolen tak, aby mohly být snadno a bez zbytečného prodlení otevřeny jakoukoli osobou, která by je chtěla použít v případě nebezpečí“. Takže je povinností zaměstnavatele být v souladu s výše uvedenými požadavky citovaného nařízení.
Dále podle ustanovení § 102 odst. 6 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů, je zaměstnavatel povinen přijmout opatření pro případ zdolávání mimořádných událostí, jako jsou havárie, požáry a povodně, jiná vážná nebezpečí a evakuace zaměstnanců včetně pokynů k zastavení práce a k okamžitému opuštění pracoviště a odchodu do bezpečí. Zaměstnavatel tak musí vyhodnotit všechna rizika na pracovištích a přijmout účinná opatření k ochraně života a zdraví zaměstnanců v případě mimořádných událostí.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
Uzamykání dveří