Dlouhodobé psychické přetěžování je vysokým rizikovým faktorem při úrazovosti. Příčinami jsou zejména nedostatky v přidělování úkolů, chyby v podnikovém odměňování, špatné informování a nedostatky u výkonnostních předpokladů.
Práce je rovněž neustálé zvládání psychických požadavků; umožňuje řídit pracovní postup tak, aby odpovídal pracovnímu úkolu. Psychická zátěž je tedy předpokladem pro zkušenost v povolání, pro postupné zdokonalování schopností a dovedností, pro radost z vykonané práce atd. Nadměrná nebo nedostatečná psychická zátěž vede k negativním důsledkům. Nedostatečně je mysl zaměstnance namáhána při všech úkonech, které jsou jednotvárné a neustále se opakují , takže mohou vést k monotonii. Na zábranu tohoto působení se poukazuje zvláště v článku 6(2)d) směrnice 89/391/EWG (EHS).
Krátkodobé psychické přetížení neškodí, nýbrž koření život. Naopak trvalé vnitřní napětí škodí zdraví. To snižuje výkonnost a zvyšuje nebezpečí pracovních úrazů.
Trvalé napětí podmiňuje vzrůst stresových hormonů, které narušují výměnu látkovou a vedou k její neschopnosti vrátit se do původních kolejí. Působení lze zjistit především tam, kde má lidský organizmus slabá místa, ať od narození, nebo získaná nemocí či úrazem. To se může u jednoho projevit např. ve ztrátě zájmu, v podrážděnosti, ustrašenosti, v mlčenlivosti. U jiného může trvalé psychické přetěžování vést k funkčním poruchám, zvláště té oblasti organizmu, která je ovládána vegetativní nervovou soustavou, jako např. poruchy funkce žaludku a střev, srdeční činnosti a krevního oběhu.
Psychické přetížení lze podle jeho vzniku rozčlenit do čtyř skupin:
Jestliže bezpečnostní technici zjistí při obchůzce podniku takovéto důsledky zátěže nebo jestliže jsou jim tyto skutečnosti sděleny, pak by měla být vyžádána porada v oblasti psychologie práce. Za prvé proto, aby byly zjištěny a zamezeny skutečné příčiny, neboť se vždy projeví účinky. Za druhé proto, aby do úředního působení byly začleněny odborné znalosti, např. do programu dodatečného tréninku u 1. skupiny, do způsobu příjmu informací a jejich zpracování ve skupině 2., do přípustnosti pracovních úkolů u skupiny 3. a do komunikačního tréninku u skupiny 4.
Obtížnost při odstraňování negativních důsledků zátěže vyplývá z reakčního řetězce, že stejné podmínky práce a pracovního prostředí jsou zaměstnanci rozdílně přijímány a zpracovávány pro jejich psychické vlastnosti v důsledku jejich konstituce a kondice mohou vést k různým účinkům v jednotlivých životních úsecích.
Zdroj:
PASIG, P. Psychischen Überforderungen begegnen. Arbeitsvorgänge steuern. / Čelit psychickému přetěžování. Řídit pracovní postupy. Sicher ist Sicher, 54, 2003, č. 2, s. 66 – 68.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.