Jak se dostal dinosaurus z Nové Guinee až do Čech? Jaká byla přijata bezpečnostní opatření pro návštěvníky a zaměstnance parku? Nestandardní situace si vyžádala také nestandardní řešení – vytvoření nové profese "trenér/ošetřovatel trkavých dinosaurů".
Tato zpráva před nedávnem ohromila svět. V jednom zákoutí velkého tichomořského ostrova Nová Guinea bylo objeveno gigantické zvíře, jež odborníci označili za Pachycephalosaura.
Předpotopní ještěr uvízl v hluboké vrstvě bahna u břehu řeky po jednom vydatném tropickém dešti. Zájem o tento vzácný exemplář projevil jistý český dinosauří park. Tamější úřady, vědomi si mezinárodního věhlasu tohoto zařízení, nabídli parku přednostně objevené zvíře na symbolickou cenu 1 euro.
Problém však nastal poté, když mělo dojít k převozu zvířete. Přítomný veterinář zjistil, že na něj díky jeho nadstandardní velikosti neúčinkují narkotizační střely. Nikdo se proto nemohl k zuřivému netvorovi přiblížit.
O pomoc byl požádán Výzkumný ústav bezpečnosti práce v Praze, veřejná výzkumná instituce, známý svými expertizami k bezpečnosti práce v mimořádně rizikových situacích. Jeho expert ing. Emil Bílek, Ph.D. dostal nápad. Nedávno pracoval na výzkumném úkolu OSN zabývajícím se zvyšováním bezpečnosti práce zoologických výprav a lovců při práci v džungli. Při služební cestě do sibiřské tajgy si všiml, jak se tygr obloukem vyhnul místu, kde rostly plodnice houby hadovky smrduté. Protože tato houba roste i u nás, nebyl problém vyrobit ve spolupráci s chemiky odpuzující mast. Účinky masti vyzkoušel v pražské zoo figurant, když vstoupil do tygří klece. Tygr okamžitě uprchl na její druhý konec. Existence této masti umožnila pracovníkům pražského VÚBP vydat se rychle na cestu. Společně s pracovníky dinosauřího parku, vyzbrojení osobními ochrannými pracovními prostředky, proto mohli účinně asistovat při záchraně vzácného zvířete.
Na místě se záchranáři natřeli mastí a pracovníci výzkumného ústavu je poučili o bezpečnosti práce. Mezi školenými předpisy nechyběl ani předpis zabývající se bezpečností a ochranou zdraví při práci na pracovištích s nebezpečím pádu z výšky nebo do hloubky, jelikož takové zvíře je vysoké jako dům. Podle očekávání měla zmíněná mast na zvíře náležité účinky, takže se k němu záchranáři mohli přiblížit, aniž by je zvíře napadlo, a umístit je do ocelové klece.
Nakonec se ještěra podařilo úspěšně přepravit do nového domova, kam, jak vidíte na obrázku, perfektně zapadl. Prý se mu tam dobře daří.
Chcete vědět víc?
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.