Ceny za bezpečnost práce v roce 2008

V průběhu roku 2008 se uskutečnila (kromě mnoha jiných) i mezinárodní soutěž představující novinky v oboru bezpečnosti práce. Zástupci jednotlivých států posílali za mimořádných bezpečnostních opatření porotě své příspěvky, které byly pečlivě vyhodnocovány a roztříděny podle oborů.

Přísně utajovanou informací bylo i datum a místo vyhlášení vítězů (příznivci oboru se pouze dozvěděli, že proběhlo ve městě S.), aby se zamezilo možným snahám o manipulaci s výsledky.

Pojďme však k oceněným novinkám, kterých do finálového kola prošlo hned čtrnáct. Porota letos pojala svou roli poněkud šířeji, a tak u některých novinek ocenila i jiné než tradičně hodnocené přínosy pro BOZP. To se projevilo už při ceně za 14. místo, obsazené svářečem, který se rozhodl namísto běžného ochranného štítu vyzkoušet masku z novinového papíru. Vylepšení je nasnadě: svářeč je při práci informován o aktualitách z domova i zahraničí (akorát křížovka se špatně luští). O místo před ním se umístila skupina štukatérů, která nahradila certifikované lešení levnější a k přírodě šetrnější variantou sestavenou z prken a dalšího recyklovaného stavebního materiálu. Při pohledu do odstrašujících statistik mapujících zhroucení nedbale zkonstruovaných lešení je jasné, proč porotu tato svěží novinka zaujala. Dělník na stavbě, který si vyrobil ochrannou helmu z molitanu, získal 12. místo. Molitan se čím dál častěji objevuje jako výchozí materiál pro výrobu OOPP, neboť slouží hlavě lépe než tvrdší hmoty: netlačí. Nápad, jenž zaujal porotu tak, že mu přiřkla 11. místo, přinesl do soutěže brusič, který pro ochranu očí a dýchacích cest rafinovaně zvolil igelit. Dobře prý lne a je skladný.

Další dvě pozice obsadili novátoři z oboru dopravy a přepravy. Porotu více zaujal inovativní přístup letiště v Talalingapatanu, a proto se tento příspěvek po právu umístil výše – na 9. místě. Pyramida zavazadel, kterou na malé ploše vozíku sestrojil neznámý nosič, mohla být i vyšší, kdyby jeho umu zbytečně nebránil strop letištní haly. Na 8. místo se prosadila jiná profese – opravář klimatizací. Z obrazového materiálu je dostatečně zřejmé, že došlo k oceněníhodné rehabilitaci téměř zapomenutého hesla: „Sám nejsi nic – v kolektivu je síla“. Také autoopravář ví, že se na své blízké může stoprocentně spolehnout, byť jsou jimi dva neživé olšové trámy. Ty bezpečně podpírají vůz v patřičné výši, zatímco opravář může nerušeně pracovat na podvozku auta, aniž by si při tom ušpinil záda o chodník. Umístění na 7. místě tak jistě bylo zasloužené. Z dalšího obrázku lze vypozorovat nový fyzikální zákon - při dostatku vynalézavosti může i vysokozdvižný vozík takřka bez opory viset ve volném prostoru a ještě nadále pracovat. Takový objev si rozhodně zaslouží alespoň 6. místo. O tom, že dobrý nápad je nad zlato, se přesvědčil i šikovný montér opravující elektrické vedení. Po zjištění, že žebřík nedosahuje potřebné výše, posadil jeho spodní část do lžíce bagru a tím vystoupal až k 5. místu naší tabulky. O místo před ním skončil malíř, který k vypodložení lešenářské konstrukce použil kusy betonu v kombinaci s apartními židlemi - jak nápadité!

A jsme u medailistů. Bronzovou příčku si vydobyl letecký mechanik/kaskadér, který se rozhodl během letu udělat běžnou venkovní revizi vrtule. Ptáte se, v čem zdokonalil metodiku revizních prohlídek letadel? Jeho hlavní přínos tkví především ve zefektivnění této činnosti - svůj výstup tento průkopník totiž neuskutečnil v běžné výši 1 km, ale pouhých 300 m nad povrchem země, což znamená značnou úsporu pohonných hmot. Na stříbro dosáhl dělník, který porušil hned několik bezpečnostních předpisů (ovšem ochranu zraku nepodcenil), ale přesto srdnatě provedl potřebnou stropní úpravu. Zda se mu tento husarský kousek podařilo bez újmy na zdraví vykonat více než jedenkrát, agentury neuvádějí. Zlatou medaili získal neznámý kreativní montér za objev revolučního systému výměny žárovek veřejného osvětlení. Povšimněte si originálního uměleckého pojetí, s jakým byla tato důmyslná nástavba na nákladní automobil sestavena. Zvláštní cenou poroty byl oceněn korejský voják sloužící jako stojan na terč při cvičných střelbách. V tomto případě porota ještě více odhlédla od základních kritérií, a přestože u tohoto úkonu nenalezla žádný prvek, který by přispíval ke zlepšování podmínek bezpečnosti práce, rozhodla se ocenit vojákovu neohroženost a také úsporu energie, která by jinak musela být vydávána při zarážení terčů do země.

Vítězům srdečně gratulujeme, všem zúčastněným přejeme na jejich průkopnických cestách zejména hodně zdraví a těšíme se na další příspěvky do soutěže „Ceny za bezpečnost práce“.

Veselého Silvestra a vše nejlepší do nového roku Vám přeje

Redakce BOZPinfo.cz

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout X youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail