Děti vystavení ještě před narozením chemikáliím z úklidových prostředků mají v pozdějším věku potíže s dýcháním, které mohou přejít v astma.
S tímto zjištěním přišli vědci z Bristolské univerzity, kteří sledovali 140 tisíc dětí v 70 000 rodinách. Dýchací potíže se vyskytovaly u dětí, jejichž matky v domácnosti používaly silně desinfekční prostředky, rozpouštědla na staré nátěry a čističe koberců.
V dotazníku ženy odpovídaly na dotazy, které čistící prostředky používají. Pak byl vypočítán faktor chemické zátěže rodiny a srovnán s vývojem dětí, jež byly sledovány až do věku tří a půl let. Přes šest procent z nich mělo s dýcháním potíže, a to v přímé úměrnosti s množstvím čističů používaných v rodině. Další studie by měla odhalit, zda nejsou plíce chemikáliemi z úklidových prostředků v prenatálním věku poškozeny natolik, že to má vliv na jejich vývoj.
Vědci soudí, že není důvod, aby se těhotné matky výsledkem znepokojovaly, ale doporučují jim, aby čistící prostředky používaly s mírou. Až další studie odhalí, zda potíže přetrvávají do vyššího věku dětí a jaké látky konkrétně se na tom podílejí.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.