Stres na pracovišti narůstá

Celoevropský průzkum veřejného mínění pro Evropskou agenturu pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci (EU-OSHA) zjistil, že stres na pracovišti narůstá. Uvádí to 8 z 10 respondentů.

Stres při práci představuje problém pro velkou většinu evropských pracovních sil, konstatuje druhý evropský průzkum veřejného mínění o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci. Průzkum, který pro Evropskou agenturu pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci (EU-OSHA) provedla organizace Ipsos MORI, hodnotil názory více než 35 000 osob z řad široké veřejnosti v 36 evropských zemích. Šetření bylo zaměřeno na současné problémy na pracovišti, včetně stresu při práci, významu bezpečnosti a ochrany zdraví při práci pro hospodářskou konkurenceschopnost a rovněž na souvislost mezi kvalitní BOZP a delším pracovním životem.

Osm z deseti osob pracující populace v celé Evropě se domnívá, že počet lidí, kteří trpí stresem při práci, se v příštích pěti letech zvýší (80 %), přičemž až 52 % respondentů očekává, že „výrazně vzroste“. Odpovídá to zjištěním staršího průzkumu agentury EU-OSHA, který byl pod názvem ESENER proveden na téma nových a vznikajících rizik na pracovišti a který zjistil, že podle 79 % manažerů stres představuje v jejich společnostech problém, v důsledku čehož je stres při práci pro společnosti stejně důležitý jako úrazy na pracovišti.

Stres při práci je jedním z největších problémů v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví v Evropě, protože znamená obrovské náklady z hlediska zátěže lidí a hospodářské výkonnosti. Průzkum veřejného mínění dále zjistil, že valná většina Evropanů (86 %) souhlasí s tím, že dodržování správných postupů v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci je nezbytné pro hospodářskou konkurenceschopnost země, přičemž zásadně souhlasilo 56 % respondentů. Názory jsou podobné u ekonomicky aktivních i neaktivních osob (souhlasí 86 %, resp. 85 %).

Myslíte si, že počet lidí trpících stresem při práci ve vaší zemi v příštích pěti letech...?

Průzkum OSHA

Základ: Evropa - všechny ekonomicky aktivní osoby (19 502)

52 % výrazně vzroste, 28 % o málo vzroste, 12 % zůstane přibližně stejný, 4 % o málo klesne, 3 % výrazně klesne, 1 % neví

I v České republice se většina dotazovaných obává, že stres související s výkonem zaměstnání v příštích pěti letech poroste. Velkého nárůstu stresu se obává 46 % respondentů, 30 % dotazovaných se vyjádřilo, že stres oproti dnešnímu stavu vzroste alespoň “trochu”.

V souvislosti s plánovanou reformou sociálního systému se Češi rovněž většinově domnívají (75  %), že pro pozdější odchod do důchodu je důležité, aby na pracovištích existovala vhodná a dobrá opatření týkající se zdraví a bezpečnosti při práci. Dvě třetiny Čechů (66 %) jsou také přesvědčeni o tom, že Česká republika může být ekonomicky konkurenceschopná pouze za předpokladu, že pracoviště budou využívat vhodná bezpečnostní a zdravotní opatření.

Finanční krize a měnící se svět práce kladou na pracovníky vyšší nároky, a proto není překvapivé, že stresu při práci lidé věnují prvořadou pozornost,“ říká Dr. Christa Sedlatscheková, ředitelka agentury EU-OSHA. „Bez ohledu na věk, pohlaví a velikost organizace je naprostá většina lidí přesvědčena, že stres při práci bude narůstat. Existují však zajímavé rozdíly mezi jednotlivými zeměmi z hlediska osob, které očekávají, že stres při práci „výrazně vzroste“, přičemž nejmenší obavy mají například Norové (16 %). Řeky znepokojuje narůstající stres nejvíce (83 % uvádí odpověď „výrazně vzroste“). Zvládání psychosociálních rizik je důležitým prvkem, na který se činnost agentury EU-OSHA zaměřuje v rámci zlepšování života pracovníků v celé Evropě.“

A konečně, v Evropském roce aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity průzkum veřejného mínění ukázal, že 87 % respondentů v celé Evropě je přesvědčeno, že správné postupy v oblasti BOZP jsou důležité, aby lidem pomohly pracovat déle před odchodem do důchodu (včetně 56 % respondentů, kteří je považují za „velmi důležité“).

Nedávný průzkum Eurobarometr ukazuje, že mnoho Evropanů je připraveno na aktivní stárnutí, ale jejich současné podmínky v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci by jim nemusely umožnit pokračování v práci do vyššího věku. Ačkoli typický věk odchodu do důchodu v celé Evropě činí 65 let, průměrný věk odchodu ze skupiny pracovních sil v roce 2009 činil podle Eurostatu přibližně 61,5 roku. V průzkumu Eurobarometr se čtyři z deseti (42 %) Evropanů domnívají, že budou schopni vykonávat svou současnou práci minimálně do věku 65 let, zatímco 17 % očekává, že svou současnou práci nebudou schopni vykonávat po dosažení věku 59 let.

Agentura EU-OSHA je aktivně zapojena do propagace Evropského roku aktivního stárnutí 2012 s cílem posílit potřebu řádné bezpečnosti a ochrany zdraví při práci ve všech fázích pracovního života.

Úplné výsledky celoevropského průzkumu veřejného mínění jsou k dispozici na adrese: http://osha.europa.eu/cs/safety-health-in-figures

Komentáře

Co je vlastně příčinou nárůstu stresu při práci?

29.03.2012 - 11:59 František Černý
V textu článku se píše "finanční krize a měnící se svět práce". Tahle definice by si možná zasloužila rozvést a analyzovat. Vynechám vliv finanční krize, ten je asi jasný. Jiná věc je "měnící se svět práce" a pod tím lze vidět velké množství faktorů. Moje osobní zkušenost je taková, že ve společnostech, kde se zavádějí "pod tlakem" různá ISO, interní normy nadnárodních společností, na každém kroku je nástěnka a dělníci jsou hodnoceni ne podle kvality své práce, ale podle výsledků písemných testů, zkrátka kam lidé chodí do práce s odporem, právě tam je nejvyšší úrazovost a také nemocnost. Pracovní úrazy jsou většinou rázu "špatně došlápl na podlaze, která byla v naprostém pořádku", nemocnost bývá několik PN, asi týdenních za rok u většiny zaměstnanců. Firmy, které místo nástěnek řeší bezpečnost fyzickou a s dělníky zacházejí jako s lidmi a ne jako s čísly na seznamu, takové problémy většinou nemají.......... Docela by mne zajímalo, zda se analýzou z těchto hledisek také někdo zabývá?

Re: Co je vlastně příčinou nárůstu stresu při práci?

30.03.2012 - 07:11 Norbert Chalupa
Dobrý den, pane Černý, asi tak, jako Vy, mám tu vzácnou možnost pracovat pro různé firmy a společnosti, v různých odvětvích. Je to možnost, kdy se můžeme neustále přesvědčovat (někde více, někde méně) o úrovni kultury a bezpečnosti práce v těchto firmách. Mnohé můžeme ovlivnit i my. Naprosto s Vámi souhlasím (100%), že ve společnostech a firmách, které jsou vázány různými systémy, ať už vyplývají z požadavků předpisů zahraničních majitelů, či spolumajitelů nebo z norem ISO a dalších jiných, je cítit větší napětí, stres. Navenek to v těchto firmách vypadá velmi pěkně, manažeři se usmívají, všude rámečky, osvědčení, certifikáty, ale to napětí je cítit všude. Naopak, ve firmách, kde je zaveden organizační systém (ten musí být vždy, jinak to nejde), ale s rozumem, zase cítíte pohodu. Pohodu na samotných pracovištích, mezi zaměstnanci, když s nimi mluvíte. Ten stres není jen na pracovištích, ten stres je ve společnosti obecně. Média nás krmí vším možným, nic pozitivního nevidíme a neslyšíme. Člověk, který hltá všechny informace, zprávy co nám média předhazují, vnucují a vymývají mozky, nedokáže si vyselektovat jen to dobré, nemůže být v pohodě, nemůže přijít v pohodě do práce a v pohodě pracovat. Když jsem skončil studia, naprosto normální bylo, že zaměstnanec začínal od té nejspodnější činnosti v daném oboru. Teprve když ukázal, že chce a umí, rostl nahoru. Mnohým dnešním vedoucím zaměstnancům, manažerům (zejména mladým) to moc schází. Ihned po škole přeskočili ty nejspodnější činnosti, funkce, a to je špatně, jsem o tom přesvědčen! Obávám se, že toto se už nezlepší nikdy. Přestože to zní pesimisticky, v životě jsem optimista, ale vidím to jako krutou realitu. Pochopitelně, že se to musí odrážet mj. i na úrazovosti. Tak, pane Černý, teď jsme si naběhli......

Re: Co je vlastně příčinou nárůstu stresu při práci?

30.03.2012 - 14:15 František Černý
Pane Chalupo, nezbývá, než souhlasit. Bohužel včetně toho, že jsme si naběhli.

Re: Co je vlastně příčinou nárůstu stresu při práci?

10.10.2012 - 00:43 Jan Soukup
Dobrý den Po dlouhé době mne zaujal naprosto pravdivý článek na téma - co je příčinou pracovního stresu. To, že psychosociologická rizika - stres, šikana a obtěžování májí vliv na množství pracovních úrazů a produktivitu práce je naprosto jasné. Jsem narozen v roce 1958, od 21 let pracuji jako údržbář, servisní pracovník, revizní tecnik elektro, energetik a technik v oblasti BOZP, OSVČ. Mám také to štěstí, že mohu pracovat pro různé společnosti a soukromé osoby. Republika, která měla na svou dobu velmi dobře vypracovaný systém BOZP a ČSN se pomalu bude rovnat např.Řecku či Ukrajině, státum kde vítězí korupve a mafie. Zbavit se starých struktúr, znamenalo nástup nových a ještě horších. Pokusil jsem se sestavit základí desatero toho co mi není lhostejné. 1/ Vytratila se slušnost mezi lidmi, kamarádství a spolehlivost. 2/ Naprostá většina lidí chodí do procesu ve stresu a podle toho práce vypadá. 3/ Snižuje se odborná úroveń hlavně u mladých pracovníků. Mnoho mladých se středo nebo vysokoškolským vzděláním je v praxi naprosto nepoužitelná 4/ Inspektorát BP sloužil jako kontrolní a poradní orgán, který firmám pomáhal řešit problematiku v oblasti BOZP,ano nebyl zákon o inspekci. 5/ Velká náklady na revize, kontroly, školení a mnoho dalších provozních nákla- dů, má za následek nadměrné finanční zatížení společností. 6/ Proč se budu chovat slušně, spolehlivě na vysoké odborné úrovni, když ve státní sféře je bordel, korupce a podnikání se přeměnilo na systém jak nej- lépe a nejrychleji někoho ošidit. 7/ Periodické lékařské prohlídky za které zaměstnavatelé zaplatí nemalé pení- ze, jsou zaměřeny na otázky, vidíte, slyšíte, max. tlak, nějaký problém . Lékaři nemají přehled o zdravotním stavu zaměstnanců, co pracovní lékařství 8/ Zaměstnanci ve strachu o práci přistoupí na nevyhovující pracovní podmínky, nepoužívají OOPP, např. Zákoník práce je jen cár papíru, co to je riziko atd. 9/ To, že stát bude podporovat drobné a střední podnikání je pouze předvolební kec,který posloucháme 23 roků od všech možných politických stran. 10/Chcete bezpečné pracoviště,dobré pracovní prostředí, spolupracovníky na které je spolehnutí, nadřízeného, který dokáže ocenit kvalitní práci a po příchodu ze zaměstnání se budete věnovat třeba svým koníčkům ???? Samo to nepřijde slušní lidé, je třeba začít konat !!!!! Tak co bude pane Černý ?

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout X youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail