Stres při práci představuje problém pro velkou většinu evropských pracovních sil, konstatuje druhý evropský průzkum veřejného mínění o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci. Průzkum, který pro Evropskou agenturu pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci (EU-OSHA) provedla organizace Ipsos MORI, hodnotil názory více než 35 000 osob z řad široké veřejnosti v 36 evropských zemích. Šetření bylo zaměřeno na současné problémy na pracovišti, včetně stresu při práci, významu bezpečnosti a ochrany zdraví při práci pro hospodářskou konkurenceschopnost a rovněž na souvislost mezi kvalitní BOZP a delším pracovním životem.
Osm z deseti osob pracující populace v celé Evropě se domnívá, že počet lidí, kteří trpí stresem při práci, se v příštích pěti letech zvýší (80 %), přičemž až 52 % respondentů očekává, že „výrazně vzroste“. Odpovídá to zjištěním staršího průzkumu agentury EU-OSHA, který byl pod názvem ESENER proveden na téma nových a vznikajících rizik na pracovišti a který zjistil, že podle 79 % manažerů stres představuje v jejich společnostech problém, v důsledku čehož je stres při práci pro společnosti stejně důležitý jako úrazy na pracovišti.
Stres při práci je jedním z největších problémů v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví v Evropě, protože znamená obrovské náklady z hlediska zátěže lidí a hospodářské výkonnosti. Průzkum veřejného mínění dále zjistil, že valná většina Evropanů (86 %) souhlasí s tím, že dodržování správných postupů v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci je nezbytné pro hospodářskou konkurenceschopnost země, přičemž zásadně souhlasilo 56 % respondentů. Názory jsou podobné u ekonomicky aktivních i neaktivních osob (souhlasí 86 %, resp. 85 %).
Myslíte si, že počet lidí trpících stresem při práci ve vaší zemi v příštích pěti letech...?
Základ: Evropa - všechny ekonomicky aktivní osoby (19 502)
52 % výrazně vzroste, 28 % o málo vzroste, 12 % zůstane přibližně stejný, 4 % o málo klesne, 3 % výrazně klesne, 1 % neví
I v České republice se většina dotazovaných obává, že stres související s výkonem zaměstnání v příštích pěti letech poroste. Velkého nárůstu stresu se obává 46 % respondentů, 30 % dotazovaných se vyjádřilo, že stres oproti dnešnímu stavu vzroste alespoň “trochu”.
V souvislosti s plánovanou reformou sociálního systému se Češi rovněž většinově domnívají (75 %), že pro pozdější odchod do důchodu je důležité, aby na pracovištích existovala vhodná a dobrá opatření týkající se zdraví a bezpečnosti při práci. Dvě třetiny Čechů (66 %) jsou také přesvědčeni o tom, že Česká republika může být ekonomicky konkurenceschopná pouze za předpokladu, že pracoviště budou využívat vhodná bezpečnostní a zdravotní opatření.
„Finanční krize a měnící se svět práce kladou na pracovníky vyšší nároky, a proto není překvapivé, že stresu při práci lidé věnují prvořadou pozornost,“ říká Dr. Christa Sedlatscheková, ředitelka agentury EU-OSHA. „Bez ohledu na věk, pohlaví a velikost organizace je naprostá většina lidí přesvědčena, že stres při práci bude narůstat. Existují však zajímavé rozdíly mezi jednotlivými zeměmi z hlediska osob, které očekávají, že stres při práci „výrazně vzroste“, přičemž nejmenší obavy mají například Norové (16 %). Řeky znepokojuje narůstající stres nejvíce (83 % uvádí odpověď „výrazně vzroste“). Zvládání psychosociálních rizik je důležitým prvkem, na který se činnost agentury EU-OSHA zaměřuje v rámci zlepšování života pracovníků v celé Evropě.“
A konečně, v Evropském roce aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity průzkum veřejného mínění ukázal, že 87 % respondentů v celé Evropě je přesvědčeno, že správné postupy v oblasti BOZP jsou důležité, aby lidem pomohly pracovat déle před odchodem do důchodu (včetně 56 % respondentů, kteří je považují za „velmi důležité“).
Nedávný průzkum Eurobarometr ukazuje, že mnoho Evropanů je připraveno na aktivní stárnutí, ale jejich současné podmínky v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci by jim nemusely umožnit pokračování v práci do vyššího věku. Ačkoli typický věk odchodu do důchodu v celé Evropě činí 65 let, průměrný věk odchodu ze skupiny pracovních sil v roce 2009 činil podle Eurostatu přibližně 61,5 roku. V průzkumu Eurobarometr se čtyři z deseti (42 %) Evropanů domnívají, že budou schopni vykonávat svou současnou práci minimálně do věku 65 let, zatímco 17 % očekává, že svou současnou práci nebudou schopni vykonávat po dosažení věku 59 let.
Agentura EU-OSHA je aktivně zapojena do propagace Evropského roku aktivního stárnutí 2012 s cílem posílit potřebu řádné bezpečnosti a ochrany zdraví při práci ve všech fázích pracovního života.
Úplné výsledky celoevropského průzkumu veřejného mínění jsou k dispozici na adrese: http://osha.europa.eu/cs/safety-health-in-figures
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
Co je vlastně příčinou nárůstu stresu při práci?
Re: Co je vlastně příčinou nárůstu stresu při práci?
Re: Co je vlastně příčinou nárůstu stresu při práci?
Re: Co je vlastně příčinou nárůstu stresu při práci?