osoby se zdravotním postižením

19.08.2024
Nejnovější pokyny agentury EU-OSHA pro pracoviště se zaměřují na podporu jednotlivců, kteří se potýkají s psychickými zdravotními potížemi. Změny pracovního prostředí, pracovní doby a rozvržení, jakož i úkoly a vybavení představují některá z praktických opatření, která tato zpráva popisuje s cílem pomoci udržet si pracovníky po pracovní neschopnosti.
02.01.2024
Ergodiagnostika má v oblasti diagnostiky OZP klíčovou a nezastupitelnou roli. U těchto osob je nutné zmapovat vliv jejich zdravotních problémů na možnosti uplatnění na regionálním trhu práce, ale i na možnosti dalšího profesního směřování po případné změně funkčního zdravotního stavu. 
06.12.2023
Ze 42,8 milionu osob se zdravotním postižením v produktivním věku v EU je v současné době zaměstnána pouze přibližně polovina. Je zásadní, aby pracoviště propagovala dobré zdraví a poskytovala podporu osobám se zdravotním postižením při vstupu nebo návratu do zaměstnání a udržení se v něm.
02.06.2022
Zdroj:
V rámci realizace výzkumného projektu Řízení psychosociálních rizik pro praxi u zaměstnanců se zdravotním postižením, který ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem řešil Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i., byla vyvinuta metodika, jež se zaměřuje na řízení psychosociálních rizik v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.
04.02.2021
Nedílnou součástí kontrolní činnosti orgánů inspekce práce v oblasti zaměstnanosti jsou rovněž kontroly zaměřené na plnění povinnosti zaměstnavatelů zaměstnávat osoby se zdravotním postižením ve výši povinného podílu těchto osob na celkovém počtu zaměstnanců.
01.01.2019
Cílem řešení projektu je tvorba kompletní poznatkové základny v problematice psychosociálních rizik, pro tvorbu, úpravu a doplnění právních předpisů v daném směru, podporu zaměstnavatelů, zástupců a zaměstnanců se zdravotním postižením.
21.08.2017
Zdroj:
Zaměstnávání zdravotně postižených osob upravuje zákon o zaměstnanosti, některé povinnosti zaměstnavatelů v této souvislosti jsou zmiňovány v zákoníku práce. Po novele zákona o zaměstnanosti zákonem č. 206/2017 Sb. dojde ke změnám v oblasti plnění povinného podílu zaměstnávání osob se zdravotním postižením s účinností od 1. října 2017.
05.10.2009
Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v.v.i. je v letošním roce nositelem projektu Ministerstva práce a sociálních věcí ČR s názvem Ergonomické řešení pracovního místa pro osoby se zdravotním postižením. Cílem tohoto úkolu je vymezení problémů, které souvisejí s úpravou pracovních míst určených pro zdravotně postižené zaměstnance. Nedílnou částí je také analýza současného stavu, zaměřená na úpravu a specifické vybavení pracovních míst pro zdravotně handicapované osoby.
10.01.2009
Cílem projektu je na základě odborných poznatků a zkušeností z oblasti ergonomie zpracovat požadavky na řešení pracovního místa pro osoby se zdravotním postižením.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout X youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail