Je způsob seznamování zaměstnanců s předpisy k zajištění BOZP pomocí e-learningu inspekcí práce uznatelný? Zaměstnavatel, pro kterého pracuji, chce tento způsob školení využívat a zakoupit některé elektronické kurzy. Zajímalo by mě, zda to nebudou zbytečně vynaložené prostředky.
V každém případě e-learning je moderní forma vzdělávání, je to pokrok a pokroku se nelze bránit. Nakonec budiž příkladem práce s PC, ať jsme chtěli nebo ne, prosadila se do našeho života.
Podle mého názoru je rozhodující pro koho, tedy pro jaký okruh studujících tento způsob školení volím. V ustanovení § 106 odst. 1 zákoníku práce je výslovně zdůrazněno, že zaměstnanec má právo na zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, na informace o rizicích jeho práce a na informace o opatřeních na ochranu před jejich působením; informace musí být pro zaměstnance srozumitelná. Máme v praxi řadu zaměstnanců, kteří mají dokonce potíž porozumět vůbec české přednášce (např. zaměstnanci ze zahraničí), a proto je třeba klást především důraz na srozumitelnost informace pro zaměstnance. S tím se pak setkáváme při vyšetřování pracovních úrazů, kdy se zkoumá, jestli byl dotyčný řádně poučen (např. při práci ve výškách či se stroji) a zda tomuto poučení řádně porozuměl.
V druhé řadě pak se zase okruh e- learningových posluchačů zužuje, protože to mohou být pouze zaměstnanci pracující s počítači. E- lerningové školení podle mého osobního názoru zabere však větší čas zaměstnace než školení klasické. Zaměstnanec musí přečíst na počítači velkou řadu stran textu, případně k němu nastudovat další předpisy a závěrem zpracovat test, aby osvědčil, že školení absolvoval. Školení se musí odbývat v pracovní době, školení BOZP je považováno za výkon práce, tak podle mého názoru tím zaměstnavatel nic neušetří, naopak si dovoluji tvrdit, že je pro zaměstnavatele nákladnější. Při klasickém školení je předností osobní kontakt přednášejíího s posluchači, který přednášku oživí příklady z praxe a odpověďmi na konkrétní dotazy. Jinak je podle mne rozhodující okruh zaměstnanců, kteří mají kurs absolvovat. Pokud se jedná například o pracoviště advokátní kanceláře, kde práce je zařazena do první kategorie, nejsou zde problémy se stroji atd. a kde by pro deset zaměstnanců bylo nákladné pořádat školení a navíc se jedná o zaměstnance běžně pracující s PC a s předpisy vůbec, pak bych to připustila, ale u zaměstnanců, kteří již například řídí služební vozidla a pracují v jiném než kancelářském prostředí bych tuto formu školení osobně nedoporučovala.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
Praktické zkušenosti s prováděním školení BOZP a PO formou e
Školení BOZP dle mého názoru
Reakce na příspěvky pánů Kuny a Neugebauera
Reakce na příspěvky p. Kuny a Černého
Omluva
Neni e-learning jako e-learning
Jeste doplneni s oduvodnenim nesouhlasu s nazory v clanku
Reakce na vaše reakce
Re: Reakce na vaše reakce
panu Neugebauerovi
Reakce na reakci :-)
Reakce na vaše reakce mojí reakce :-))))
Re: Reakce na vaše reakce mojí reakce :-))))
Re: Reakce na vaše reakce mojí reakce :-))))
Re: Reakce na vaše reakce mojí reakce :-))))
Re: Reakce na vaše reakce mojí reakce :-))))
Resumé - snad
Re: Resumé - snad
Re: Resumé - snad
Re: Resumé - snad
Re: Resumé - snad
Re: Resumé - snad
Re: Resumé - snad
Re: Resumé - snad
Snad jednou procitnou :-)
Re: Snad jednou procitnou :-)
Dovolím si shrnout.......
Re: Dovolím si shrnout.......
Re: Dovolím si shrnout.......
Re: Dovolím si shrnout.......
Summary
Opravdu naposledy
školení zaměstnanců agentury práce
Re: školení zaměstnanců agentury práce - nikdy neříkej nikdy
Okleštěná diskuze
Zdroj informací o e-learningu
Re: Zdroj informací o e-learningu
Re: Zdroj informací o e-learningu
Drogy ve školách a testování žáků na drogy
Re: Drogy ve školách a testování žáků na drogy