Součástí povinné dokumentace, kterou musí mít každý zaměstnavatel, je i dokumentace o školení zaměstnanců v oblasti BOZP. Právě na ni se často ptáte ve svých dotazech. Řekněme si tedy zde v rubrice Nejčastější dotazy jen ve stručnosti základní informace týkající se školení BOZP a předpisů s tím spojených.
§ 37 zákoníku práce ukládá povinnost řádně seznámit zaměstnance s pracovním řádem, kolektivní smlouvou a s vnitřními předpisy platnými u zaměstnavatele a s právními a ostatními předpisy k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, které musí při své práci dodržovat. Toto seznámení nazýváme vstupním školením. Součástí vstupního školení je školení na pracovišti, tj. školení o právních a ostatních předpisech k zajištění BOZP, které doplňují jeho kvalifikační předpoklady a požadavky pro výkon práce (v ZP § 103 odst. 2 a 3 – tam je podrobněji rozepsáno, kdy školení zajistit, četnost a obsah však bude stále určovat zaměstnavatel). Dále probíhají školení opakovaná, jejichž četnost stanovuje zaměstnavatel (není stanovena v žádném právním předpisu) podle přijatých rizik na pracovišti. Nejčastěji se konají pro řadové zaměstnance jednou za 2 roky, pro vedoucí zaměstnance jednou za 3 roky. Protože se toto školení často spojuje se školením o požární ochraně. To upravuje zákon č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů a vyhláška č. 246/2001 Sb. (vyhláška o požární prevenci). Zaměstnavatel nesmí zapomínat na zaměstnance, kteří jsou k němu dočasně přiděleni agenturou práce (§ 308 a 309 ZP), na zaměstnance pracující na dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr - dohoda o provedení práce, dohoda o pracovní činnosti (ZP § 74 - 76) nebo osoby, které se s jeho vědomím zdržují na jeho pracovištích (např. dodavatelé a subdodavatelé na stavbách). V těchto případech zaměstnavatel obvykle zajistí vyškolení vedoucího pracovníka, který dále vyškolí své podřízené. Zaměstnanec je povinen účastnit se školení zajišťovaných zaměstnavatelem v zájmu bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a podrobit se ověření jejich znalostí (ZP § 106). Mimořádnou pozornost by měl zaměstnavatel věnovat zaměstnancům v pracovním poměru na dobu určitou, mladistvým a jejich zákonným zástupcům, podle potřeb vykonávané práce ve vhodných intervalech dostatečné a přiměřené informace a pokyny o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci, zejména formou seznámení s riziky, s výsledky vyhodnocení rizik a s opatřeními na ochranu před působením těchto rizik, která se týkají jejich práce a pracoviště (ZP § 103 odst. 1 písm. f - h). O školení zaměstnavatel vede dokumentaci (ZP § 103 odst. 2 a 3), která by měla obsahovat:
Podle § 103 odst. 2 a 3 ZP má zaměstnavatel povinnost školení nejen zajistit, ale také ověřovat znalosti (většinou probíhá formou testu) a soustavně vyžadovat a kontrolovat dodržování předpisů.
Poslední skupinu tvoří školení specializovaná, která ještě můžeme rozdělit:
Důležité právní předpisy:
zákoník práce, z. č. 262/2006 Sb.: § 37, § 103, § 106
nařízení vlády 362/2005 Sb., o bližších požadavcích na bezpečnost a ochranu zdraví při práci na pracovištích s nebezpečím pádu z výšky nebo do hloubky – Příloha.
Pro řidiče:
zákonč. 247/2000 Sb., o získávání a zdokonalování odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel a o změnách některých zákonů: § 48 odst. 1 písm. a) až d) a Příloha č. 6
zákon č. 111/1994 Sb., o silniční dopravě: § 3 odst. 1 písm. c)
nařízení vlády č. 168/2002, kterým se stanoví způsob organizace práce a pracovních postupů, které je zaměstnavatel povinen zajistit při provozování dopravy dopravními prostředky
Pokud jsou na jednom pracovišti zaměstnanci více zaměstnavatelů, pak se tito zaměstnavatelé mají navzájem informovat o rizicích a vzájemně spolupracovat při zajišťování bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, píše JUDr. Eva Dandová v článku Je potřeba školit smluvní partnery?
V článku Zkušební jízdy s opravenými vozidly zmiňuje autor Václav Brabec mimo jiné i zdravotní prohlídky řidičů.
Lenka Charvátová informuje o školení požární ochrany ve stejnojmenném článku.
O nutnosti vydat místní provozní bezpečnostní předpis (podle nařízení vlády č. 168/2002), kterým se stanoví pracovní a technologické postupy pro bezpečné provozování dopravy píše JUDr. Eva Dandová v článku Je školení řidičů povinné i v případě, že zaměstnanci nejsou řidiči z povolání a nepřepravují více osob?
O školení řidičů pojednávají další články - Školení řidičů referentských vozidel a Kdo provádí školení řidičů referentských vozidel na Městských úřadech (JUDr. Eva Dandová).
Ani zákoník práce ani jiný obecně závazný právní předpis nestanoví periodicitu školení zaměstnanců, informuje JUDr. Eva Dandová v článku Základní roční školení BOZP.
Provést školení formou samostudia je sice možné, ale JUDr. Eva Dandová to nedoporučuje. Proč? To vysvětluje v článku Je možné provést školení BOZP formou samostudia?
Musí být školení BOZP provedeno v mateřském jazyce zaměstnance? Na tento dotaz JUDr. Eva Dandová odpovídá, že to zákoník práce ani žádný jiný zákon nestanoví. Zaměstnavatel v případě, že zaměstnává cizince, musí mít vedoucího zaměstnance, který se bude umět s nimi dorozumět (pokud sám zaměstnavatel neovládá jazyk dotyčných cizinců) a který bude moci je nejen seznámit s určitými předpisy, když jsou přijímáni, ale průběžně s nimi probírat v jejich jazyce všechna opatření, která vyplynou z každodenní praxe.
Zaměstnavatel by neměl podceňovat nehody způsobené elektrickým proudem a měl by zajistit proškolení zaměstnanců i z vyhlášky č. 50/1978 Sb. To vyplývá z článku JUDr. Evy Dandové Musí být administrativní pracovník proškolen z vyhlášky č. 50/1978 Sb.?
O Školení řidičů vysokozdvižných vozíků píše Ing. Antonín Dušátko ze SÚIP ve stejnojmenném článku.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
Dýchatelnost vzduchu v Galvanovně
Omluva