Téma týdne definuje a popisuje rizika, se kterými se setkávají policisté České republiky při výkonu službu a která mohou vést k poškození jejich zdraví a dále navrhuje opatření na zlepšení bezpečnosti a ochrany zdraví policistů při výkonu služby.
Policie České republiky v souladu s ustanovením § 1 odst. 2 Zákona č.283/1991 Sb. o Policii České republiky ve znění pozdějších změn a doplnění plní úkoly ve věcech vnitřního pořádku a bezpečnosti a další úkoly v rozsahu a způsobem stanoveným právními předpisy. Úkoly uvedené v § 1 odst. 2 citovaného zákona plní příslušníci policie (dále jen policisté). Úkoly policie jsou specifikovány v § 2 odst. 1 citovaného zákona a v příspěvku je uveden jen výčet některých z nich.
Policie například chrání bezpečnost osob a majetku, spolupůsobí při zajišťování a obnově veřejného pořádku, vede boj proti terorismu, odhaluje trestné činy a zajišťuje jejich pachatele, zajišťuje ochranu státních hranic, zajišťuje ochranu ústavních činitelů a zastupitelských úřadů, dohlíží na bezpečnost a plynulost silničního provozu, provádí úkony spojené s bezprostředním pronásledováním osob, které uprchly z výkonu vazby nebo z výkonu trestu odnětí svobody, zadržuje svěřence s nařízenou ústavní nebo uloženou ochrannou výchovou, kteří jsou na útěku a spolupůsobí při jejich vyhledávání. Smyslem výčtu některých úkolů, které plní policie je snaha zdůraznit, že policisté, kteří jsou povinni vyjmenované úkoly plnit, jsou dennodenně vystaveni extrémně zátěžovým situacím s vysokým faktorem rizika vzniku pracovního úrazu v souvislosti s řádným výkonem služby, který ve svém důsledku může vést až k trvalému poškození zdraví a v nejhorším případě ke smrti. Na policisty se sice vztahuje Zákon o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů č. 361/2003 Sb. ve znění pozdějších novelizací a změn, který se v určitých oblastech odkazuje na Zákoník práce č. 262/2006 Sb. Přesto problematika bezpečnosti a ochrany zdraví policistů při výkonu služby je natolik závažná, že bylo nutné, aby Ministerstvo vnitra České republiky vydalo Nařízení č. 34/1999 ve znění změn a doplnění, kterým tuto problematiku upravilo pro potřeby výkonu služby policistů.
Pojmenovat a specifikovat rizika, kterým jsou policisté při výkonu služby vystaveni, následně stanovit pořadí zjištěných rizikových faktorů a poté navrhnout opatření, jak rizikové faktory minimalizovat či odstranit, vyžaduje důkladnou práci za využití statistickým metod. V tomto případě se osvědčila statistická metoda prostého sběru, shromáždění a analýzy událostí, které se již staly a jejichž vznik byl dán do bezprostřední souvislosti s výkonem služby policistů.
Za využití statistické metody „analýza událostí” byly stanoveny a pojmenovány nejzávažnější rizika v pořadí důležitosti, kterým jsou policisté vystaveni při výkonu služby.
Jedná se o :
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.