Snížení pracovního stresu a napětí může eliminovat riziko vzniku deprese, naznačuje nová studie.
Přes deset let měli zaměstnanci, kteří původně označili své zaměstnání za velmi náročné, ale později ho prohlásili za méně stresující, stejné riziko vzniku deprese, jako jejich kolegové, kteří pracovali na méně psychicky náročných místech po celou dobu, zjistili Dr. JianLi Wang a jeho kolegové z univerzity v Calgary.
„Tyto výsledky ukazují, že snahy zaměřené na snížení pracovního stresu a napětí mohou významně snížit riziko deprese,“ uvedli ve zprávě v časopise American Journal of Epidemiology.
Aby zjistili, jak změny v pracovním vypětí v čase mohou ovlivnit pravděpodobnost vzniku deprese, zkoumali 4866 lidí účastnících se Kanadského národního populačního zdravotního výzkumu. Zaznamenali stav jejich pracovního stresu v letech 1994 až 1995 a 2000 až 2001.
Vědci rozdělili účastníky studie do čtyř skupin: lidé s málo stresujícím zaměstnáním v obou obdobích, lidé s velmi psychicky náročným zaměstnáním v obou obdobích, zaměstnanci s poklidnějším místem v prvním období a náročnějším ve druhém období a pracovníci s velmi stresujícím zaměstnáním v prvním období a méně stresujícím v letech 2000 a 2001.
Celkem 8 % permanentně stresovaných lidí ve zkoumaném období mělo deprese. Oproti tomu ve skupině těch, kteří vykazovali pouze malý stres ze zaměstnání, byla jen 4 %. Lidé, jejichž míra pracovního stresu se v průběhu zkoumaného období snížila, se potýkali s depresí pouze ve 4,4 %, zatímco zaměstnanci, jejichž práce se v čase stala více stresující, měli depresi v 6,9 % případů.
Ve skupině účastníků, kteří měli vysoce stresující zaměstnání v obou obdobích, se jen ti, kteří své zdraví na začátku studie označili za dobré nebo výborné, potýkali s větším rizikem vzniku deprese; ti, kteří svůj zdravotní stav ohodnotili jako špatný nebo přiměřený, toto zvýšené riziko neměli, tvrdí vědci.
„Tito zaměstnanci možná přijali fakt, že prostě mají špatné zdraví a že jsou vystaveni nejrůznějším zdravotním rizikům,“ naznačil Wang a jeho kolegové.
Vědci nyní volají po dalších studiích, které by změřily pracovní stres v krátkém časovém horizontu.
Zdroj: Personál, č. 01/10, s. 28, ročník XVI
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.