Otázka publikována v týdeníku Sondy.
Jsem zaměstnán ve stavební firmě. Prosím o stručnou informaci, jakým způsobem mám být odměňován, když v důsledku například silného větru nebo deště nemohu pracovat.
Pojem „nepříznivé povětrnostní vlivy“ je upraven v § 129 odst. 2 zákoníku práce, není zde však blíže specifikován. Podle dosavadní praxe se jedná například o přerušení práce vlivem silných větrů, mrazů nebo dešťů na stavbách, na montážích v terénu či v lesním hospodářství. Jedná se tedy o práce v určitých rezortech a profesích. Jestliže zaměstnanci nebudou v tomto případě převedeni na jinou práci, přísluší jim náhrada mzdy ve výši 60 % průměrného výdělku. V kolektivních smlouvách lze dohodnout (nebo tam, kde nepůsobí odborová organizace, lze ve vnitřním předpisu stanovit) náhradu mzdy nad 60% , nejvýše však do výše průměrného výdělku. To platí i pro zaměstnavatele, kteří neprovozují podnikatelskou činnost.
Pokud budou zaměstnanci převedeni na jinou práci, kde dosahují nižší mzdu, přísluší jim doplatek nejméně do výše průměrného výdělku, a to po celou dobu tohoto převedení. Problematika odměňování je v tomto případě obsažena v § 8 zákona číslo 1/1992 Sb. upravujícím odměňování u zaměstnavatelů, kteří provozují podnikatelskou činnost (jedná se například o všechny obchodní společnosti).
Otázka byla publikována v právní poradně týdeníku Sondy – týdeníku pro sociální otázky - dne 22. září 2005.
ZDROJ:
Práce ve větru a dešti. Sondy, XV, č. 37, s. 8.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.