Pozor - od 1.1.2011 nová evidence úrazů!

Zdroj: 

V pátek 18. června 2010 bylo v částce 67 Sbírky zákonů publikováno nařízení vlády č. 201/2010 Sb., o způsobu evidence úrazů, hlášení a zasílání záznamu o úrazu. Jedná se právní předpis pro oblast BOZP zásadního významu a proto se také s ním na stránkách našeho webu seznámíme co nejpodrobněji.

Je známo, že první nařízení vlády č. 494/2001 Sb., kterým se stanoví způsob evidence, hlášení a zasílání záznamu o úrazu, vzor záznamu o úrazu a okruh orgánů a institucí, kterým se ohlašuje pracovní úraz a zasílá záznam o úrazu, nabylo účinnosti již 1.1.2002 , tedy ještě za platnosti starého zákoníku práce.
Druhý zákoník práce pak v ustanovení § 394 stanovil, že bude (spolu s dalšími prováděcími předpisy) platit do doby vydání nového předpisu. 

Nyní tedy dostáváme do rukou nové nařízení vlády o evidenci úrazů, které je vydáno k provedení ustanovení § 105 zákoníku práce č. 262/2006 Sb.. Záměrem zákonodárce bylo, aby byla dostatečná legisvakance, aby si praxe mohla nařízení vlády osvojit.  Z těch všech důvodů se budeme v průběhu prázdnin s nařízením vlády č. 201/2010 Sb. průběžně seznamovat a formou dotazů a odpovědí si budeme vysvětlovat právní rozdíly mezi nařízením vlády č. 494/2001 Sb. a nařízením vlády č. 201/2010 Sb. Zároveň prosíme naše čtenáře, pokud mají k tomuto tématu nějaké dotazy, aby nám je napsali na adresu bozpinfo@vubp-praha.cz, rádi je zodpovíme.

Autor článku: 

Komentáře

Evidence úrazů podle 201

10.08.2010 - 23:38 Hanuš Boček
Nedělám si iluze,že OSVČ budou nadšeni zasíláním záznamů o svých úrazech na příslušné instituce.Přínos ale vidím,že konečně bude reálná statistika pracovních úrazů v ČR,pokud záznamy budou sloužit i k tomuto účelu.Prozatím nikdo asi neví kolik úrazů skutečně bylo a to i smrtelných.Doufám že nová 201 přispěje i k vyřešení zákonného pojištění úrazů OSVČ, které rovněž není řešeno racionální formou, výhodnou i pro OSVČ. Boček , Písek.

Re: Evidence úrazů podle 201

23.09.2010 - 15:25 alois pašš
prosím Vás asi jsem nejapný, ale sdělte mi konkrétně kde si můžu vytisknout záznam o pracovním úrazu a komu jej vlastně mám zaslat - jmenovitě. Předem děkuji.

Re: Evidence úrazů podle 201

24.09.2010 - 11:05 Tomáš Neugebauer
Vážený pane Pašši, zapomeňte na informace poskytnuté p. Bočkem, neboť jsou chybné. I OSVČ je v současné době povinna zaslat záznam o úrazu na příslušné instituce (§ 12 zákona č. 309/2006 Sb.). Záznam o úrazu můžete nalézt například na této adrese: http://www.formstudio.cz/formulare/pdf/no_03ZaznamOUrazu.pdf Záznam o úrazu se zasílá za uplynulý měsíc nejpozději do pátého dne následujícího měsíce na příslušný oblastní inspektorát práce nebo příslušnému obvodnímu báňskému úřadu, podléhá-li činnost, pracoviště nebo technické zařízení vrchnímu dozoru báňské správy. Druhý výtisk se do stejného termínu zasílá zdravotní pojišťovně, u které je postižený pojištěn. Další výtisky musí být vyhotoveny pro: postiženého, vedoucího pracoviště, pojišťovnu, u které je zaměstnavatel (netýká se OSVČ) pojištěn pro případ své odpovědnosti za škodu při pracovním úrazu (Kooperativa, pojišťovna, a.s., Česká pojišťovna, a. s.) té se zasílá až v rámci dokladů pro refundaci vyplacených náhrad škod, k založení do centrální evidence firmy, Českou správu sociálního zabezpečení (pro provedení výplaty nemocenských dávek počínaje 15. dnem pracovní neschopnosti). Adresu příslušného inspektorátu práce naleznete na adrese: http://www.suip.cz/default/drvisapi.dll (sjeďte až na konec menu vlevo, zde jsou přístupy na jednotlivé oblastní inspektoráty).

Kam poslat záznam o úrazu.

23.09.2010 - 22:04 Hanuš Boček
Nevím jestli jste OSVČ, nebo zaměstnavatel. V prvním případě do konce roku 2010 nic nikam neposílejte a nesepisujte. V druhém sepište záznam 7 x a do 5 dne v příštím měsíci pošlete záznam Oblastnímu inspektorátu práce / podle kraje/zdravotní pojišťovně postiženého ,pojišťovně u které zaměstnavatel má pojištění odškodnění za úraz zaměstnanců/ Kooperativa nebo Česká/policii České republiky podle bydliště,jednou si nechá zaměstnavatel originál a jednou dá postiženému. Policii posíláte záznam jen,. když je podezření na trestný čin . Jednou založte pro odbory po případě pro zástupce BOZP ve firmě.Vůbec se vám nedívím,že se v tom nevyznáte.Já se tím zabývám dost dlouho a tápu také.Je totiž rozdíl mezi ohlášením a zasíláním a rozhoduje i závažnost úrazu.To už sem ale,nebudu motat. Průměrný bezp. technik by příslušný předpis vytvořil jednoduše a srozumitelně pro každého.Ale co by potom dělali "tvůrci" těchto právnických hlavolamů. Zdraví Boček z Písku.

Re: Kam poslat záznam o úrazu - oprava chybných údajů

24.09.2010 - 14:29 Tomáš Neugebauer
Vámi poskytované informace se nezakládají na pravdě! I OSVČ je v současné době povinna prošetřit vzniklý pracovní úraz, sepsat o něm záznam, pokud došlo k pracovní neschopnosti delší než tři dny nebo ke smrti, a zaslat zaznam o úrazu na příslušné instituce - viz § 12 zákona č. 309/2006 Sb. Dále není pravda, že do 5. dne v následujícím měsíci se odesílá záznam o úrazu pojišťovně, u které je zaměstnavatel pojištěn pro případ své odpovědnosti za pracovní úraz nebo nemoc z povolání, jak vy uvádíte - viz § 4 nařízení vlády č. 494/2001 Sb. Také není pravda, že se záznam o úrazu posílá Policii ČR v případě jak uvádíte. Té se pouze, v případě, že okolnosti nasvědčují tomu, že v souvislosti s pracovním úrazem byl spáchán tresný čin, jak ve své odpovědi uvádíte, ohlásí vznik pracovního úrazu - viz § 3 a 4 nařízení vlády č. 494/2001 Sb. Policii ČR se zasílá záznam o úrazu pouze v případě smrtelného pracovního úrazu - viz § 5 nařízení vlády č. 494/2001 Sb. Jak sám uvádíte, v dané problematice tápete. Neměl byste proto poskytovat rady, když sám dané problematice nerozumíte (!), což nejen o sobě tvrdíte, ale i svou odpovědí potvrzujete. Bohužel se někdo může vaší odpovědí řídit a pak se dostat do problémů.

Poslední odpověď panu Neugebauerovi ,zasílání záznamu o úrazu.

24.09.2010 - 16:48 Hanuš Boček
Nevím pane kdo jste ,ale slušnost vám zcela chybí. A teď k věci samé.Trvám na tom,že OSVČ žádné záznamy letos ještě neposílá nikam.Aplikaci 309 řeší až 201 od ledna 2011. Zasílání záznamů řeší paragraf 6 Nař.vl.č.201/2010 tak, jak uvádím.Doporučuji k obojímu přečtení výkladu Bozp.Info,o kterém vlastně diskutujeme.Pro dobrotu na žebrotu.Kolega se ptal,já mu v dobré vůli odpověděl a vy jste za to ze mě dělal hlupáka.On a možná další kolegové si udělají svůj názor na věc.Já nikomu neradím a neosočuji. To je bohužel váš styl. Boček z Písku.

Re: Poslední odpověď panu Neugebauerovi ,zasílání záznamu o

24.09.2010 - 17:40 Tomáš Neugebauer
Vážený pane Bočku, zcela slušně jsem vás upozornil na vážné nedostatky ve vaší odpovědi (sám jste uvedl, že v dané problematice si nejste jistý), takže nechápu proč se rozčilujete? Nebo vás tak pobouřilo, že si někdo dovolil upozornit na vaše chyby? Každý se může mýlit. Vraťme se však k problému. Povinnost zasílat záznamy o úrazu OSVČ vyplývá z § 105 odst. 4 zákoníku práce, s přihlédnutím k § 12 zákona č. 309/2006 Sb. a s přihlédnutím k § 394 odst. 1 písm. c) zákoníku práce. Tedy tuto povinnost mají již od 1. ledna 2007! MYLÍTE SE, když tvrdíte, že tato povinnost vznikne až účinností nařízení vlády č. 201/2010 Sb. Ta prakticky na tom nic nemění (o OSVČ v ní není nic uvedeno[!], je prováděcím předpisem zákoníku práce). Byl bych nerad, aby se mé připomínky vás nějak dotkly, ale považuji za nutnost upozornit na to, že stav věci je trochu jiný (zvláště, když se jedná o odpověď na dotaz). Sám jste uvedl, že v problematice se ne dost dostatečně orientujete a přitom, když vám někdo naznačí správný směr, tak ho hned obviníte z neslušného přístupu. Nezlobte se, ale to se mne zdá jako silně neslušné. Na závěr již jen shrnutí: OSVČ JE od 1. 1. 2007 v souladu s platnou legislativou POVINNA ZASÍLAT na příslušné instituce ZÁZNAMY O ÚRAZECH (není však povinna být pojištěna, jako zaměstnavatel; to je její velká výhoda). Vydání nového nařízení vlády na tom nic nemění, neboť tuto problematiku řeší zákoník práce a zákon č. 309/2006 Sb. (nařízení vlády č. 494/2001 Sb. je do 31. 12. 2010 platným prováděcím předpisem současného zákoníku práce, na jehož dodržování OSVČ odkazuje zákon č. 309/2006 Sb.).

Re: Poslední odpověď panu Neugebauerovi ,zasílání záznamu o

05.10.2010 - 00:30 Tomáš Neugebauer
Že OSVČ musí již nyní zasílat Záznam o úrazu na příslušné instituce potvrzuje i BOZPinfo - viz http://www.bozpinfo.cz/rady/nejcastejsi_dotazy/osvc_a_bozp_nzp070101.html

Polemika OSVČ a zasílání záznamů letos a od roku 2011.

24.09.2010 - 18:25 Hanuš Boček
Už nechci unavovat marnou diskuzí na toto téma. Vazby a dopady zákonů spáchaných v této oblasti jsou jasně doloženy v úvodu k 201 a kromě jiného svědčí i o úrovni našich tvůrců předpisů.Pokud si úvod přečtete máte o OSVČ jasno.Kam se posílají záznamy od 1.ledna 2011 podle 201 § 6 jasně definuje.Takže není co řešit a radit už vůbec ne.Zdravím všechny co jsou nad věcí.Máme horší problémy,které řešení zatím nemají v oblasti BOZP. Zdraví Boček.

Re: Polemika OSVČ a zasílání záznamů letos a od roku 2011.

24.09.2010 - 21:49 Tomáš Neugebauer
Vážený pane Bočku, je jasné, že nechcete připustit, že se mýlíte, avšak zároveň nejste schopen řádné argumentace. Já vám přesně jednotlivými paragrafy dokázal, že mám pravdu. Vy uvádíte pouze obecné fráze typu: "vazby a dopady zákonů spáchaných v této oblasti jsou jasně doloženy v úvodu k 201". Jednoduše řečeno nejste schopen najít pro svá tvrzení důkazy. Opět potvrzujete svá slova, že v uvedené problematice tápete. Nechápu, když jste to sám o sobě uvedl, že se nyní vehementně snažíte dokázat, že jste odborník na danou problematiku. Nezlobte se na mne, ale každým dalším svým příspěvkem dokazujete, že se neorientujete jak v právu (např. "a kromě jiného svědčí o úrovni našich tvůrců předpisů", "průměrný bezp. technik by příslušný předpis vytvořil jednoduše a srozumitelně pro každého" atd.), tak i v BOZP. Obojí má svá pravidla, která je nutné dodržovat. Uveďte, prosím, přesně místo, kde se v nařízení vlády č. 201/2010 Sb. podle vás stanovuje povinnost OSVČ zasílat záznamy o úrazech na příslušné instituce (jsem zvědav, zda jej uvedete!). To by byla argumentace pro váš názor. Vzhledem k tomu, že takové místo neexistuje, nemůžete dostatečně argumentovat (to, že vláda nařizuje k provedení zákona č. 309/2006 Sb. nestanovuje povinnost OSVČ se tímto nařízením řídit). Povinnost zasílat záznamy o úrazech je i OSVČ stanovena v zákoníku práce (§ 105), a to již od 1. 1. 2007! S tímto nic nenaděláte, to je fakt. Tedy vaše rada: "Nevím jestli jste OSVČ, nebo zaměstnavatel. V prvním případě do konce roku 2010 nic nikam neposílejte a nesepisujte." je chybná a doporučuje porušovat zákon (§ 12 zákona č. 309/2006 Sb.), za což může být dotyčný postižen (pokuta až do výše 400 000 Kč [zákon č. 251/2005 Sb. § 17]). V roce 2009 činily kontroly SUIP u OSVČ 2 % jim prováděných kontrol. Z tohoto důvodu jsem napsal výtku proti vašemu příspěvku, aby se někdo neřídil podle vaší rady a poté na to nedoplatil.

Co postrádám v nové 201 o evidenci úrazů

29.09.2010 - 15:45 Hanuš Boček
Vím,že už je pozdě diskutovat o obsahu 201,když už je chválená a vydaná.Ale možná příště by bylo vhodné zvážit tyto otázky: 1.Myslíte,že obsah je srozumitelný běžnému zaměstnavateli,pro kterého je určen?Kdo dělal oponenturu návrhu a co v ní bylo.Nedávno jsem někde zaslechl nebo četl,že už v právním pravěku zákonodárci byli povinni dát návrh zákona přečíst těm,kterým bude určen, aby potvrdili,že mu rozumí.Pokud ne, museli jej přepracovat,tak,aby bylo jasno co chtějí. .To byly časy. 2.Proč NV. neobsahuje jasnou definici pracovního úrazu.Pokud vím,jsou nejmíň tři v jiných zákonech.Sice nevím proč to není jednotné,ale ve 201 by to mělo být jasné. Abych jen nekritizoval navrhuji třeba úpravu definice selským rozumem takto: " Pracovní úraz je zranění nebo smrt způsobená krátkodobbým působením vnější síly při plnění pracovních činností v zájmu zaměstnavatele a nebylo způsobeno úmyslným sebepoškozením". Právníci si na mě asi smlsnou,ale já mám pro tuto formulaci i logické zdůvodnění. Za a) krátkodobbé působení znamená hned na rozdíl třeba od nemoci z povoílání, Za b) vnější síla proto, že zaměstnanec může na pracovišti zemřít i přirozenou smrtí a pak to úraz pracovní nebude. Za c) plnění pracovních činností ve prospěch zaměstnavatele,jsou i tací,že se jim stane úraz při krádeži nebo fušce u zaměstnavatele a ještě by chtěli odškodnění za úraz. Za d) sebepoškození je novinkou a dá se po zvýšení bodů na 120 kč a jednorázovém odškodnění pozůstalým v Č R předpokládat.Dřív se sebepoškození šetřilo u vězňů,kteří nechtěli pracovat. Ti už teď nemusí ale do problémů se dostávají běžní občané.Při milionové pojistce na smrt nebo úraz soukromé a odškodněním za úraz pracovní,jde o slušné peníze,které mohou vyřešit finanční problém rodiny na úkor zaměstnavatele. rezp.pojišťoven. Věřte mi že nechci nikoho návádět,ale počítat se s tím musí. Koukám,že jsem to nějak moc rozjel tak už přestanu.Příště bych chtěl rozpitvat záznam o úraze ,pokud mě nepošlete do háje.Tam nepůjdu,ale přejdu na svůj Facebok,kde si mohu na zeď psát co chci.Tak snad nashle Zdraví Boček z Písku.

Re: Co postrádám v nové 201 o evidenci úrazů

29.09.2010 - 16:57 Tomáš Neugebauer
Pokusím se stručně odpovědět na vaše dotazy. Ad 1. Zda je či není srozumitelný "běžnému" zaměstnavateli je jen na něm. Buď má dostatečné informace, a je mu srozumitelný, nebo je nemá, a je na odborném poradci (odborně způsobilé osobě k prevenci rizik), aby mu poradila (od toho ji má, resp. má mít). Druhá část vašeho dotazu není přesná. Pokud vím, tak se to netýkalo zákonodárců, ale obcí při zpracování obecních vyhlášek, což je trochu něco jiného. Ad 2. V současné době, pokud vím, je pouze jedna účinná definice pracovního úrazu. Uvádí ji ustanovení § 380 zákoníku práce. Vzhledem k tomu, že povinnosti jednotlivých právních subjektům ohledně pracovních úrazů jsou stanoveny v zákoníku práce, je zcela logické, že v něm je uvedena i definice pracovního úrazů (i když nemusí to tak být vždy). Protože platí zásada (nikoliv striktně), že v právním řádu by se konkrétní informace měla vyskytovat jen jednou, bylo by nevhodné, aby definice pracovního úrazu byla zopakována v nařízení vlády, který je prováděcím předpisem. Definice pracovního úrazu v zákoníku práce obsahuje vše co jste uvedl. Je pravdou, že vaše definice by asi vyloučila např. infarkt, který zákoník práce připouští, ale v zásadě jste ve shodě. Žádný právní předpis, nařízení vlády z toho nevyjímaje, nemůže být komplexním dokumentem pro řešení dané problematiky. Každý předpis je nedílnou součástí celého právního řádu, a proto je vždy nutné vidět souvislosti s dalšími právními předpisy, a to nejen republikovými, ale někdy i evropskými.

díky za názor

29.09.2010 - 19:26 Hanuš Boček
Díky za váš názor,čekám i na jiné Boček

Re: díky za názor

29.09.2010 - 20:58 Tomáš Neugebauer
Nemáte za co. Marně však přemýšlím, které další dvě definice v právních předpisech máte na mysli. Vzpomněl jsem si pouze na definici ze zákona č. 266/2006 Sb. Ten však zatím nenabyl účinnosti (a je otázkou zda ji vůbec někdy nabude). A dále jsem si vzpomněl na definici z vyhlášky č. 48/1982 Sb., avšak ta byla součástí ustanovení vyhlášky, která jsou již více než pět let zrušena. Takže stále marně přemýšlím nad tím, které definice máte na mysli. V hornictví nejsem kovanej, avšak pokud si dobře vzpomínám, tak tam mají definovány speciální kategorie pracovních úrazů, nikoliv však pracovní úraz obecně. Ani v jaderné energetice a státní správě (služební zákon), pokud já vím, nemají svou vlastní definici pracovního, resp. služebního úrazu. Navíc služební zákon také dosud nenabyl účinnosti. Na co jsem zapomněl?

Oprava chyb v příspěvku "Nařízení vlády č. 201/2010 Sb. Jak

11.10.2010 - 15:09 Tomáš Neugebauer
Vzhledem k tomu, že k článku "Nařízení vlády č. 201/2010 Sb. Jak vyplnit záznam o úrazu", který je pokračováním tohoto článku, není diskuse přístupná (objeví se "Problém s diskusí") a přitom uvedený příspěvek obsahuje zásadní chyby, uvádím své připomínky v této diskusi. V odpovědi na dotaz: "Jak dlouho se má uchovávat záznam o úrazu?" je celá řada chyb. Pro stanovení skartační lhůty nelze použít ustanovení § 31 odst. 2 zákona č. 563/2001 Sb., neboť záznam o úrazu není účetním záznamem, které toto ustanovení řeší. Dále je zcela nesmyslná informace o uložení záznamů v podnikových archivech, neboť ty jsou již téměř šest let zrušeny. Uvedený zákon č. 97/1974 Sb. je od 1. 1. 2005 nahrazen zákonem č. 499/2004 Sb. Tento zákon zavedl do archivnictví a spisové služby liberalizaci. Je to obdobné jako v BOZP. Je pouze na zaměstnavateli, jakou si stanoví skartační lhůtu, po kterou bude záznam o úrazu uložen ve spisovně (nikoliv v archivu, neboť záznam o úrazu není archiválie) a poté skartován (vytříděn k fyzické likvidací). V praxi to znamená, že pokud si stanoví lhůtu jednoho roku, nebo deseti let, v obou případech je to správně.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout X youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail