Ochranne napoje

5 příspěvků / 0 nový
Poslední
#1

Ochranne napoje

25. Červenec 2012 - 17:33 Martin Urban

Dobry den. Muze byt jako ochranny napoj pouzita pitna voda z radu? Trida prace llla pri teplote 35st. Slozeni vody mi neni znamo.

RE: Ochranne napoje

25. Červenec 2012 - 16:35 Jaroslav Krabica
NV. č. 361/2007 Sb., vzpp, § 8, (2) V případě, že jde o práci zařazenou podle přílohy č. 1 k tomuto nařízení, části A, tabulky č. 1, do třídy I až IIIa, se jako ochranný nápoj poskytuje přírodní minerální voda slabě mineralizovaná, pramenitá voda nebo voda splňující obdobné mikrobiologické, fyzikální a chemické požadavky jako u jmenovaných vod. Domnívám se, že běžná voda z řádu tyto požadavky nesplňuje.

RE: RE: Ochranne napoje

25. Červenec 2012 - 17:33 Norbert Chalupa
Dobrý den, pane Krabico, Vaše domněnky by mohly být vyvráceny rozborem vody v daném vodovodním řadu. Jak můžete vědět, jaký obsah kupř. Ca, Mg, Fe, K atd. voda z určitého kohoutku má? Samozřejmě, že se bude lišit oblast od oblasti, ale klidně může mít obdobnou kvalitu vod uváděných NV 361. V takovém případě, pokud to jako zaměstnavatel prokážu, mohu poskytnout i ,, obyčejnou ,, vodu.

RE: Ochranne napoje

25. Červenec 2012 - 15:19 Jaroslav Krabica
Pokud dovolíte, použil bych toto téma k další otázce. Ve firmě máme profesi: automechanik, tuto jsme zařadili do třídy práce IIIa. Opravdu tedy platí, dle tabulky č. 6, přílohy č. 1, k NV. č. 361/2007 Sb., že v případě, dosažení teploty to 20°C, musím zaměstnancům v této profesi poskytovat 0,9 l ochranného nápoje? A znovu se ptám, co to je ona teplota 20°C a jak ji zjistím? Tuto teplotu mi musí změřit akreditovaná laboratoř? Zde mě zaráží jedna věc. Pořád mám totiž pocit, že když se měření provede dnes, kdy je např. průměrně 15 °C, bude se výsledek lišit od měření např. zítra, kdy může být průměrně 25°C. A jak se v praxi liší to od teploty, kterou změřím normálním rtuťovým teploměrem? Protože 20°C je na pracovišti (měřeno rtuťovým) po celý rok. V této oblasti bych uvítal urychleně zásadní změnu legislativy, která by celou problematiku z neřešitelné slátaniny proměnila v jednoduchou záležitost. Poskytování ochranných nápojů si docela dost dobře umím představit v pár srozumitelných odstavcích a jedné šikovné tabulce. Hlavně je zde potřeba povolit měření svépomocí, běžnými kaliborvanými teploměry.

RE: RE: RE: Ochranne napoje

25. Červenec 2012 - 17:33 Jaroslav Krabica
Záměrně jsem napsal "domnívám se". Samozřejmě máte pravdu. Je nutný rozbor a toto jsem měl podotknout. Také je asi na zamyšlenou slovo "obdobné" v definici NV. Z informací, které se mi doposud podařilo získat, si však myslím, že z většiny českých kohoutků nepoteče ani taková vody, která by se blížla co do obsahu minerálních látek, vodě pramenité a z mého pohledu, tedy obdobné složení nemá.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout X youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail