Kvalifikace osoby odborně způsobilé v prevenci rizik (bezpečnostního technika) je dána zákonem. Tématem týdne je zamyšlení nad tím, jaké další vlastnosti a schopnosti by měl bezpečnostní technik mít a jaká je jeho náplň práce. Povídali jsme si o tom s Heřmanem Riedelem, který pracuje jako bezpečnostní technik ve velké mezinárodní společnosti zabývající se výrobou a distribucí technických plynů.
Pan Riedel je zaměstnancem společnosti s cca 650 zaměstnanci a mnoha pobočkami – zaměstnanci obsluhují specifická zařízení jako jsou výrobny technických plynů, tzv. kyslíkárny, plnírny, skladovací zařízení, výrobny suchého ledu, útvary zajišťují servis a servisní zásahy u zákazníků. S tím souvisí široká škála činností, například obsluha tlakových a plynových zařízení, práce ve výškách, práce s chemickými látkami, řízení vozidel, používání jeřábů, zdvihacích plošin apod.
Práci bezpečnostního technika ovlivňuje několik faktorů. Záleží na tom, jestli se může věnovat bezpečnosti práce na 100 % nebo svoji práci vykonává jako kumulovanou funkci například spojenou ještě s požární ochranou, ochranou životního prostředí, zajišťováním revizí technického zařízení atd. Činnost „bezpečáka“ je dána také charakterem firmy, procesy, které ve firmě probíhají, jestli jsou to činnosti výrobní nebo čistě obchodní. Podstatným faktorem je i velikost firmy a fakt, zda-li se jedná o firmu ryze českou nebo mezinárodní, pouze o jeden areál nebo komplex s mnoha pobočkami. To vše se dotýká jeho pracovní náplně. V neposlední řadě záleží také na tom, jaký důraz dává daná společnost na bezpečnost a jak je bezpečnost zafixována v podnikové kultuře.
Bezpečnostní technik pracující pro firmu s nadnárodní strukturou musí být schopen komunikovat se specialisty v zahraničí v angličtině. Firma, která je součástí nadnárodní korporace, si stanovuje vlastní pravidla (organizační, technická) i pro oblast bezpečnosti. Česká pobočka tedy musí plnit nejen českou legislativu, ale i nadnárodní legislativu dané korporace, která je minimálně na úrovni legislativy ČR, ale často jsou pravidla BOZP ještě přísnější. Vedení společnosti považuje bezpečnost za svou prioritu, uvědomuje si, že náklady, které vloží do této oblasti se několikanásobně vrátí v absenci katastrofických událostí, nehod a pracovních úrazů. Metodicky je BOZP řízená ze zahraničí, kde jsou týmy expertů, které řeší tuto oblast komplexně, nebo pouze dílčí oblasti jako je ergonomie, hygiena práce atd. Nejlepší výsledky z jednotlivých závodů se implementují i v závodech ostatních. Oblast bezpečnosti je součástí i pravidelných hlášení a je podrobně sledována. Týká se to například pracovních úrazů, je sledován počet úrazů v souvislosti s odpracovanými hodinami a jednotlivé země, regiony se porovnávají. Odpovídá tedy za oblast BOZP nejen svému řediteli, ale také odpovědné osobě v zahraničí. Musí být schopen cestovat nejen po ČR, ale i do jiných zemí. Firma podporuje formou přednášek své obchodní partnery, aby věděli, jaká pravidla musí plnit z hlediska legislativy v oblastech bezpečnosti, požární ochrany, životního prostředí, chemických látek atd.
Bezpečnostní technik vytváří dokumentaci BOZP. V tom je jeho úloha nezastupitelná. Vytváří základní směrnice, která implementují oblast bezpečnosti ve firmě, dále dokumentaci hodnocení rizik, dokumentaci OOPP, dokumentaci BOZP ve vztahu k externím firmám - stanovuje pravidla činnosti externích firem, ať už v areálech nebo při práci na zařízení firmy, směrnice pro školení zaměstnanců, zvláštní směrnice, které se týkají technických aspektů – práce ve výškách, používání zdvihacích pracovních plošin, jeřábů, lešení. Ve spolupráci s příslušným vedoucím nebo přímo se zaměstnancem vybírá OOPP, které dotyčnému vyhovují, umožňují bezpečný výkon práce a zároveň splňují požadavky legislativy.
Bezpečnosti technik musí umět poradit a "být in". Měl by mít základní penzum znalostí, aby dokázal zaměstnancům poradit, pomoci vyřešit problémy týkající se BOZP. Měl by pravidelně sledovat předpisy, novinky v oboru, sebevzdělávat se v různých oblastech BOZP, sledovat servery zaměřené na problematiku BOZP, učit se od kolegů. Důležitá je komunikace se zaměstnanci, s vedením firmy a odbory. Zaměstnanci jsou informováni pomocí nástěnek, informačních panelů, e-mailů, využívají se databázové programy, sdílení dat, specifické programy pro oblast auditování a kontrol. Všichni jsou informováni, pokud se stane nějaký úraz nebo nehoda v rámci speciálního zaškolení. Pravidelně se scházejí tzv. komise BOZP – bezpečnostní technik spolu se zástupci výroby a odborů řeší, co se v oblasti bezpečnosti povedlo nebo naopak, co je potřeba zlepšit. Je důležité, aby uvnitř firmy bylo neustále budováno povědomí o BOZP. Aby o každé změně byli zaměstnanci a jejich vedoucí informováni. Zaměstnanci by neměli plnit požadavky BOZP pouze formálně, snahou je, aby přicházeli s vlastními náměty a vzájemně se vedli k dodržování bezpečnosti. Ve firmě, kde pracuje Heřman Riedel, jsou za bezpečné chování motivováni i finančně formou odměn a zároveň sankcionováni za porušování BOZP snížením pohyblivé složky mzdy. V případě, že jeden člověk jako součást týmu nedodržuje pravidla bezpečnosti práce, nemusí dostat odměnu i další zaměstnanci.
Bezpečnostní technik je součástí procesu odškodňování pracovních úrazů. Účastní se vyšetřování všech incidentů, pracovních úrazů, nehod a skoronehod. Firma sleduje nejen nehody svých vlastních zaměstnanců, ale i zaměstnanců externích firem, například přepravců, nebo jiných, kteří pracují v areálu. Je kladen důraz na informování externích firem, na jejich proškolování na základě předpisů ČR i korporátních směrnic. Sledují se i úrazy bez pracovní neschopnosti, které by mohly být zdrojem dalšího nebezpečí, nehody a skoronehody.
Bezpečnostní technik provádí nejrůznější kontroly. Jde o roční prověrky BOZP, kontroly podle normy OHSAS 18001, nebo podle jiného systému, který je ve firmě zavedený (např. Bezpečný podnik). Postupuje se podle schváleného plánu kontrol, každý útvar je kontrolován dvakrát do roka. Provádí se technická kontrola, kontrola dokumentace BOZP - revize, školení, zdravotní prohlídky, OOPP, kontrola bezpečného chování na daném pracovišti atd. Denní kontroly provádí příslušný vedoucí.
Bezpečnostní technik se také zúčastňuje všech kontrol státních orgánů. Je součástí týmu, který odpovídá za informování kontrolorů, nejčastěji z oblastního inspektorátu práce a krajské hygienické stanice.
Mnoho lidí práci bezpečnostního technika podceňuje. Z vyprávění Heřmana Riedla vyplývá, že jde o velmi rozmanitou, náročnou a kvalifikovanou činnost. Jaké vlastnosti a schopnosti by podle vás měl mít bezpečnostní technik? Napište nám o svých zkušenostech s prací bezpečnostního technika na vašem pracovišti.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
Odborně způsobilá osoba k prevenci rizik není bezpečnostní
xxx
Článek je velmi zajímavý. Ale
Re:
Re:
OZO BOZP
Re: OZO BOZP
Příspěvek do diskuze.
Re: Příspěvek do diskuze.
Re: Příspěvek do diskuze.
Re: Příspěvek do diskuze.
Re: Příspěvek do diskuze.
Vážení přátelé,
Re:
Re:
Re:
Re:
Re:
Re:
Re:
Re:Doplnění příspěvku p. Neugebauera.
Re:
Re:
V oblasti požární ochrany,
Důležitost praxe
Další potřebné znalosti a dovednosti OZO
Re: Další potřebné znalosti a dovednosti OZO
Re: Další potřebné znalosti a dovednosti OZO
Požadavky na získání kvalifikace