Kritéria výběru OOPP a použití OOPP technickými pracovníky Eurotelu, kteří zajišťují chod základnových stanic v rizikových výškách.
Povinné OOPP pro zajištění pro práci ve výškách
Vybavení zaměstnance by mělo komplexně zabezpečit pracovníka proti pádu při výstupu do výšky, při sestupu a po celý pracovní výkon tak, aby jej ale současně co nejméně omezovalo při samotné práci. Optimální je, zejména u pracovního postroje, vybírat takový, který není příliš složitý pro nasazení. Tento požadavek je výborně řešen tzv. rychlospojkami, které umožní jeho rychlé a intuitivní použití.
„Kritérium co nejmenší složitosti je dobré uplatňovat u všech OOPP. Čím intuitivnější je aplikace ochranných pomůcek, čím méně věcí na nich musí pracovník upravovat, tím větší je pravděpodobnost, že je použije a nemá pocit, že jej to zdržuje v časovém stresu od práce,“ tvrdí odborníci na bezpečnost práce z Eurotelu.
Obr. 1 Příklad rychlospojky na postroji servisního technika základových stanic Eurotelu. (foto:Eurotel)
Jak již bylo uvedeno v článku o školení zaměstnanců, pracovníci by měli použití těchto speciálních prostředků dokonale prakticky ovládat, to znamená při školení provést názornou instruktáž a poté nechat každého pracovníka, ať si své pracovní pomůcky odzkouší.
„Nelze spoléhat, že vybrané OOPP budou taxativně přidělovány natrvalo. Zvolením v tu chvíli ideálního postroje pro lezení ve výškách práce pro bezpečnostní techniky zdaleka nekončí. Vývoj v této oblasti jde rychle kupředu a protože OOPP kromě bezpečnosti zaměstnanců mají vliv i na produktivitu práce, je nutné zkoušet nové výrobky a nezůstávat u vybraného jenom proto, že se nám osvědčil,“ říká Ladislav Kritzbauch z oddělení BOZP Eurotelu.
Vybavení OOPP pro ochranu všech částí těla
Při práci ve výškách se zaměstnanec pohybuje ve venkovním prostředí a optimální ochrana před jeho vlivy může výrazně ovlivnit nejen dodržování pravidel BOZP, ale i jeho pracovní výkon. Nezbytností proto jsou krom OOPP pro práci ve výškách i OOPP pro ochranu všech částí těla.
Ochrana zaměstnance by měla být variabilně řešena zvlášť pro zimní a letní období. Samozřejmě se musí akceptovat požadavek, aby přitom nevylučovala možnost použití OOPP pro práce ve výškách. „Při výběru jednotlivého vybavení je nutné zohledňovat různé aspekty práce zaměstnanců. Zmíněno bylo rozdělení na zimní a letní období, ovšem například u pracovní obuvi musíme krom toho uvažovat, zdali splňuje podmínky ochrany proti skluzu, vlhkosti, zda má dostatečnou prodyšnost, zároveň také musí být vhodná pro řízení služebního auta,“ komentuje výběr OOPP Ladislav Kritzbauch. Obdobně musí bezpečnostní technici postupovat i při výběru ostatní ochrany těla.
Jen pro ilustraci: pro zimní období mají např. zaměstnanci Eurotelu přiděleny kombinovanou ochranu rukou. Vrchní rukavice z neprodyšného materiálu s protiskluzovou úpravou ve dlaňové části pro výstup na anténní systém a pod nimi teplé fleecové prstové umožňující snadnou manipulaci i s jemnými konstrukčními prvky antény.
Obr. 2 Dvojí rukavice – teplé fleecové vhodné pro samotnou pracovní činnost a svrchní neprodyšné protiskluzové k ochraně před zimou. (foto:Eurotel)
Parametry některých OOPP
Zohledňované parametry při výběrů některých OOPP pro techniky pracující ve výškách:
„Běžně pro jednoho zaměstnance pořizujeme OOPP pro průmyslové lezení za 25 tisíc korun a pro ochranu těla na léto i zimu za patnáct tisíc korun,“ sčítá náklady na ochranu zdraví jednoho servisního technika pracujícího v nebezpečných výškách Ladislav Kritzbauch. Péče o podmínky práce ve výšce a jejich soustavné zlepšování je podle něj dobrou investicí. Prokazatelně se zvyšuje produktivita a kvalita práce a eliminují rizika. „Ostatně v naší společnosti nebyl dlouhodobě registrován žádný pracovní úraz při pracích ve výškách,“ dodává.
Zpracoval David Mareček, redakce BOZPinfo.cz a Ladislav Kritzbauch, Eurotel
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.