Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová
Je ze zákona možné, aby zaměstnavatel nařídil při práci v noci zdravotní sestře a ošetřovatelce v sociálním zařízení, které tvoří pět budov v uzavřeném areálu, aby každá byla v noci sama na jiné budově? Je to z hlediska jejich bezpečnosti možné? Prosím o odkaz na nějaký právní předpis.
Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět. Žádným předpisem není zakázáno, že by zaměstnanec nemohl pracovat v noci sám. Zákonodárce pouze stanoví pro práci v noci zvláštní podmínky, zejména zajišťuje zaměstnance pracujícího v noci tím, že je povinen se podrobit lékařským preventivním prohlídkám, zda je schopen práci v noci vykonávat, a pak tím, že ukládá zaměstnavateli povinnost zajišťovat pro zaměstnance pracující v noci přiměřené sociální zajištění, zejména možnost občerstvení, a pracoviště, na kterém se pracuje v noci, vybavit prostředky pro poskytnutí první pomoci, včetně zajištění prostředků umožňujících přivolat rychlou lékařskou pomoc.
To vše je ale otázka tzv. prevence rizik ve smyslu ustanovení § 102 zákoníku práce. Zaměstnavatel má totiž jako prvořadou povinnost v bezpečnosti a ochraně zdraví při práci soustavně vyhledávat nebezpečné činitele a procesy pracovního prostředí a pracovních podmínek, zjišťovat jejich příčiny a zdroje. Na základě tohoto zjištění je zaměstnavatel povinen vyhledávat a hodnotit rizika a přijímat opatření k jejich odstranění. To znamená, že si musí vyhodnotit, co všechno zdravotní sestra nebo ošetřovatelka na noční směně kromě dozoru nad zde ubytovanými osobami dělá, kolik osob má na starosti a nakonec, jak je její práce riziková a jaké je riziko pracovního úrazu a jak je zajištěna možnost první pomoci apod.
Každý zaměstnavatel, tedy i sociální zařízení musí mít osobu odborně způsobilou v prevenci rizik (viz § 9 a 10 zákona č. 309/2006 Sb., kterým se upravují další požadavky bezpečnosti a ochrany zdraví při práci v pracovněprávních vztazích a o zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při činnosti nebo poskytování služeb mimo pracovněprávní vztahy (zákon o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci) a tato osoba u zaměstnavatele odpovídá za vyhodnocení rizik a za přijetí potřebných opatření. Je proto třeba se obrátit na ni a zjistit, jak vyhodnotila rizika a jaká jsou přijatá opatření proti možnému vzniku úrazů.
Ještě jednou tedy opakuji, že není obecně stanoveno žádným předpisem, že pracovat v noci osamoceně se nesmí, známe např. práci zaměstnanců u čerpacích stanic apod. Ti také pracují v noci sami a u nich je značné riziko dokonce i fyzického útoku nebo přepadení. Nicméně zaměstnavatel musí v každém případě zaměstnanci vytvořit při práci v noci takové podmínky, aby bylo riziko pracovních úrazů minimalizováno a zároveň musí pracoviště vybavit prostředky, aby zaměstnanec mohl v případě úrazu apod. zavolat první pomoc nebo Policii ČR.
JUDr. Eva Dandová
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
rozšíření dotazu.
Doplnění včerejšího příspěvku
Osamocený noční pracovník