Neslušnost je horší než harassment

Neslušnost je rozšířenější a destruktivnější, než se většina manažerů domnívá. Nahlodává produktivitu, výkonnost, motivaci, tvořivost a solidaritu lidí.

Neslušnost je rozšířenější a destruktivnější, než se většina manažerů domnívá. Nahlodává produktivitu, výkonnost, motivaci, tvořivost a solidaritu lidí.

Sexuální obtěžování na pracovišti je destruktivní a hodně podniků takové chování tvrdě trestá. Jiné typy asociálního chování v práci však procházejí prakticky bez povšimnutí.

V průběhu posledních osmi let dvě americké profesorky managementu - Christina Pearsonová a Christina Porathová, studovaly problematiku "nevhodného chování" na více než 2400 zaměstnancích ve Spojených státech a v Kanadě.

Autorky výzkumu tvrdí, že neslušnost se může zdát prakticky bezvýznamnou prkotinou, ale pro podnik je ve skutečnosti nepříjemnou a drahou záležitostí, neboť může snižovat produktivitu lidí a zvyšovat fluktuaci. S neslušností by se mělo zacházet stejně tvrdě jako se sexuálním obtěžováním.

Neslušným chováním může být například peskování podřízených v přítomnosti jejich kolegů, nebo šíření pověstí a fám. Neblahým jevem mezi kolegy jsou dlouhodobá nepřátelství, kdy dochází k různým odvetám a pomstám.

Polovina lidí, kteří jsou terčem neslušného chování, se nesoustředí na práci, protože si dělá starosti s tím, co je čeká příště. Polovina postižených uvažuje o změně zaměstnání a jeden z osmi skutečně z místa odejde.

Chybou obvykle je, že na rozdíl od sexuálního obtěžování v podnicích nejsou žádná pravidla/normy, kterým by organizace eliminovala neslušné chování. Když si zaměstnanec v takové situaci postěžuje, riskuje, že problém tím jen vyostří a sám na to doplatí.

Obě profesorky navrhují několik základních pravidel pro úspěšný boj s neslušností: netolerovat neslušnost, být maximálně upřímní, zabránit tomu, aby vůbec do organizace byli takoví lidé přijímáni, ptát se odcházejících zaměstnanců proč odešli, sledovat skryté signály, učit slušnosti, a konečně ničit neslušnost všude, kde se vyskytne.

ZDROJ:
Morse, G.: Hidden Harassment. Harvard Business Review, 6/2005, s. 28; výtah - zdroj WWW : http://modernirizeni.ihned.cz/1-10065480-17773280-600000_d-85.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout X youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail