Silvestrovské veselí je již tradičně spojeno s používáním zábavní pyrotechniky (světlic, dělobuchů, petard, rachejtlí apod.). Bohužel každý rok nechtěné následky této zábavní pyrotechniky zaměstnávají hasiče i zdravotnickou záchrannou službu.
Počet požárů způsobených zábavní pyrotechnikou v posledních letech výrazně vzrostl a způsobené škody se pohybují v řádech milionů korun. Nejčastěji hoří trávní porosty, kontejnery s odpady, okrasné keře nebo věci na balkónech. V poslední době dochází i k zapálení odstavených aut a objevují se i případy vyhořelých bytů, do kterých vlétly zapálené světlice.
V období přechodu roku vznikají požáry častěji než v období Vánoc. Různé dělobuchy, světlice a další pyrotechnické „radůstky“ zaměstnávají hasiče nebo i další záchranné a následně také úklidové služby právě v těchto 2 dnech, a to nejvíce ve velkých městech. Podíváme-li se na počty výjezdů, tak loni během Silvestra a Nového roku vyjížděli hasiči k 378 požárům, což je o 108 více, než tomu bylo předcházející rok a o 149 než předloni. V posledních 5 letech značně narostl v časných ranních hodinách dne 1. 1. počet požárů odpadů umístěných v různých místech objektů, popelnic, kontejnerů, trávních porostů a okrasných keřů. Je evidentní, že mnohé z těchto požárů vzniklo v souvislosti s používáním pyrotechniky. Loni jich bylo od půlnoci do tří hodin ráno 194.
Příčiny požárů jsou většinou dobře známy: lidská neopatrnost a nedbalost, nesprávná manipulace se zábavní pyrotechnikou a nedodržování bezpečnostních doporučení. V mnoha případech je na vině i nadměrná konzumace alkoholu, která způsobuje, že lidé přestávají být dostatečně ostražití.
Vybrané případy loňských „silvestrovských“ požárů způsobených zábavní pyrotechnikou
Ve Středočeském kraji vznikl první požár v roce 2020 šest vteřin po půlnoci v Kostelní Lhotě na Nymburku, zahořelo zde zhruba 20 tújí. Požár domu od pyrotechniky byl nahlášen v Karlíku v Praze-západ – pyrotechnika zalétla za fasádu domu, kde způsobila zahoření na polystyrenu, hasiči museli část fasády rozebrat, aby místo řádně prolili vodou. Požár pyrotechniky v uzamčeném voze zase likvidovali hasiči v Brandýse nad Labem – zasahující jednotky musely provést násilný vstup do vozidla a vysokotlakým vodním proudem požár uhasit.
V Ústeckém kraji vyjížděli hasiči ke třem požárům balkónů - v Mostě, Litvínově a Krupce, jednomu požáru střešní krytiny v Lomu v rozsahu 1 x 2 m, v 19 případech hořely odpadkové kontejnery a popelnice a na pěti místech hořely stromy, tráva a keře a na sedmi místech hořel odhozený odpad, většinou krabice od pyrotechniky.
Ještě pohled do Moravskoslezského kraje. Zde loni hasiči na přelomu roku v drtivé většině vyjížděli k zahoření kontejnerů s odpadem krabic od pyrotechniky či keřů a tújí. Největší škodu způsobil požár garáže ve Slezské Ostravě, ke kterému došlo 37 minut po půlnoci. První požár, který byl ohlášen na tísňovou linku v roce 2020, vypukl v Bruntále. Do Kavalcovy ulice tam museli místní profesionální hasiči vyjet k požáru tújí. Plameny poškodily i osvětlení. Naopak posledním požárem, ohlášeným v roce 2019, byl požár kontejneru v ostravském Bělském lese.
Rady a doporučení, jak správně zacházet s pyrotechnikou
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.