Moje známá byla delší dobu v pracovní neschopnosti (PN), měla problémy s nohama, bolesti zad a rukou. Pracovala v podmínkách, které vznik těchto bolestí podporovaly, i když nějakou vrozenou vadu kyčlí má. Zástupce zaměstnavatele ji přesvědčil, aby PN ukončila, že ji převedou na lehčí práci. Poslechla, ale závodní lékařka jí na mimořádné prohlídce po ukončení dlouhodobé PN nepustila do práce. Zaměstnavatel s ní hned ukončil pracovní poměr dohodou a vyplatil dva platy jako odstupné. Práci si rychle našla, ale mnohem méně placenou. Má ještě možnost získat doplatky podle § 139 zákoníku práce?
Tady se ale skutečně bojím, že vám již nic úspěšného a účinného moc neporadím. Dotyčná zaměstnankyně totiž neměla za žádnou cenu uzavírat dohodu o skončení pracovního poměru. Platnost dohody se totiž dost dobře nedá zpochybnit, to by se muselo prokázat, že zaměstnavatel zaměstnankyni k podpisu dohody donutil násilím a to se asi neprokáže. V takových případech je vždy lepší zaměstnavateli sdělit, že dohodu zaměstnanec nepodepíše a ať si zaměstnavatel dělá, co chce. Tady se však již stalo a to již nejde změnit. Podle nyní platné právní úpravy (platné od 1. ledna letošního roku) již doplatek do průměrného výdělku podle § 139 zákoníku práce zaměstnanci přísluší pouze, když byl zaměstnanec převeden na jinou práci:
V daném případě by tedy jedině přicházelo v úvahu ohrožení nemocí z povolání. V tom případě by pak zaměstnankyni po dobu, po kterou by pracovala u zaměstnavatele a byla převedena na jinou práci, příslušel doplatek do průměrného výdělku. Doplatek se však již dnes tzv. nepřevádí k jinému zaměstnavateli, jako tomu bylo za dřívější právní úpravy. Dnes, když již pracovní poměr skončil, by pro dotyčnou zaměstnankyni bylo jediným řešením uznání nemoci z povolání, v tom případě by byl odpovědným posledním zaměstnavatel, u kterého dotyčná pracovala za podmínek, z nichž nemoc z povolání vzniká, bez ohledu na to, jestli pracovní poměr trvá nebo netrvá. Proto doporučuji požádat příslušnou kliniku nemocí z povolání o vyšetření zdravotního stavu (to si může požádat sama zaměstnankyně). Tam pak musí vysvětlit, jak s ní zaměstnavatel ukončil pracovní poměr a oni ji sdělí, jestli má naději na uznání nemoci z povolání. Žalovat zaměstnavatele o neplatnost skončení pracovního poměru za situace, kdy zaměstnankyně sama podepsala dohodu, podle mého názoru nemá cenu, to by byl předem prohraný boj.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
Trochu jiný názor
Pokusný příspěvek
trochu jinak