Na dotaz odpověděl Robert Křepinský z Rady vlády pro BOZP.
Pracuji jako seřizovač a opravář (údržbář) na výrobní lince. Paní, která pracuje také na výrobní lince, spadla a zlomila si ruku. Mistr směny po mně žádal, abych ji zavezl ve 3 hodiny ráno do 30 km vzdálené nemocnice. Může mi to zaměstnavatel nařídit? Může zraněnou osobu odvézt kdokoli, proškolená osoba, nebo jen záchranka?
V případě vzniku úrazu na pracovištích zaměstnavatele je povinností každé osoby, pokud tím neohrozí sama sebe, poskytnout první pomoc a oznámit toto poškození zdraví svému nadřízenému [§ 106 odst. 4 písm. h) zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů (ZP)], který je pak povinen zajistit objasnění příčin a okolností vzniku tohoto pracovního úrazu (§ 105 odst. 1 ZP). Za tím účelem je povinností zaměstnavatele podle ustanovení § 103 odst. 1 písm. j) ZP zajistit zaměstnancům poskytnutí první pomoci a podle § 2 odst. 1 písm. f) zákona č. 309/2006 Sb., o zajištění dalších podmínek BOZP, ve znění pozdějších předpisů, vybavit pracoviště v rozsahu dohodnutém s poskytovatelem pracovnělékařských služeb prostředky pro poskytnutí první pomoci a prostředky pro přivolání poskytovatele zdravotnické záchranné služby.
V rámci odvozu zraněného lze, podle povahy zranění, přivolat zdravotnickou záchrannou službu, či v případě poškození zdraví, u kterého není nutná asistence zdravotnického pracovníka, odvézt tuto osobu do zdravotnického zařízení určeným dopravním prostředkem. Nemůže Vám však být tato povinnost uložena, neboť není součástí Vašeho druhu práce.
Samozřejmě v případě použití služebního vozidla je nutné, aby zaměstnavatel zajistil seznámení zaměstnance podle ustanovení § 103 odst. 2 a 3 ZP s právními a ostatními předpisy k zajištění BOZP, což je kromě dopravních předpisů také seznámení s návodem k obsluze dopravního prostředku. V případě použití soukromého vozidla vlastníkem tohoto prostředku odpadá seznámení s návodem k obsluze. Musíme si totiž uvědomit, že by v případě Vašeho poškození zdraví při dopravní nehodě v rámci převozu zraněného zaměstnance do zdravotnického zařízení, došlo ke vzniku pracovního úrazu v souladu s ustanovením § 271k ZP. Z tohoto důvodu je nutné, aby zaměstnavatel mohl mít uvedenou činnost zajištěnou proškolenou osobou, kde ovšem nestačí jenom znalost dopravních předpisů, ale též znalost ovládání svěřeného vozidla.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.