Čtěte další pokračování ze seriálu článků na téma BOZP ve virtuální realitě.
Bezpečnost a ochrana zdraví při práci je nedílnou součástí každé firmy a pracovní pozice. I když se pro různé pozice může měnit, je potřeba, aby splňovala striktní normy i předpisy. Každý zaměstnanec musí být s pravidly BOZP dostatečně obeznámen. Nehody a zranění na pracovišti jsou právě často zapříčiněny neznalostí základů bezpečnosti práce a nepřipraveností zaměstnanců. V tomto případě se dá využít jedna z hlavních výhod virtuální reality, a to zaručená pozornost uživatele. Zaměstnanci během školení BOZP ve virtuální realitě nemají prostor na rozptýlení a plně se soustředí na přípravu. Další způsob, jak připravit zaměstnance na krizové situace, je reálná zkušenost. Teorie a povídání o tom, jakým hasicím přístrojem uhasit požár, je sice užitečné, ale jakmile tato situace nastane, mnoho lidí zmatkuje a nejsou schopni si vzpomenout právě na probíranou teorii. Samozřejmě nemůžete v reálném prostředí simulovat požár nebo explozi, ale ve virtuální realitě ano. Zaměstnanec si vyzkouší svoje reakce na reálnou situaci a naučí se eliminovat chyby. Mimo jiné snížíte riziko zranění zaměstnanců již při školení bezpečnosti práce.
Scénáře ve virtuální realitě nemusíte využívat pouze pro nově příchozí zaměstnance, ale i pro ty, kteří již školením BOZP prošli. Může se jednat o takzvané aktualizační školení, kdy si zaměstnanci připomenou základy a vy jako zaměstnavatel budete mít možnost ověřit jejich dovednosti a přípravu.
„Pokud zvolíte vhodný implementační postup, můžete garantovat doručitelnost pro všechny zaměstnance a jejich řádné proškolení. Vytvoření virtuálního trenéra ušetří práci trenérovi, který by ve správném případě trávil čas s každým jednotlivým zaměstnancem. I mistr tesař (trenér) se může utnout, ale jeho virtuální dvojče bude pokaždé komunikovat stejně a bez chyb,“ řekl Ing. Marek Bárdy, Ph.D. (CEO společnosti Virtual Reality Training s.r.o.). V dnešní době je virtuální realita na uživatelsky přívětivé úrovni, takže se nemusíte bát, že práce s brýlemi pro VR je složitá a pouze pro „ajťáky“. Správně použitá virtuální realita práci zefektivní!
Ukázka videí:
OOPP ve zdravotnictví – COVID-19 - https://www.youtube.com/watch?v=NjVaPYXLSlI
Manipulace s ostrými předměty - https://youtu.be/W4v_k78XgwQ
Poranění ostrými předměty - https://youtu.be/cQ3MQl5FV_w
Plakáty:
BEZPEČNOST A OCHRANA ZDRAVÍ PŘI PRÁCI VE VIRTUÁLNÍ REALITĚ
SAFETY AND HEALTH AT WORK IN VIRTUAL REALITY
VIRTUÁLNÍ REALITA A JEJÍ VYUŽITÍ PRO ŠKOLENÍ ZAMĚSTNANCŮ
BEZPEČNOST A OCHRANA ZDRAVÍ PŘI PRÁCI VE VIRTUÁLNÍ REALITĚ Nácvik správného používání OOPP při ochraně proti onemocnění covid-19
BEZPEČNOST A OCHRANA ZDRAVÍ PŘI PRÁCI VE VIRTUÁLNÍ REALITĚ Nácvik bezpečné manipulace s ostrými předměty
BEZPEČNOST A OCHRANA ZDRAVÍ PŘI PRÁCI VE VIRTUÁLNÍ REALITĚ Nácvik správného zacházení s ostrými předměty
Zaujalo vás využití VR ke školení zaměstnanců? Chcete vyzkoušet nebo použít scénáře ve VR pro své zaměstnance, tak neváhejte vyplnit formulář Zájem o scénáře ve virtuální realitě.
Přehled dalších článků:
Tento výsledek byl finančně podpořen z institucionální podpory na dlouhodobý koncepční rozvoj výzkumné organizace na léta 2018–2022 a je součástí výzkumného úkolu 11-S4-2021-VUBP Virtuální realita v BOZP, řešeného Výzkumným ústavem bezpečnosti práce, v. v. i., v letech 2021–2023.
Hlavní řešitel výzkumného úkolu: Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Spoluřešitelé: XR Institute s.r.o. (institut zaměřený na vědu a výzkum v oblast virtuální reality, který vzešel z CIE - Centre for Industrial Engineering) a VR Training s.r.o.
Zadavatel: Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR
Kontaktní osoba:
Ing. Anna Cidlinová, Ph.D.
Projektový manažer
tel.: +420 603 931 918
e-mail: cidlinova@vubp-praha.cz
Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9, 110 00 Praha 1
www.vubp.cz | www.bozpinfo.cz
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.