Kdy a za jakých podmínek a v jaké délce má pracovník nárok na bezpečnostní přestávku v tzv."horkém" provozu ve slévárně kovů? Pracuji ve 12hodinovém nepřetržitém provozu, mám tedy také nárok na příplatek za nepřetržitý provoz?
Vaše otázka je složitější. To není otázka jen tzv. bezpečnostních přestávek jako mají např. řidiči po 4,5 hodinách řízení. V horkém provozu jde o tzv. dlouhodobě a krátkodobě únosnou pracovní tepelnou zátěž. Podle ustanovení § 4 odst. 2 nařízení vlády č. 178/2001 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví zaměstnanců při práci, ve znění pozdějších předpisů, platí, že na pracovištích, kde jsou překračovány hodnoty přípustných mikroklimatických podmínek v důsledku tepelné zátěže z technologických zdrojů, a na ostatních pracovištích za mimořádně teplých dnů musí být doba výkonu práce upravena tak, aby nebyly překračovány hodnoty dlouhodobě a krátkodobě únosné pracovně tepelné zátěže. Tyto hodnoty a doby výkonu práce jsou upraveny v části B přílohy č. 1 k tomuto nařízení. Dlouhodobě únosná pracovně tepelná zátěž je limitována množstvím vody ztracené potem a dýcháním a to se musí zjistit hygienickým měřením. Podle toho se pak stanoví hodnoty dlouhodobě únosné pracovně tepelné zátěže a ty jsou uvedeny v tabulce č. 4. Váš zaměstnavatel tedy musí mít zjištěno podle teploty prostředí, v kterém pracujete, podle sálání technologických zařízení a především podle vašeho energetického výdeje vaši dlouhodobou a krátkodobě únosnou tepelnou zátěž. Podle toho pak vám musí stanovit, po jak dlouhé době máte práci přerušit, kolik ochranných nápojů vám poskytne atd. Pokud to zaměstnavatel nemá stanoveno, pak doporučuji se obrátit na příslušné územní pracoviště krajské hygienické stanice (bývalou okresní hygienickou stanici) a požádat je, aby vám provedli příslušná měření.
Pokud se týká příplatku, tak příplatek za nepřetržitý provoz není. Zákoník práce zná příplatek za práci přesčas, za práci ve svátek, za práci v noci, za práci v sobotu a neděli a za práci ve ztíženém a zdraví škodlivém pracovním prostředí. Jinak ale zákoník práce je postaven na principu liberalizace, takže není vyloučeno, aby zaměstnavatel poskytoval zaměstnancům pracujícím v nepřetržitém provozu příplatek. Podle ustanovení § 117 zákoníku práce platí, že za dobu práce ve ztíženém pracovním prostředí přísluší zaměstnanci dosažená mzda a příplatek. Příplatek za práci ve ztíženém pracovním prostředí činí nejméně 10 % částky minimální mzdy. Podle nařízení vlády č. 567/2006 Sb., o minimální mzdě, o nejnižších úrovních zaručené mzdy, o vymezení ztíženého pracovního prostředí a o výši příplatku ke mzdě za práci ve ztíženém pracovním prostředí, platí, že ztíženým pracovním prostředím je mimo jiné pracovní prostředí, ve kterém jsou překračovány hodnoty přípustných mikroklimatických podmínek stanovené zvláštním právním předpisem a ani při používání dostupných použitelných osobních ochranných pracovních prostředků a úpravy režimu práce nelze vyloučit poškození zdraví. To je však práce v nevyhovujících mikroklimatických podmínkách, která je podle vyhlášky č. 432/2003 Sb., kterou se stanoví podmínky pro zařazování prací do kategorií, limitní hodnoty ukazatelů biologických expozičních testů, podmínky odběru biologického materiálu pro provádění biologických expozičních testů a náležitosti hlášení prací s azbestem a biologickými činiteli zařazena do kategorie třetí a čtvrté. Podle této vyhlášky se do třetí kategorie zařazuje práce vykonávaná za podmínek, kdy nejsou dodržovány přípustné mikroklimatické podmínky stanovené zvláštním právním předpisem a ochrana zdraví osob vyžaduje úpravu doby práce v rozsahu stanoveném zvláštním právním předpisem. Do čtvrté pracovní kategorie se zařazuje práce vykonávaná za podmínek, kdy jsou překračovány hodnoty přípustných mikroklimatických podmínek stanovených zvláštním právním předpisem a ani při používání dostupných použitelných osobních ochranných pracovních prostředků a úpravy režimu práce nelze vyloučit poškození zdraví. Toto zařazení do kategorie musí mít váš zaměstnavatel také provedeno a musí vás s ním prokazatelně seznámit. Podle toho si pak zjistíte, jestli máte právo na příplatek za práci ve ztíženém pracovním prostředí nebo ne.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
Poznámky k tepelné zátěži
Doplnění odpovědi JUDr. Dandové