Pracuji na KHS jako referentka. Při kontrolách v kuchyních bych měla mít plášť, zaměstnavatel však spoléhá, že mi tento plášť (eventuálně pokrývku hlavy, boty) poskytne kontrolovaná osoba. Dříve jsem tyto pláště, kalhoty, košile atd. dostávala od zaměstnavatele, teď prý nemám nárok. Je tomu skutečně tak?
V tomto směru se nic nezměnilo ani na zákonných ustanoveních ani na výkladové praxi. Každý zaměstnavatel, tedy i krajská hygienická stanice, je povinen provádět ve smyslu ustanovení § 102 zákoníku práce prevenci rizik a hodnotit, do jaké míry jsou zaměstnanci vystaveni riziku a následně přijímat opatření, aby riziko bylo minimalizováno. Podle § 104 odst. 1 zákoníku práce platí zásada, že tam, kde není možno riziko odstranit, musí zaměstnavatel poskytnout zaměstnancům osobní ochranné pracovní prostředky. Jak vyplývá z Vašeho dotazu, chodíte na kontroly, jste vystavena riziku působení biologických činitelů a to je velice závažné riziko, které nelze podceňovat. Váš zaměstnavatel nemůže nařídit zaměstnavateli, u kterého budete provádět kontrolu, aby Vám příslušný OOPP (tedy ochranný oděv a ochrannou obuv) poskytl, platí zásada, že OOPP poskytuje zaměstnavatel svým zaměstnancům. Navíc z žádného předpisu nevyplývá, že kontrolovaný zaměstnavatel Vám musí OOPP zapůjčit, on ho v praxi ani nemusí mít, tedy nemusí mít vhodné OOPP, myslím hlavně velikostí apod.
Váš zaměstnavatel evidentně šetří, ale šetření v oblasti BOZP je to poslední, co může zaměstnavatel učinit. To je do jisté míry hazard se zdravím zaměstnanců. Vnímám, že zaměstnavatel ví, že by Vám musel poskytnout více plášťů a že by musel zajistit jejich pravidelné čištění a údržbu, protože nelze připustit, abyste jeden plášť používala pro více kontrol, mohla byste přenášet riziko nákazy biologickými činiteli. To bude stát nějaké peníze, ale s tím se nedá nic dělat, když máte svoji práci vykonávat správně. Tady jde nejen o Vaše zdraví, ale i o zdraví ostatních zaměstnanců a ostatních osob, protože když budete kontroly dělat v civilním oblečení, můžete z pracoviště na pracoviště nebo i domu přenášet různé nákazy.
I Vaše krajská hygienická stanice by měla mít osobu odborně způsobilou v prevenci rizik (podle § 9 a § 10 zákona č. 309/2006 Sb., o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci), tak Vám doporučuji se obrátit na ni a pokud neuspějete u svého zaměstnavatele, tak se obraťte přímo na hlavního hygienika ČR, ten by asi takový nepořádek netoleroval.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
OOP - OOPP
Re: OOP - OOPP
OOPP jinak
Re: OOPP jinak
Re: OOPP jinak
Pouze upřesňuji:
Re:
Re:
Re:
Re:
Re
Re: Re
Re: Re
OOPP, referentka KHS
Re: OOPP, referentka KHS
Re: OOPP, referentka KHS