Povinnost lékařských prohlídek u řidičů z povolání je stanovená podle § 87, zákona č. 361/2000 Sb. Vztahuje se však režim lékařských prohlídek i na řidiče, kteří používají služební vozidlo zaměstnavatele k pracovním cestám v tzv. referentském režimu, a u kterých není řízení vozidla sjednaným druhem práce v pracovní smlouvě?
Podle ustanovení § 87 odst. 1 zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů je „Pravidelným lékařským prohlídkám je povinen se podrobovat
Jak vyplývá z ustanovení § 87 odst. 1 písm. b) výše citovaného zákona povinen se podrobit lékařským prohlídkám pouze řidič, který řídí motorové vozidlo v pracovněprávním vztahu, tedy zaměstnanec, který má v pracovní smlouvě výslovně sjednán jako druh práce „řidič“.
Pokud má zaměstnanec sjednán jiný druh práce a pouze v souvislosti s výkonem sjednaného druhu práce řídí referentské vozidlo, zákon č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů na něj nedopadá. Tady skutečně záleží na sjednaném druhu práce v pracovní smlouvě. Zaměstnanec, který má např. sjednán druh práce zámečník a protože jeho firma poskytuje zákazníkům servisní služby, musí používat referentské vozidlo, byť jeho hlavní náplní činnosti je práce zámečníka, opraváře a řízení vozidla je jen nezbytnost, aby mohl zajistit služby zákazníkům v bytě. On je zaměstnanec jako každý jiný a pro něj platí především zákoník práce. Jeho zaměstnavatel musí ve smyslu ustanovení § 132a zákoníku práce vyhodnotit rizika jeho práce a stanovit příslušná opatření. Mezi tato opatření může také zahrnout lékařské preventivní prohlídky, jejichž rozsah a četnost si však stanoví sám po zmíněném vyhodnocení rizik nebo do konzultaci se svým lékařem závodní preventivní péče.
Nakonec není vyloučeno, aby zaměstnavatel nestanovil rozsah a četnost lékařských preventivních prohlídek obdobně jako je v ustanovení § 87 odst. 2 zákon č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů. K tomu ho svým způsobem vede i ustanovení § 1 nařízení vlády č. 168/2002 Sb., kterým se stanoví způsob organizace práce a pracovních postupů, které je zaměstnavatel povinen zajistit při provozování dopravy dopravními prostředky podle kterého „Zaměstnavatel při provozování dopravy dopravními prostředky organizuje práci zaměstnanců v souladu s tímto nařízením, se zvláštními právními předpisy, návodem dodaným výrobcem pro provoz a používání dopravních prostředků a místním provozním bezpečnostním předpisem vydaným zaměstnavatelem, kterým se stanoví pracovní a technologické postupy pro bezpečné provozování dopravy,bezpečnost provádění jednotlivých pracovních operací s ohledem na zvláštnosti pracoviště a pracovní prostředí, na možné ohrožení zaměstnanců povětrnostní situací a na pravidla dorozumívání mezi zaměstnanci při pracovních operacích.“ A zde pak zákonodárce práce odkazuje pod čarou na zákon č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů..
Podle tohoto nařízení vlády má totiž zaměstnavatel ještě povinnost vypracovat tzv. místní provozně bezpečnostní předpis, do kterého může zapracovat i četnost lékařských preventivních prohlídek jeho zaměstnanců, kteří řídí referentská vozidla.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
Sjednaný druh práce u řidičů referentů
Lékařské prohlídky řidičů referentských vozidel.
Nemohu souhlasit.
Žádná policie nemá a nebude mít oprávnění zadržet řidičské