Když onemocní pracoviště

Zdroj: 

Takzvaný "syndrom nemocných budov" je pro lidský organizmus velmi nebezpečný, neboť může člověku během jediného dne způsobit nevratnou ztrátu cenné obranyschopnosti. Příčiny jsou různé - prach v koberci, dezinfekční přípravky používané v budově, průvan a samozřejmě zabiják průdušek - klimatizace. Symptomy se mohou rozvinout např. v angínu, ale objevit se může i daleko závažnější onemocnění.

Takzvaný "syndrom nemocných budov" je pro lidský organizmus velmi nebezpečný, neboť může člověku během jediného dne způsobit nevratnou ztrátu cenné obranyschopnosti. Příčiny jsou různé - prach v koberci, dezinfekční přípravky používané v budově, průvan a samozřejmě zabiják průdušek - klimatizace. Symptomy se mohou rozvinout např. v angínu, ale objevit se může i daleko závažnější onemocnění.

Tzv. syndrom nemocných budov (sick building syndrome - SBS) popisuje situaci, kdy se u pracovníků objeví symptomy nemoci kvůli různě dlouho trvajícímu pobytu v budově, kde se pracovní činnost vykonává. Příčina příznaků však není vždy známá.

Jaké mohou být symptomy spojené se SBS?

Bolesti hlavy, pálení očí, zánět nosohltanu, kožní problémy, kašel, malátnost, žaludeční potíže a projevy únavy. Tyto příznaky se rychle zhoršují po opuštění budovy, kde postižený pracuje.

Ačkoli jsou příčiny neznámé, v současné době odborníci BOZP rozvinuli několik teorií, které se snaží jevy symptomy osvětlit:

  1. Chemické znečištění v okolí budovy. Nebezpečné látky se dostávají vzduchem do budovy okny či ventilací.
  2. Znečištěné koberce či čalouněné židle. Čistící prostředky, které se v budově používají obsahují chemikálie způsobující záněty
  3. Vysoký nebo naopak nízký stupeň vlhkosti.
  4. Špatná ventilace. Zde se nejedná o klimatizaci!

Jaké úkony bychom měli omezit:

  • Neustále měnit teplotu v místnosti
  • Používání parfémů a osvěžovačů vzduchu

Specifickým případem resp. příčinou, která může ohrozit zdraví pracovníka je klimatizace. Při správném používání však k ohrožení zdraví nedojde.

  1. Zaměstnanec by neměl sedět, popř. vykonávat pracovní činnost v blízkosti průvanu resp. klimatizací přiváděného proudu. Ta extremně ochlazuje organizmus a rychle odpařuje pot.
  2. V současných teplotních podmínkách by rozdíl mezi vnější a teplotou a teplotou v místnosti neměl převyšovat 5-6 stupňů Celsia.  Pokud by byl rozdíl vyšší organismus má velké problémy s vyrovnáním rozdílu teplot. Navíc se opět objeví příznaky jako suchý kašel, pálení očí atd. Ve Spojených státech se to nazývá „common cold.“ Tj. člověk se nachladí a imunita je ochromena, čímž se snižuje obranyschopnost organismu. Člověku pak má akutní záněty a infekce, z nichž nejčastější je angína.

Vedle symptomů spojených se syndromem nemocných budov může klimatizace, ačkoli je hlavním důvodem časté sledování obrazovky počítače, způsobovat zvláštní onemocnění zraku zvané „suché oko“. Při této nemoc pálí, červenají a svědí oči, což je způsobeno malou tvorbou slzné tekutiny. Problém v podstatě vyřeší umělé slzy, které jsou k dostání v lékárně, časté přestávky, zvlhčovače vzduchu, vyhýbání se průvanu, dostatečný přísun tekutin.

Mnohem závažnější „nemocí budov“ je např. nemoc legionářů resp. legionářská nemoc. 

Legionelóza je bakteriální onemocnění atmosférického původu, která se obvykle projevuje dvěma formami.
1. Legionářská nemoc je závažnější forma nemoci, jejímž příznakem je vysoká horečka ústící v těžký zápal plic
2. Pontická horečka je charakterizována prudkými, ale ne vážnými horečnatými stavy
Člověk může být infikován nemocí v nemocničním i mimo nemocniční prostředí. V obou případech hrají hlavní roli systémy vodovodních potrubí, klimatizací a další podobná zařízení.

Historie a průběh nemoci

S Legionářskou nemocí se veřejnost poprvé setkala v roce létě 1976. Ve městě Philadelphia tehdy probíhalo setkání amerických legionářů z druhé světové války. Během dvou až deseti dnů se u účastníků setkání projevily symptomy nemoci jako vysoká horečka, zimnice, bolesti hlavy, bolesti svalů. U některých jedinců se vyskytl suchý kašel, bolesti na hrudi, sípavý dech, psychické poruchy, zvracení a průjem. Vše se nakonec rozvinulo v těžký zápal plic. 34 lidí z 211 zemřelo  Jelikož bylo vypuknutí infekce tak široké, federální a místní lékařské organizace spustily nejrozsáhlejší výzkum v historii státu (před rokem 1980) ke zjištění příčiny nemoci.


Bakterie Legionella pneumophila

Tato bakterie se řadí do rodiny Legionellaceae. V této rodině je v současné době 48 druhů a přes 70 serózních skupin. Legionela je snadno k nalezení ve vodním prostředí, občas také v půdě. Bakterie může žít přežívat v různých podmínkách ( při teplotě 0–63 ºC, nebo v prostředí, kde hodnoty Ph jsou mezi 5.0-8.5). Teplota však je rozhodujícím činitelem pro rozmnožování bakterie.  Např. kolonizace bakterií v nádobách s teplou vodou bude pravděpodobnější, když se teplota bude pohybovat mezi 40–50ºC. Legionela dále oplývá vlastností, která jí dává možnost držet se ve vodním prostředí na různých materiálech (plastických, gumových, dřevěných).

 
Legionářská nemoc v ČR

V ČR je znám případ nakažen v transplantačním centru IKEM v Krči. Bohužel  zemřelo šest pacientů, kteří byli v pooperačním stavu. Nákaza vzešla  z instantních nápojů (voda z kohoutku). Díky bohu se tam již používá voda balená.

Jak se nemoc léčí ?

Hlavními léky jsou antibiotika – erytromycin, rifampicin, doxycyklin či cefalosporiny III. generace. Zhruba u 1/3 pacientů se předpokládá nedostatečné dýchání, které musí být podpořeno přístroji.

Prevence

Je nutné se zaměřit na vodní zdroj (většinou venkovní prostředí) a provést kontrolu rozvodů. Dobře se uplatňuje metoda přehřát a propláchnout trubky alespoň jednou měsíčně. Voda se povaří a cca. 5 minut se nechá téct z kohoutku resp. synchronně  ze všech kohoutků (stačí jeden nepropláchnutý kohoutek a bakterie slaví návrat zpět). Při 80 °C je bakterie Legionella pneumophila zneškodněna za několik vteřin, při 70 °C za několik minut a při 60 °C za více minut. Tato metoda by se měla uplatňovat zvláště v nemocnicích a podobných zařízeních, nicméně je též doporučeno ji využívat v domácnostech. 

Autor článku: 

Komentáře

V naprostém zděšení a totálním zhnusení

31.07.2006 - 03:46 Dagmar Trefílková
Pane Černý, po přečtení Když onemocní pracoviště - opět zjišťuji, jak nedokonalé jsme struktury. Musím se ale přiznat, že nechápu, proč se příznaky SBS rychle zhoršují po opuštění budovy, kde ten postižený pracuje. Když jsem měla bolesti hlavy, tak se mi po odchodu z klimatizované budovy naopak ulevilo. Kromě toho mi ty symptomy přijdou tak elementární, že je málem lepší nic nevědět. Vždyť takto začíná celá řada závažných onemocnění. No a tu fialovou chlupatou potvoru nechci potkat ani omylem. Zbývá konstatovat, že jen jakoby pouhou náhodou je v této super-technicko-moderní společnosti vůbec ještě někdo zdravý. Každopádně díky za ty informace a pod dojmem přečteného zásadně odmítnu i tu nejlukrativnější nabídku, pokud bude klimatizovaná. DT:-)

Odpověď paní Trefilíkové.

31.07.2006 - 07:32 Václav Syrový
Dobrý den paní Trefilíková. Chápu plně Vaše zděšení nad přečteným článkem. I já jsem byl zděšen, když jsem uvedené informace před 40 lety četl. I u nás V ČSSR byl již konference k syndromu nemocných budov. Někdy v 80 letech v Tatranské Lomnici. To co uvádí pan Černý ve svém příspěvku je ale bohužel jen část všech škodlivin ve kterých žijeme a pracujeme. Protože obdobné podmínky máme i ve svých bydlištích doma,  kde inhalujeme skoro totéž na pracovišti. Pokud budu mít o víkendu čas, tak bych některé další noxy ke článku pana Černého doplnil, pokud to již neudělá některý jiný kolega. Zatím bych doplnil pouze možnost prevence, a to dlouhý pobyt na čerstvém vzduchu, s vysokou fyzickou zátěží, aby se vypláchly i nejhlubší hlubiny plicních sklípků (alveolů) od nečistot tam    nanesených z pracovišť i domovů, a hlavně nekouřit. Nikde. Přeji pěkný den. Syrový.   

Re: Odpověď paní Trefilíkové.

31.07.2006 - 11:53 Anonym
<EM><FONT color=blue>Dobrý den pane Syrový. Děkuji za vaši reakci. Chápu, že ta problematika je obsáhlá, ale kdyby pan Černý detailně popsal všechny ty nepříjemnosti, tak snad ani nemám sílu reagovat. Děkuji předem za váš nápad doplnit informace o prevenci. Se zájmem si přečtu. Hezký den. DT:-)</FONT></EM>

I SBS lze účinně čelit

01.08.2006 - 00:46 Petr Markl
<P>Vážení kolegové,</P> <P>po přečtění článku o "nemocných budovách" mi to nedalo, abych si některé údaje neověřil jinde. Podíval jsem se na <A href="http://www.epa.gov/iaq/pubs/sbs.html">http://www.epa.gov/iaq/pubs/sbs.html</A>&nbsp;, kde je pojednání o SBS v originále. Některé údaje sedí, některé se malinko liší (např. symptomy SBS po opuštění budovy rychle odeznívají). V každém případě však je na uvedeném odkazu naznačeno, jak na případný problém konkrétně jít nebo naopak, co je při řešení vnitřního ovzduší budov možné použít jen s určitými omezeními, pokud vůbec.</P> <P>Máte-li někdo čas, zkuste to přeložit.</P> <P>Petr Markl<BR><A href="http://www.markl.cz">http://www.markl.cz</A><BR><A href="http://www.safety-21.com">http://www.safety-21.com</A><BR></P>

Když onemocní pracoviště

02.08.2006 - 14:21 -Dr A.Lajčíková, SZÚ Praha
<P>V uvedeném článku je řada odborných chyb:</P> <P>1. Syndrom nemocných budov není nemoc (slovo syndrom značí soubor příznaků), nezpůsobuje v žádném případě nevratné poškození zdraví, jak&nbsp;je uvedeno.</P> <P>2.&nbsp;Pro SBS&nbsp;svědčí řada příznaků, jejichž příčina dodnes není známa a podezříváno a zkoumáno je mnohem více faktorů, než autor uvádí. Na základě dosavadních znalostí je na prvním místě podezřelých příčin SBS špatně zaregulované větrání, vysoký obsah škodlivin v ovzduší, (různé chem.látky, prach, plísně, odéry, nízká či nopak vysoká vlhkost vzduchu&nbsp;, vysoká koncentrace pozitivních vzdušných iontů aj.</P> <P>&nbsp;3. Co je ale charakteristické pro SBS,&nbsp; potíže po opuštění nemocné budovy ustupují. Autor chybně uvádí, že se zhoršují.</P> <P>4. Klimatizace rozhodně není "zabiják průdušek", toto tvrzení lze označit za&nbsp;šíření poplašné zprávy. Musí být ovšem &nbsp;správně zaregulovaná a technicky v pořádku. Klimatizace nezpůsobuje angínu, jak autor uvádí. Angína je streptokoková infekce. V klimatizovaném prostředí je vzduch filtrován a infekčních agens v ovzduší je prokazatelně méně.&nbsp;</P> <P>5. Podle Světové zdravotnické organizace, která SBS uznala jako nozologickou jednotku již v r. 1983, jsou pro SBS typické tyto příznaky: postižení sliznic, dolních cest dýchacích, kůže a centrální nervové soustavy. K SBS nepatří infekce a jiné nemoci, jako např. autorem uváděná legionelóza.</P> <P>6. Lehčí forma nákazy legionelou se nazývá Pontiacká horečka, nikoliv Pontická.&nbsp;</P> <P>&nbsp;V textu jsou další tvrzení k diskuzi, ale nechci zacházet do podrobností.Text by měl být jistě čtivý, ale především odborně správný.&nbsp;</P>

Když onemocní pracoviště

02.08.2006 - 14:46 Z.Mathauserová
<P>Vnímání klimatizace je velmi individuální záležitostí. Jsou i jedinci, kteří klimatizovaný prostor vůbec nesnášejí (jako např. jízdu metrem), ale ostatní populace se s prostředím klimatizovaných budov vyrovnává bez větších problémů. Podmínkou je ovšem dobře navržený, provozovaný a udržovaný vzduchotechnický systém. Případné problémy potom mohou být způsobeny tak, jak je v článku uvedeno - špatným umístěním pracovního místa, které je v "průvanu", velkým rozdílem teplot mezi klimatizovaným prostorem a vnějším prostředím apod. Problémem současné doby je velikost klimatizovaných prostor, kdy se v administrativních budovách jedná o pracoviště typu open space, třeba i se 100 pracovníky v jednom prostoru. Při takovém množství individualit na jednom místě není možné&nbsp;zajistit podmínky prostředí (především teploty) tak, aby vyhovovaly každému. Na nespokojenosti se potom podílí i pocit ztráty soukromí, psychické i psachosociální faktory a další.</P> <P>SBS zvlášť ve spojení s klimatizací je velmi složitý a na celém světě zkoumaný problém, který autor poněkud zjednodušuje a uvání i celou řadu zavádějících informací. Např. příznaky související s SBS mizí po opuštění budovy, nezhoršují se a jednodenní pobyt v klimatizované budově nemůže "způsobit nevratnou ztrátu cenné obranyschopnosti".&nbsp; Diskusi by si zasloužila i část týkající se legionely (mimochodem jedná se o Pontiackou horečku).</P>

Reakce autora článku

08.08.2006 - 14:26 Jan Černý
Milí čtenáři, děkuji vám za vaše velmi zajímavé podněty a názory, samozřejmě i ty negativní. K mé reakci přidávám zdroje, z nichž jsem čerpal. Článek rozhodně nebyl napsán za účelem poplašné zprávy. Má striktně informativní charakter a věřím, že pokud čtenář má o tuto tématiku zájem najde si další zdroje pohodlně sám. Můj nekompromisní přístup ke klimatizaci též pochází z vlastních nedobrých zkušeností. Závěrem dodávám, že si cením odborných informací, které jsem si z vašich reakcí odnesl a mohu je použít ve své další činnosti. Chyba pontiacká-pontická byla způsobena překlepem. Přeji všem krásný a úspěšný den v tomto podzimním srpnu. Jan Černý (autor článku) http://www.bbc.co.uk/health/healthy_living/health_at_work/physical_sickbuildingsyndrome.shtml http://www.worksafereps.org.nz/hazards/1054778703_1518.html http://www.eric.sa.gov.au/uploaded_files/gs41i.pdf http://www.niehs.nih.gov/external/faq/legion.htm http://www.patient.co.uk/showdoc/27000191/

Re: Děkuji autorovi článku

09.08.2006 - 10:15 Dagmar Trefílková
Pane Černý, děkuji, že jste se vrátil "na místo činu" a uvedl vaše zdroje pro napsání tohoto článku. Skutečnost, že jste článek obohatil o vlastní zkušenosti, hodnotím velmi pozitivně, protože to je pokaždé onen zlomový okamžik, kdy v záplavě technických a odborných informací vynikne lidský faktor. Pak teprve i ta nejodbornější problematika může být přínosem pro laickou i odbornou veřejnost, a to byl, myslím, váš záměr. Přeji vám hodně úspěchů v další činnosti.DT:-)

Když onemocní pracoviště

10.08.2006 - 13:44 Dr Lajčíková, SZÚ
<P>Zájemcům o problematiku&nbsp;syndromu nemocných budov doporučuji seriózní informace: <A href="http://www.epa.gov/iaq/pubs/sbs.html">www.epa.gov/iaq/pubs/sbs.html</A>.</P> <P>Není třeba složitě hledat a surfovat po chybných a pochybných webových stránkách. Ty, které doporučuji, patří EPA - U.S. Environmental Protection Agenycy.</P> <P>Sama se problematikou zabývám více než čtvrt století. Příčinu SBS &nbsp;se dosud nezdařilo odhalit. Každoročně se konají konference u nás i ve světě, problémům SBS věnované. V současnosti se k problému přistupuje z jiné strany, zkoumají se tzv. zdravé budovy&nbsp; a hledá se, čím se odlišují, proč v nich lidé příznaky SBS netrpí.</P> <P>&nbsp;</P>

Doporučení získání informací

13.08.2006 - 09:12 Václav Syrový
Dobrý den paní Trefilíková. Omlouvám se, že jsem se Vám neozval, kromě normálního deficitu času jsem měl ještě několik pracovních problémů, poslední&nbsp;tragický není ještě zcela uzavřen. Když jsem si&nbsp;připravoval podklady pro odpověď zjistil jsem že ta problematika je tak náročná, že by to vydalo spíše na nějakou publikaci než na příspěvek do diskuze. A navíc by bylo vhodné ponechat podrobnosti fundovaným odborníkům. &nbsp;Proto bych Vám, doporučil najít si odpověď na vebových stránkách SZÚ, dále uvedu jednotlivé názvy stránek, tak jak jsem je procházel já. Centrum pracovního lékařství, vzdělávání, semináře, materiály ze semináře, 7. konzultační den 16.2.06, syndrom nemocných budov(SBS)(MUDr. A.Lajčíková). Dále jsem našel poměrně hodně informací v Československé hygieně (původní práce, seriozní práce), v ročnících 1984- 1986. Dále jsem se již bohužel nedostal ani ČS hygieně, ani v jiných zdrojích. Ještě k uváděné problematice existuje literatura&nbsp;v češtině, která by byla jistě k dispozici na nejbližší hygienické stanici. Přeji pěkný den. Syrový. &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;

Re: Doporučení získání informací - DĚKUJI

13.08.2006 - 14:22 Dagmar Trefílková
Také přeji dobrý den pane Syrový. Neomlouvejte se prosím, spíš mě mrzí, že se ocitáte v problematické situaci a přeji, ať všechno, pokud to jde, dobře dopadne. Děkuji, že uvádíte ty informace a zdroje. Ano, ta problematika je náročná a plánuji si udělat sporadické výlety na tipované adresy. Konstatuji, že jsem ráda, že v současné době nepracuji v klimatizaci a mám k dispozici vlastní okno.K té problematice bych snad ještě doplnila i nepříjemné vysýchání pokožky(bojovala jsem s tím). Ještě jednou díky za informace a třeba se setkáme v mailech u jiné problematiky. Mějte se hezky DT:-)

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout X youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail