PodcastS OF THE OCCUPATIONAL SAFETY RESEARCH INSTITUTE
Hana Hlavičková1, Petr Polák1
1Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i., hlavickova@vubp-praha.cz, polak@vubp-praha.cz
Abstrakt
Podcasty Výzkumného ústavu bezpečnosti práce, v. v. i., prezentují dosažené výsledky v průběhu a závěru řešení výzkumných projektů a úkolů v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a dalších souvisejících oblastech. Produkce podcastů byla ve VÚBP zahájena v roce 2020. Článek monitoruje dosud vydané podcasty.
Klíčová slova: podcasty, výzkumné projekty, bezpečnost a ochrana zdraví při práci, sport, fotbal, právní předpisy, Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Abstract
Podcasts of the Occupational Safety Research Institute (OSRI) present the results achieved during and at the end of the solution of research projects and tasks in the field of occupational safety and health and other related areas. The production of podcasts was started at OSRI in 2020. The article monitors available podcasts.
Keywords: podcasts, research projects, occupational safety and health, sport, football, legislation, Occupational Safety Research Institute
Pět podcastů bylo vydáno k výzkumnému úkolu „Bezpečnost práce ve sportu“, řešeného v letech 2020–2021, v rámci institucionální podpory Ministerstva práce a sociálních věcí. Cílem výzkumného úkolu je zmapování relevantní právní úpravy a judikatury v ČR se zřetelem na nejčastější úrazy, zejména v podmínkách sportovních fotbalových organizací. Důraz je kladen na úroveň, kdy sportovci jsou v určitém zaměstnaneckém poměru k danému sportovnímu subjektu, přičemž do celého systému vstupují dále trenéři, vedoucí, zástupci organizátorů soutěží a další zástupci sportovních subjektů, kteří jsou na straně zaměstnavatelů. Stěžejním cílem projektu je návrh odpovídajícího nastavení bezpečnosti práce v tomto systému a související doporučení pro sportovní subjekty.
Právní úpravy a judikatura v ČR (ve sportu fotbal)
Účastníci podcastu:
Motto diskuze podcastu, jak jej formuloval doc. Štefko: „Rozlišujme profesionální nejvyšší ligovou soutěž od poloprofesionálních a až amatérských nižších soutěží. Kluby jsou v těžké ekonomické situaci a další náklady na BOZP neunesou. Diváci chtějí profesionální fotbal za každou cenu a fotbalisté jsou novodobí gladiátoři. Risk zdraví je jejich rozhodnutí a striktní aplikace pravidel BOZP zničí každý sport. Na druhou stranu, právě v oblasti zdraví, je nutno aspoň minimálně chránit i hráče, neboť nejsou otroci, ale občané atd. Právní limity v podstatě vybudovala judikatura, protože zákon přímo aplikovatelný není. Rozhodující je samozřejmě rozhodčí praxe sportovních soudů. Málokterý sportovec-fotbalista jde ke státnímu soudu. Judikatura sportovních soudů však není veřejná.“
JUDr. Pavel Hamerník dodal: „Sport funguje v rámci své autonomie, a podstatou sportovního práva je tedy najít rovnováhu, kam až může obecné právo zajít a regulovat daný sport. Pravidla hry jsou obecně ponechávána v režii sportovních asociací, jde o tradici, kterou za účelem zábavy nechce nikdo měnit. Ke kompletnímu zákazu skluzů či hlavičkování apod. asi nedojde. Nicméně před časem byly podány hromadné žaloby vůči sportovním asociacím, včetně FIFA, kde jsou obviňovány z nedostatečné úpravy pravidel těchto asociací týkajících se předčasného návratu do hry po otřesu mozku. Tato problematika je typickým průsečíkem, kdy už zásah státu může či nemusí být benefitem pro sport a bezpečnost. Někteří autoři vidí mediaci při řešení těchto sporů jako lepší variantu než jít k soudům, jelikož se řada subjektů může bavit nekonfliktně, jak nejlépe věci řešit. Tím se dostáváme do soukromé sféry. Se soukromou sférou souvisí vámi uváděné cesty ke sportovním soudům, tj. pokud budeme mluvit o arbitráži, např. Rozhodčího soudu pro sport (CAS). Většinou zde jde myslím spíše o majetkové otázky, tedy zranění hráčů je řešeno s ohledem na spor ze smlouvy apod.“
Mgr. Markéta Vochoska Haindlová se v podcastu zabývala tématem Fotbaloví hráči a jejich status OSVČ. Jaké je pracovněprávní postavení hráčů ve vztahu ke klubu? Proč je pro hráče nevýhodné, že jsou vedeni jako OSVČ? Jak by se změnilo postavení hráčů, pokud by byli zaměstnanci klubu? Jaké výhody by zaměstnanecký poměr hráčům přinesl? Jaká je praxe ve světě, jak na tuto problematiku nahlíží FIFA? Jaká je úprava bezpečnosti práce fotbalových hráčů?
Systémová preventivní opatření vedoucí k omezení úrazovosti při fotbalu
Účastníci podcastu:
Motto diskuze podcastu: „Sport fotbal může vést ke zlepšení kvality života a zároveň může vést k řadě zranění, která vznikají jednak při zápasech, soutěžích a také při tréninkových procesech. Kromě vlastních sportovců jsou klíčovými osobami celého systému zástupci pořadatele, trenéři, vedoucí mužstev, resp. další zástupci sportovních subjektů. Pro dosažení potřebné změny v praxi je nutné vytvořit poznatkovou základnu v dané problematice, navrhnout účinné postupy, které pomohou ke zvýšení bezpečnosti a ochrany zdraví – při výuce sportů, zajištění tréninkových, přípravných a zápasových procesů ve sportovních organizacích, popř. také při práci s dětmi a mládeží ve školách.“
Sportovní a úrazová anamnéza u fotbalisty
Účastníci podcastu:
Diskuze mezi účastníky podcastu byla zaměřena na aktuální situaci týkající se onemocnění COVID-19 a jejího dopadu na fotbal.
Techniky cílené redukce stresu a zlepšení spánku jako metoda prevence zranění u fotbalistů
Účastník podcastu:
Motto podcastu: „Sport fotbal může vést ke zlepšení kvality života a zároveň může vést k řadě zranění, která vznikají při zápasech, soutěžích a také při tréninkových procesech.“
Aktuální témata tohoto podcastu byla například:
Jak na prevenci úrazů a trvalých následků
Účastník podcastu:
Aktuální témata podcastu byla například:
Zazněly i příklady z praxe pojišťovacího agenta profesionálních fotbalistů a byly zodpovězeny otázky: Proč hráči investují vlastní prostředky do prevence? Jsou tito hráči např. méně často zraněni, postihuje je méně přetížení organizmu či únavové zlomeniny?
Dozvěděli jsme se také, zda pojišťovny v ČR, které zajišťující fotbalistům pojištění sportovních rizik, aktivně pracují s dostupnými statistickými daty o úrazech profesionálních fotbalistů a jaká je návaznost na finanční náročnost při sjednání pojištění/finančního plnění v případu zranění.
Jako podnětný příklad správné praxe byla v podcastu zmíněna webová stránka http://fussballverletzungen.com/, která uvádí statistická data o zranění v německé fotbalové Bundeslize, např. „zranění podle jednotlivých fotbalových týmů nebo nejčastěji zraněných částí těla fotbalistů v německé Bundeslize“.
V samotném závěru podcastu zazněla společná otevřená výzva VÚBP a ČAFH směrem k fotbalové asociaci České republiky k zavedení povinnosti zveřejňování statistik o zraněních profesionálních fotbalových hráčů ze strany fotbalových klubů jako prostředku nasměrování preventivních opatření na konkrétní rizikové situace.
Zvýšení ochrany zaměstnanců v souvislosti s působením psychosociálních rizik
Jedná se o podcast k výzkumnému úkolu řešeného v letech 2019-2020 v rámci institucionální podpory Ministerstva práce a sociálních věcí. Cílem výzkumného úkolu byla tvorba komplexní poznatkové základny v problematice psychosociálních rizik ve vztahu k zaměstnancům se zdravotním postižením, v návaznosti byly zpracovány podklady pro tvorbu, úpravu a doplnění právních předpisů v daném směru, pro podporu zaměstnavatelů a zaměstnanců se zdravotním postižením. Součástí bude databáze psychosociálních rizik v návaznosti na bližší specifikaci jednotlivých skupin zdravotně postižených zaměstnanců. Výzkumný úkol byl řešen ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem.
Účastník podcastu:
Podcast byl zaměřen na psychosociální rizika a jejich vliv na psychické́ i fyzické́ zdraví́ zaměstnanců̊ a jejich pracovní́ výkon. Zaznělo pár doporučení formou osvěty pro zaměstnavatele a zaměstnance. Třeba jak zvládnout náročný stresující rozhovor nebo jak získat vnitřní rovnováhu. Jak zastavit negativní myšlenky a ukotvit se v přítomnosti pomocí antistresové dechové techniky, která je i velmi účinná jako předspánková relaxace. Motto diskuze podcastu: „Živote zastav, nestíhám!“
Problematika nelegální práce s důrazem na pracovněprávní aspekty a související zajištění BOZP
Podcast k výzkumnému úkolu řešeného v letech 2020-2022 v rámci institucionální podpory Ministerstva práce a sociálních věcí. Cílem výzkumného úkolu je analyzovat, zmapovat aktuální stav, provést komparaci s relevantní zahraniční praxí, zpracovat návrhy vhodných změn a úprav, co se týče pracovněprávních aspektů BOZP, související legislativy a předpisů, včetně doporučení pro orgány inspekce práce. Tento výzkumný úkol bude řešen ve spolupráci s Ústavem státu a práva AV ČR, v. v. i.
Účastníci podcastu:
Podcast pro zaměstnavatele a zaměstnance poskytl zamyšlení nad problematikou zaměstnávání cizinců z hlediska rizik výkonu nelegální práce v souvislosti s jejich pracovními úrazy.
Představeno bylo nelegální zaměstnávání cizinců ve třech typických situacích:
Ani složité subdodavatelské vztahy nezbavují jejich aktéry odpovědnosti za porušení právních předpisů na úseku zaměstnávání cizinců a dodržování BOZP.
Zaznělo doporučení všem cizincům i jejich zaměstnavatelům vždy důsledně kontrolovat, zda je výkon závislé práce cizincem možný a zda je v souladu s platným právem. Za tímto účelem bude mnohdy nezbytné kontaktovat odborníky z řad advokátů, státních institucí, případně se nabízí i bezplatné právní poradenství pro cizince v některé z nestátních neziskových organizací.
Užitečné odkazy k dané problematice:
Další produkce podcastů VÚBP bude pokračovat v průběhu roku 2021 a dostupné budou na webové stránce instituce v rubrice Podcasty.
Citace
HLAVIČKOVÁ, Hana; POLÁK, Petr. Podcasty Výzkumného ústavu bezpečnosti práce. Časopis výzkumu a aplikací v profesionální bezpečnosti [online]. 2021, roč. 14, č. 1. Dostupný z: https://www.bozpinfo.cz/josra/podcasty-vyzkumneho-ustavu-bezpecnosti-prace. ISSN 1803-3687.