Je zaměstnavatel zodpovědný za zaparkovaná jízdní kola před budovou úřadu ve stojanech pro kola? Lze kola parkovat i v kancelářích a jak je to s úrazy spojenými s manipulací s těmito koly apod.? Dále mě zajímají všechny zkušenosti (povinnosti) zaměstnavatelů, především státních úřadů, které již nabízejí parkování kol ve stojanech před budovami úřadů i uvnitř těchto budov.
Předchozí úprava pracovněprávních vztahů zákonem č. 65/1965 Sb., zákoník práce, ukládala zaměstnavateli v § 145 povinnost „zajistit bezpečnou úschovu svršků a osobních předmětů, které zaměstnanci obvykle nosí do zaměstnání, jakož i obvyklých dopravních prostředků, pokud jich zaměstnanci používají k cestě do zaměstnání a zpět; za obvyklý dopravní prostředek k cestě do zaměstnání a zpět se pro tento účel nepovažuje osobní automobil.“ Tato povinnost zahrnovala tedy mj. bezpečnou úschovu jízdních kol, které zaměstnanci použili k cestě do zaměstnání. Nový zákoník práce již tuto povinnost zaměstnavatele nepřevzal. Zaměstnavatel je podle § 226 povinen zajistit jen „bezpečnou úschovu svršků a osobních předmětů, které zaměstnanci obvykle nosí do zaměstnání.“
To ovšem neznamená, že se zaměstnanci nemohou se zaměstnavatelem domluvit na způsobu, jak jízdní kola, použitá k cestě do zaměstnání, u zaměstnavatele bezpečně uložit. Pokud zaměstnavatel umožní zaměstnancům ukládat kola v kanceláři či na jakémkoli jiném pracovišti, stane se kolo zařízením pracoviště a zaměstnavatel ho bude muset zahrnout do hodnocení rizik. Pokud by v těchto podmínkách došlo k úrazu způsobenému uloženým jízdním kolem, jednalo by se zřejmě o úraz pracovní.
Na poslední část dotazu odpověď neznáme, neboť sběrem podobných informací se VÚBP, v.v.i. nezabývá.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.