Jak umělá inteligence ovlivní pracovní místa v letech 2024–2030?

Museli byste žít úplně mimo realitu, kdybyste netušili, jak umělá inteligence (AI) ovlivní pracovní místa v letech 2024–2030. Zdá se, že umělá inteligence jako ChatGPT je na pořadu dnešních dní.

Google odhalil nový software AI pro vytváření prezentací, analýzu, zadávání dat a psaní obsahu a existuje mnoho dalších nástrojů AI, jako je Gamma a Numerous AI.

Ti, kteří se proti tomu vymezují, místo, aby toho využili, nebudou v příštích 6 letech profitovat ze získání poptávaných pracovních míst a těšit se z jejich růstu. Umělá inteligence sice zabere několik pracovních míst, ale vytvoří nové!

Jak umělá inteligence změní svět? Pomůže, nebo mu uškodí?

Jako u každého kontroverzního tématu se vždy najdou lidé, kteří jsou pro, i ti, kteří jsou proti. U umělé inteligence tomu není jinak. Se zaváděním nových nástrojů AI, poroste i rozdělení lidí na dva tábory. Mnoho analytiků průzkumu trhu tvrdí, že umělá inteligence má potenciál přinést řadu pozitivních změn ve společnosti, včetně vyšší produktivity, lepší zdravotní péče a lepšího přístupu ke vzdělání. Ale musíme se přizpůsobit hned teď.

Většinou ti, kteří vykonávají rutinní manuální činnost, si myslí, že Al a robotika je rušivá síla, a pokud jde o budoucnost pracovních míst, slouží pouze k jejich nahrazení. Ale roboti a technologie AI umožní vytvářet mnoho nových povolání, pomohou vyřešit složité problémy, usnadnit a zpříjemnit náš každodenní život. Oficiální vyjádření zatím není k dispozici, ale sklon je spíše k vnímání AI jako pozitivní, nikoli negativní síly.

Globální institut McKinsey říká, že na celosvětové průměrné úrovni osvojení, absorpce a pokroků v oblasti umělé inteligence vyplývajících z jejich simulace má umělá inteligence hluboký dopad na zajištění dodatečné globální ekonomické aktivity ve výši přibližně 13 bilionů dolarů v dohledné budoucnosti. Do roku 2030 tedy asi o 16 % vyšší kumulativní HDP ve srovnání s dneškem. To představuje 1,2 % dodatečného růstu HDP ročně. Pokud by této výše bylo dosaženo, dopad by byl dobře srovnatelný s dopadem jiných univerzálních technologií v historii. Bude to vycházet především z nahrazování práce automatizací a rostoucích inovací v produktech a službách.

Zpráva dále uvedla, že do roku 2030 přibližně u 70 % společností dojde k revoluci v oblasti letectví a bude přijat alespoň jeden typ technologie umělé inteligence. Forbes říká, že AI má potenciál patřit mezi nejpřevratnější technologie napříč globálními ekonomikami, jaké kdy vyvineme.

Jak umělá inteligence ovlivní společnost a budoucnost?

Forbes říká, že AI přináší nekonečné možnosti a aplikace, které nám do značné míry pomohou zjednodušit život, například pozitivně utvářet budoucnost a osud lidstva. Zatímco Bernard Marr & Co je toho názoru, že transformační vliv umělé inteligence na naši společnost bude mít dalekosáhlé ekonomické, právní, politické a regulační dopady na všechny typy pracovních míst a průmyslová odvětví. Podle jiných znalců má umělá inteligence potenciál přinést četné pozitivní změny ve společnosti jak nyní, tak v budoucnu, včetně zvýšené produktivity, lepší zdravotní péče a lepšího přístupu ke vzdělání. Technologie poháněné umělou inteligencí mohou také pomoci vyřešit složité problémy a usnadnit náš každodenní život.

Jak umělá inteligence ovlivní pracovní místa? Kolik pracovních míst nahradí do roku 2030?

Zpráva investiční banky Goldman Sachs uvádí, že umělá inteligence by mohla nahradit okolo 300 milionů pracovních míst na plný úvazek. Mohla by nahradit čtvrtinu pracovních úkolů v USA a Evropě, ale díky ní také mohou naopak vzniknout nová pracovní místa a boom produktivity. A nakonec by mohla přispět ke zvýšení celkové roční hodnoty globálně vyprodukovaného zboží a služeb o 7 %. Zpráva také předpovídá, že dvě třetiny pracovních míst v USA a Evropě „jsou vystaveny určitému stupni automatizace umělé inteligence“ a přibližně čtvrtinu všech pracovních míst by mohla plně vykonávat umělá inteligence.

Výzkumníci z University of Pennsylvania a OpenAI zjistili, že někteří vzdělaní úředníci, kteří vydělávají až 80 000 dolarů ročně, jsou s největší pravděpodobností dotčeni automatizací pracovní síly.

Forbes tvrdí, že podle zprávy MIT a Bostonské univerzity AI nahradí do roku 2025 až dva miliony výrobních pracovníků.

Studie McKinsey Global Institute uvádí, že digitalizace, robotika a pokrok v oblasti umělé inteligence by si mohly vynutit do roku 2030 změnu kariéry u nejméně 14 % zaměstnanců na celém světě.

Více v tomto článku.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout X youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail