Na dotaz odpověděl Vlastimil Šponer ze zkušební organizace UNO Praha.
Chtěli bychom provést rekvalifikační kurz svářeče, který má základní kurz, ale potřebujeme ujasnit rozdíl mezi základním a evropským kurzem. 1. Pokud svářeč vyrábí svařence na území ČR pro přímého, konečného zákazníka v EU, stačí základní kurz? 2. Pokud svářeč vyrábí svařence-konstrukce na území ČR pro přímého, konečného zákazníka mimo EU, stačí základní kurz? 3. Pokud jede zaměstnanec na montáž do EU nebo mimo ni jako zaměstnanec české firmy a provádí svářečské práce – úpravy drobných dílů i nosných konstrukcí, stačí základní kurz?
Rozdíl mezi kurzem základním a certifikátem je zásadní v požadavcích na svářeče a také v náročnosti zkoušky. V příloze najdete text k problematice, který je koncipován pro svařování plastů, ale obecně platí i pro svařování kovů. Základní kurzy svařování kovů i plastů jsou vhodné jen pro práce a výrobky s nižšími požadavky na pevnost a zatížitelnost spoje, a případně i nižšími požadavky na ohrožení životního prostředí. Protože jsme součástí Evropského trhu, je nutné i v ČR požadovat kvalifikace na evropské úrovni, tj. u kovů mezinárodní certifikáty a u plastů evropské certifikáty.
Konkrétní odpovědi na Vaše dotazy:
Vše zásadně záleží na požadavcích odběratele, což by mělo být zakotveno předem ve smlouvách. Často se setkáváme s tím, že tyto dohody nejsou jasně koncipovány a při předávání zakázky chce odběratel vše doložit. Pokud to firma nesplňuje, pak dochází ke snížení nebo pozdržení platby.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.