Jak správně čerpat přestávky v práci?

Dotaz byl publikován v časopisu REVUE sondy č. 11/2009.

V naší firmě pracují zaměstnanci převážně v osmihodinových směnách. Občas se stává, že kvůli množství práce nemohou zaměstnanci čerpat celou přestávku v práci, která má být podle zákona půl hodiny. Praxe je taková, že zaměstnanci mají v průběhu směny přestávku třeba jen 15 minut a zbytek přestávky si vyberou tak, že odcházejí z práce 15 minut před skončením směny. Je takový postup v souladu se zákonem?

Podle ustanovení § 88 zákoníku práce musí být zaměstnanci poskytnuta přestávka v práci nejdéle po šesti hodinách výkonu práce v trvání nejméně 30 minut. Dále platí, že přestávka v práci může být rozdělena, pokud alespoň jedna část činí nejméně 15 minut. Z toho vyplývá, že je-li u vašeho zaměstnavatele z provozních důvodů nutné přestávku rozdělit, není to samo o sobě v rozporu se zákonem.

Problematické je nicméně čerpání části přestávky na konci směny. Smyslem institutu přestávky v práci na jídlo a oddech totiž je, aby si zaměstnanec v průběhu práce skutečně udělal přestávku, tedy aby přestal pracovat, odpočinul si a občerstvil se. Tím se mimo jiné projevuje bezpečnostní aspekt přestávky v práci na jídlo a oddech spočívající v tom, že u zaměstnance, který si v průběhu práce odpočine, klesá jeho únava a případně i stres spojený s výkonem práce a v souvislosti s tím může docházet i k poklesu rizika vzniku pracovního úrazu. Ustanovení § 88 odst. 3 zákoníku práce proto čerpání přestávky v práci na začátku nebo na konci pracovní doby zakazuje. Vám popsaným způsobem tedy není možné postupovat.

Pokud by provozní podmínky u vašeho zaměstnavatele byly takové, že práce vykonávané zaměstnanci není možné přerušit, musí zaměstnavatel zajistit, aby byla zaměstnanci i bez přerušení provozu nebo práce zajištěna přiměřená doba na oddech a jídlo. Tato doba se pak považuje za pracovní dobu, čímž se liší od běžně poskytované přestávky v práci na jídlo a oddech, která se do pracovní doby nezapočítává.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout X youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail